Od Gminy Brzeg szpital nie doczekał się żadnej pomocy

13

Pod „ubiegłoroczną choinką” Brzeskiego Centrum Medycznego znalazło się kilka prezentów, ale zabrakło jakiejkolwiek pomocy od Gminy Brzeg.  Aby przybliżyć tę sprawę, należy wrócić do 18 stycznia 2016 roku. Wówczas odbyło się spotkanie burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka z dyrektorem BCM Krzysztofem Konikiem w sprawie współpracy lecznicy z miastem.


DEKLARACJA WSPÓŁPRACY
Na styczniowej (w 2016 roku) sesji Rady Miejskiej Brzegu Jerzy Wrębiak poinformował radnych o spotkaniu z Krzysztofem Konikiem, dyrektorem BCM-u. Burmistrz miasta miał rzekomo wyrazić chęć współpracy, ale „tylko w pewnych granicach możliwości”, co wydaje się być całkowicie zrozumiałe. Radna Julia Goj-Birecka poprosiła wówczas burmistrza, aby sprecyzował, na czym ta współpraca miałaby polegać.

– Temat (spotkania – przyp. red.) głównie dotyczył pewnych zobowiązań, które ma Brzeskie Centrum Medyczne wobec miasta. Temat jest bardzo delikatny, bo ja sobie zdaję sprawę, że jeżeli chodzi o szpital, niestety sytuacja nie tylko brzeskiego szpitala jest zła i stąd też pomoc jakiej moglibyśmy udzielić, to jest np. umorzenie podatku, co może nastąpić tylko wtedy, kiedy są spełnione określone warunki. Nasze biuro podatkowe badało już ten temat wielokrotnie i tak jak wcześniej państwu przedstawiałem, nie było podstaw do tego, aby takie umorzenie zastosować do BCM-u, natomiast zaproponowałem panu dyrektorowi, aby zrobił spotkanie z samorządowcami. Być może, jeśli przedstawi jakiś projekt realny naprawczy, to wtedy np. kwotowo będziemy mogli wesprzeć. Zastanowimy się, jako miasto, nad wsparciem jakimś kwotowym, jakieś urządzenia może powiedzmy jednorazowo, bo ta forma jest bardziej przystępna i możliwa, natomiast nie ta, o którą zabiegał m.in. pan dyrektor – odpowiedział radnej burmistrz Brzegu.

Wygląda jednak na to, że pomoc miasta dla szpitala w Brzegu skończyła się na samym rozmyślaniu, bowiem placówka nie doczekała się ani umorzenia podatku, ani żadnych darów w postaci sprzętu.

KTO WSPIERAŁ BCM W 2016 ROKU?
Wystąpiliśmy do lecznicy z krótkim zapytaniem – Kto wspierał BCM w 2016 roku?  Na liście zabrakło Gminy Brzeg i specjalnie nie musi nikogo to dziwić, bowiem burmistrz Brzegu nie ma żadnego obowiązku wspierać szpitala i jego pacjentów. Pokazuje to jednak zawiłą i krętą drogę pomiędzy deklaracjami a czynami. Poniżej odpowiedź BCM na nasze pytanie:

„Brzeskie Centrum Medyczne w 2016 roku otrzymało od Starostwa Powiatowego w Brzegu dotację w wysokości ok. 760 tysięcy złotych. Natomiast dary jakie otrzymało BCM pochodzą od:
– Fundacji Rozwój, Fundacji Centrum Aktywnego Wsparcia i Brzeskiego Stowarzyszenia Abstynenta TAMA – ok. 13 tysięcy złotych
– Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – ok. 390 tysięcy złotych
– Dary otrzymane ze Szwecji przy pomocy burmistrza Lewina Brzeskiego – ok. 80 tysięcy złotych”

W OPOLU MOŻNA – W BRZEGU NIE
W listopadzie ub.r., prezydent Opola umorzył Wojewódzkiemu Centrum Medycznemu zaległości podatkowe w wysokości 240 tys. złotych, a szpital mógł za to kupić nowoczesną karetkę. Brzeski szpital ma niemal identyczne zadłużenie w stosunku do miasta, jednak władze Brzegu zaległości nie umorzą. Aby rozwiązać zagadkę – dlaczego w Opolu można, a w Brzegu nie? – poprosiliśmy o zajęcie stanowisk w tej sprawie rzeczników obu magistratów.

– Możliwość umorzenia wynika z przepisów ordynacji podatkowej, natomiast zawsze bada się indywidualną sytuację podmiotu, któremu jest umarzany podatek. Po zapoznaniu się z wnioskiem WCM-u i zbadaniu sytuacji szpitala prezydent Opola zdecydował o umorzeniu tych zaległości – informuje Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik UM w Opolu.

