Obrona wolnych mediów i demokracji czy skok na kasę? – Felieton Posła RP Pawła Grabowskiego z cyklu „Widziane z Wiejskiej”

4

Za nami najgorętsze posiedzenie Sejmu tej kadencji. Po kontrowersyjnych decyzjach Marszałka Kuchcińskiego, część posłów podjęło próbę zablokowała prac Sejmu. Czy tak naprawdę chodziło o obronę mediów i demokracji, czy może o coś zupełnie innego?


Mijające posiedzenie Sejmu było na tyle gorące, że zamiast kontynuować poprzedni felieton, czuję się zobowiązany, aby podzielić się z Wami – drodzy Czytelnicy – swoją refleksją na temat tego, co tak naprawdę wydarzyło się ostatnio w Sejmie. Do cyklu „Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy” z całą pewnością jednak jeszcze powrócę.

Fakty znane i nieznane

O tym, że w ubiegły piątek doszło do próby zablokowania prac Sejmu zapewne już Państwo wiedzą. Nie warto zatem pisać o wykluczeniu – niesłusznym zresztą – posła PO i dalszej eskalacji konfliktu w Sejmie. Warto jednak wspomnieć o tym, jak w praktyce wyglądał protest posłów PO.nowoczesnej, bowiem nie pokazały tego żadne media głównego nurtu. Tymczasem to, co media kreowały na wydarzenia wręcz dramatyczne, tak naprawę, bardziej przypominało komedię – mało śmieszną zresztą. Mowa tu przede wszystkim o festiwalu filmików kręconych komórkami, selfie i sweet foci, którymi „protestujący” posłowie chcieli udowodnić swojemu elektoratowi, jak „bronią wolnych mediów i demokracji”. Obłuda w najczystszej postaci, ale jak to podsumowali „bardziej doświadczeni” posłowie – tak się robi politykę.

Drugie dno protestu

Oficjalnie, protest posłów PO.nowoczesnej, wzmocniony spontanicznym – acz zgłoszonym kilka dni wcześniej (sic!) – protestem ulicznym KOD-u, miał na celu obronę wolnych mediów i demokracji. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w związku z błędnie rozliczoną kampanią wyborczą, partia Ryszarda Petru straciła ostatnio ponad 22 miliony złotych subwencji z budżetu państwa. I tu na jaw wychodzi nieoficjalny cel protestów – wcześniejsze wybory, do których musiałoby dojść w przypadku nieprzyjęcia budżetu przez Sejm. Jaki to ma związek z finansami Ryszarda Petru? Bardzo prosty – nowa kadencja Sejmu, to nowa subwencja z budżetu państwa, czyli kolejne miliony złotych, przelane z pieniędzy obywateli na konto partii Ryszarda Petru. Tak się robi politykę!

Okiem optymisty

Nie bez winy w całej tej sytuacji jest partia rządząca. Parlament – przynajmniej w teorii – ma być miejscem, gdzie prowadzi się polityczny spór. Skoro jednak politycy partii rządzącej odrzucają jakikolwiek dialog z opozycją w Parlamencie, to polityczny spór przenosi się na ulicę. Jako optymista, mam jednak nadzieję na to, że obie strony tzw. partyjnej wojny plemion „na górze” opamiętają się, podejmą dialog i skupią się na pracy na rzecz poprawy jakości życia Polaków. Gdyby to się nie udało, pozostaje mi nadzieja na to, że Wy – drodzy obywatele – nie dacie się wciągnąć w bezsensowny konflikt, w którym partie polityczne pokazały już wyraźnie, że w imię realizacji swoich partyjnych interesów, są w stanie poświęcić Was, obywateli.

W imieniu wszystkich opolskich parlamentarzystów…

…pozwalam sobie złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia zdrowych, pogodnych, radosnych świąt Bożego Narodzenia. Niech ten czas będzie dla Was wyjątkowy i niezapomniany! W tym celu warto odłożyć na bok politykę i wszelkie polityczne spory, choćby na kilka dni. Życzę również Państwu szczęśliwego Nowego Roku, obfitującego w wiele dobrych wiadomości i pozytywnych emocji. W Nowym Roku pamiętajmy o tym, że tak naprawdę, jesteśmy jedną, wielką rodziną, a naszym domem jest Polska. Nie dajmy się podzielić, nie dajmy się skłócić. Bądźmy mądrzy!


Paweł Grabowski radca prawny, politolog, poseł obywatelskiego ruchu Kukiz’15. W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych uzyskał mandat od ponad 4,5 tysiąca mieszkańców Opolszczyzny, mimo iż nigdy nie należał do żadnej partii politycznej. Specjalizuje się w prawie finansowym, gospodarczym oraz konstytucyjnym. W Sejmie jest członkiem Komisji Finansów Publicznych, Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Pełni również funkcję przewodniczącego podkomisji ds. mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. W naszym regionie można spotkać go m.in. w biurach poselskich w Brzegu, Nysie i Opolu, do których serdecznie zaprasza. Więcej na www.grabowski.tv oraz facebook: kukiz15grabowski.

widziane-z-wiejskiej-brzeg24pl-1