Ty też możesz zostać policjantem! Zobacz jak wygląda procedura wstąpienia w szeregi tej formacji

5
fot. Policja

Policjant, to zawód dla ludzi z pasją. Wiąże się z oddaniem i zaangażowaniem. W tym roku opolska Policja przyjmie 150 osób, które chcą wstąpić do mundurowej formacji. Co trzeba zrobić, aby służyć w Policji? Jaka jest procedura i kto ma szansę na służbę w Policji?


– 4 stycznia br., na sztandar ślubowało 28 przyjętych (jeszcze w 2016 r. – przyp. red.) policjantów. Czworo z nich zasili szeregi brzeskiej jednostki – informuje sierż. sztab. Patrycja Kaszuba z brzeskiej komendy.

Komendant Główny Policji również na ten rok określił terminy przyjęć i liczbę miejsc dla kandydatów chcących wstąpić do Policji w województwie opolskim: 22 lutego 2017 r. – limit 25 osób, 23 maja 2017 r. – limit 30 osób, 22 sierpnia 2017 r. – limit 32 osoby, 12 grudnia 2017 r. – limit 63 osoby.

Każdy, kto chciałby wstąpić do Policji musi być obywatelem Polski, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Kandydat musi posiadać co najmniej  średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować. Ponadto mężczyźni powinni posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.

– Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Komendy Powiatowej Policji w Brzegu przy ul. Robotniczej 10. W Zespole Kadr i Szkolenia można dowiedzieć się bezpośrednio, jak wygląda procedura wstąpienia w szeregi Policji. Sama rekrutacja odbywa się w jednostce nadrzędnej czyli w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu – tłumaczy oficer prasowy KPP w Brzegu.

Co należy zrobić na samym początku? Krok pierwszy, to złożyć wszystkie dokumenty niezbędne do przyjęcia, ponieważ z tą chwilą rozpoczyna się postępowanie kwalifikacyjne. Jednak jeszcze przed ich złożeniem kandydat lub kandydatka powinni dokładnie zapoznać się z ogłoszeniami o doborze do Policji. Niezbędne informacje, wzory dokumentów są umieszczone na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu (www.opolska.policja.gov.pl) i Komendy Głównej Policji (www.policja.pl).

W kolejnym etapie kandydaci muszą wykazać się wiedzą z zakresu funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz z zakresu bezpieczeństwa publicznego – test z wiedzy obejmuje 40 pytań. Następnie każdy musi pokonać sprawnościowy tor przeszkód w odpowiednim czasie. Taki test sprawności fizycznej obejmuje szybkość, zwinność, siłę i wytrzymałość kandydatów. Kolejne etapy, to test psychologiczny tzw. MultiSelect, który bada predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata. Na samym końcu komisja lekarska ocenia zdolność fizyczną i psychiczną do służby.

Korzyści jakie służący z oddaniem ojczyźnie i społeczeństwu Policjant może uzyskać:

 • skrócony staż pracy niezbędny do uzyskania świadczeń emerytalnych (25 lat służby – 55 lat życia)
 • możliwość kształcenia się i awansowania zarówno w stopniu jak i na stanowisku
 • szeroki wachlarz możliwości samorealizacji poprzez wybór rodzaju służby (prewencja, kryminalny, wspomagająca)
 • możliwość realizowania ambitnych planów dotyczących współtworzenia życia społeczeństwa, niesienia pomocy potrzebującym, wspierania pokrzywdzonych i poszkodowanych
 • uzyskiwanie stałego i pewnego źródła dochodu dla siebie i rodziny
 • możliwość otrzymania dodatkowych świadczeń

fot. Policja

 • Koton

  Karierowicze … HAhahaha

 • ratownik

  ksieza licza kase hahaha i bronia wiernych ktorzy w niego nie wierza. ha ha ha

 • ratownik

  Bedzie wojna wywolana przez KOSCIOL KATOLICKI.

 • ratownik

  Podawajcie wysokosc zarobow w kwotach 3330 miesicznie.

 • ratownik

  Charytatywnie mam pracowac jako policja. Jakie zarobki jaka emerytura jak jest niz demograficzny i …..oemeryturach zapomnijcie…