– Umorzenie wnioskowanych zaległości stoi w sprzeczności z interesem budżetu Gminy, naruszałoby zasadę równości podatników i sprawiedliwości opodatkowania. BCM powoływał się na art. 67a ordynacji podatkowej, natomiast naszym zdaniem problemy BCM nie wynikają ze zdarzenia losowego, tylko ze sposobu prowadzenia tej działalności. Burmistrz Brzegu stoi na stanowisku, że nie ma okoliczności, ze względu na stan podatnika, aby te zaległości umorzyć – informuje Tomasz Dragan, rzecznik UM w Brzegu.

 

 

 

 • Msw

  But jak kazdy wuefmen tylko lubi sie fotografowac more cierpi na narcyzm biedaczysko

 • Piotr

  Wrębiak to picer Pierwsza Klasa.
  W drogich garniturach, modnych butach, finezyjnych koszulach,służbowym aucie z kierowcą źle się wygląda wśród nieudaczników którzy trafili do brzeskiego szpitala a nie wrocławskiej kllinki.
  Stamtąd fotki nigdy nie zobaczymy.

 • Janek

  Lepiej odkupić pałacyk ruinę 🙂
  Tak jak mówicie zrobić fotkę przy chodniku i zapamiętają mnie 🙂 czego oczekujecie od byłego nauczyciela WF

 • minimoris

  Ciekawe…
  – Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – ok. 390 tysięcy złotych

  Proponuję, by Ci którzy tak nienawidzą Owsiaka (kler, Radio Maryja, jedynie prawdziwi Polacy etc.) zrobili w Brzegu zrzutkę i przebili te wstrętne pieniądze z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. No i rozumiem, że jeśli tego nie zrobią to pojada się leczyć do szpitala, który od Owsiaka nie wziął ani złotówki NIGDY.

  • Wolontariusz

   Panie Burmistzu, a dlaczego w tym roku w Brzegu nie zagra WOŚP?

   Żeby się nie okazało, że teraz żadnej pomocy od orkiestry nie dostaniemy ani od miasta, w którym nie było finału orkiestry?!!!

  • brzeżanin

   słusznie słusznie…co dodać, chyba tylko to, że WOŚP na szczęście dla niektórych nie dyskryminuje Polaków na lepszy i gorszy sort.

 • ewa

  Nie jestem zwolennikiem ani sympatykiem pis,nie mam nic do Pana Wrębiaka.Mam dużo do powiedzenia na temat brzeskiego szpitala.Nie życzę nikomu,nawet wrogowi by musiał tam się znaleźć.Na SOR na którym się znalazłam spośród kilku ratowników obecnych na dyżurze tylko jedna ratowniczka spełniała swoją rolę,młodzieńcy mieli „ważniejsze” sprawy do załatwienia.Na oddziale ortopedycznym ,średni personel ma wszystko w d…,pacjenci dla nich to utrapienie.Podobnie ma się sprawa na wewnętrznym tam też jest strasznie.
  Nie znam Pana Konika,ale podobno ryba śmierdzi od głowy,nasz szpital to porażka,choć tak bardzo potrzebny w Brzegu

 • Ratownik

  Nie popieram umorzenia podatku dla szpitala ale zamiast wyrzucić w błoto 250 tyś. na oczyszczenie basenu który i tak nie został oczyszczony to lepiej było kupić nową karetkę dla Brzegu.

 • Ciekawski

  A czy można się dowiedzieć komu albo ile umorzyło miasto podatku w 2016 roku?

 • request

  Zdrowie nie jest tak spektakularne, jak na przykład remont drogi, a skoro przy remoncie drogi, to co najmniej dziwne jest że burmistrz ciągle się chwali remontem ulicy Wyszyńskiego i Piastowskiej, kiedy to nie jest inwestycja miejska, a powiatowa, w ogóle nie są to drogi miasta, tylko powiatu. Ale żeby wesprzeć, tak jak Lewin Brzeski BCM to już rączki się umywa? Tak?

 • piar

  Może niech Pan Wrębiak kupi kwiaty dla szpitala, bo to mu akurat dobrze wychodzi. Ile Pan Wrębiak rozdał za publiczne pieniądze kwiatów przez ostatnie dwa lata? Wszędzie tylko uśmiech, fotka i kwiatki. A ludzie się cieszą, że dostają te bukiety za ich własne pieniądze – czytaj podatki. Ale coż… z finansową pomocą dla szpitala nie da się zrobić zdjęcia, a z kwiatkami owszem.

  • ciekawy

   Ciekawe ile nas – podatników kosztuje ten człowiek, który robi Panu Wrębiakowi zdjęcia na każdym kroku?

 • pacjent

  Panie Burmistrzu niech pan pamięta, że zdrowie jest najważniejsze, bo niestety żyucie jest takie, że dzisiaj jesteśmy zdrowi, a jutro możemy potrzebować pomocy. To jest straszna wiadomość na początek roku,… 🙁