Miasto wciąż chce dotować remonty zabytkowych kamienic, ale pomysł budzi coraz większe zastrzeżenia

22

Prawie 1,2 mln złotych z budżetu gminy może trafić w 2017 roku na pomoc w remontach dla wspólnot mieszkaniowych i właścicieli zabytkowych budynków na terenie Brzegu. Inicjatywa burmistrza Wrębiaka ma wielu zwolenników, ale wokół tej sprawy pojawia się coraz więcej wątpliwości.


Przypomnijmy, w ubiegłym roku miasto przeznaczyło na ten cel 600 tys. złotych. Efekt wyremontowanych zabytków niewątpliwie robi wizualne wrażenie i staje się głównym argumentem do kontynuacji programu dofinansowań.

– Proponujemy budynki o znaczeniu historycznym dla miasta, które po przeprowadzeniu prac będą kolejnymi wizytówkami Brzegu. Tak, jak miało to miejsce chociażby z kamienicami przy ulicy Długiej czy ulicy Dzierżonia – informuje w komunikacie nadesłanym do naszej redakcji Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu.

Kłopot w tym, że np. wyremontowany dach trudno nazwać „wizytówką miasta”, a zakres takich prac miał miejsce w ubiegłym roku w kamienicy przy ul. Robotniczej, w której burmistrz Jerzy Wrębiak ma swoje mieszkanie i która nie znajduje się w ścisłym centrum miasta. W tegorocznej puli również przewiduje się remont dachu w budynku przy ul. Plac Zamkowy 5.

– Sama idea jest słuszna i zapewne poprawia wizerunek miasta, jednak uważam, że program ten wymaga poprawy. Skoro mamy wydawać na ten cel publiczne środki, władze miasta powinny dotować wyłącznie te zabytki i te części ich architektury, które bezpośrednio wpływają na wizerunek miasta, a w szczególności jego ścisłego centrum, czyli miejsc, które odwiedzają turyści – mówi radny miejski Wojciech Komarzyński.

– Nie możemy publicznych pieniędzy przeznaczać na remonty dachów w kamienicach, które nie należą do zasobu gminy. Jeśli mamy pomagać wspólnotom mieszkaniowym za pieniądze wszystkich mieszkańców, to należy dokładnie zweryfikować cel tego dofinansowania – komentuje radna Bożena Szczęsna.

Większe kontrowersje, niż zakres remontów, może budzić brak równości wobec wszystkich mieszkańców i priorytety wyznaczone przez miasto.

– Też mieszkam w zabytkowej kamienicy, ale w lokalu komunalnym. Miasto nie potrafi tam zamontować domofonu, klatka schodowa ostatni raz była sprzątana prawie 5 miesięcy temu, dach przecieka. Dlaczego miasto w ostatnim czasie dwukrotnie podniosło nam opłaty za czynsz, a remonty dokonywane są w wybranych wspólnotach mieszkaniowych? – pyta pan Paweł, mieszkaniec ul. Reja.

– Wydatkowanie publicznych pieniędzy w ten sposób jest niesprawiedliwe, m.in. dlatego nie poparłem tegorocznego budżetu. Można zadawać sobie pytanie, które budynki stanowią wizytówkę miasta, ale każda odpowiedź będzie dzieleniem mieszkańców na lepszych i gorszych – mówi radny miejski Grzegorz Surdyka i dodaje – Chciałbym zaznaczyć, że obowiązkiem gminy jest np. tworzenie zasobów mieszkaniowych w postaci lokali komunalnych i socjalnych, których w Brzegu brakuje. Lista oczekujących na takie mieszkania jest bardzo długa. Jak wytłumaczyć tym ludziom, dlaczego miasto nie realizuje podstawowych potrzeb, przy jednoczesnym wydawaniu pieniędzy na remonty wybranych wspólnot mieszkaniowych?

O wyznaczonych priorytetach przez brzeski magistrat pisaliśmy już w marcu 2016 roku w artykule „Mieszkania socjalne nie dla Brzegu. Gmina wyznaczyła inne priorytety”. Samorząd nie zdecydował się wówczas na przystąpienie do rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Na razie nic nie wskazuje na to, aby w tym roku miało być inaczej.

W przypadku dotacji dla wspólnot mieszkaniowych i właścicieli zabytkowych budynków, to Rada Miejska Brzegu podejmie ostateczną decyzję. Na liście obiektów zakwalifikowanych do otrzymania dotacji znajduje się 12 budynków.

fot. W kamienicy, w której mieszka burmistrz Brzegu wyremontowano dach dzięki wparciu finansowym z budżetu miasta

remonty-zabytkowych-kamienic

 • lucyna

  pięknie wyremontowana kamienica panie Wrębiak ja też tak chcę

 • Edward

  Za burmistrza już mi jest wstyd. Mam nadzieję że nie będę się musiał wstydzić radnego na którego głosowałem.

 • Justyna

  Brawo surdyka

 • Wspólnota
  PIĘKNIE -oczom nie wierzę jak to czytam -brawo tak się dba o mieszkańców w moim mieście -pozdrawiam.

 • Pawlik

  A to ciekawe wspólnoty ciężko pracują aby ich domy były wygodne ale także dbają o estetykę wokół swoich budynków ,a tutaj podaje się przykłady zasobnych Brzeżan ,którzy lekką ręką czerpią z naszych podatków .
  Dla mnie nie są ważne nazwiska tych mieszkańców którzy korzystają z naszego mienia ale fakty i ich umiejętności że tak można .
  Jest mi wstyd że tak się dzieje .

 • Andrzej

  a gdzie pozostali radni? dlaczego tylko trójka się wypowiedziała? Jak dla mnie Wrębiak taki sam jak Huczyński

 • Maciej

  Wszystkim nie dogodzi, ludzie ile jest kamienic w których jest coś do roboty – 70% budynków w Brzegu. A to że macie syf i brud na klatce schodowej to sami jesteście winni. To że robi dachy to też dobrze bo po co robić elewacje jak Ci sie leje na leb. Troche wiedzy ogolnobudowlanej. Ławeczki w parkach zrobione, przy fosie w P. Centralnym mostek i dojścia porobione. Dotacje dostały z tego co widać stare budynki, i dobrze ! To jest zabytek, i należy go chronić, nawet Prawo Bud tak wymaga. Macie żal że wasze budynki dotacji nie dostały. Mój też nie dostał i wcale pretensji nie mam. !
  A poprzedni burmistrz Huczyński co zrobił ? Stadion ok, gruba kasa poszła ale jest fajny. A co z ulicą Reja nie było wyciąganych konsekwencji z fatalnej wykonanej pracy. Drugi przykład z hotelem przy Zamku. Jaki był zapis w umowe pamietacie ? jaką kase miasto dostało w związku z nieterminowym wykonaniem hotelu…? można by wymieniać. Zrobiona przystań, dla kogo – 30mln zl, ile wspolnot by zrobił za to ? Ustawa śmieciowa, pamietacie co sie działo, zobaczcie ile kontenerów stoi na podwórkach, i dalej jest syf nawet jeszcze wiekszy. Po co to było wymyślać. Lepiej Wam było ?
  Ja dalej będę za Panem Wrębiakiem,

  • do Macieja

   Macieju startowałem z komitetu poprzednika i nieco wiem.
   1. Przystań kosztowała około 1,5 mln z tego miasto dało 0,5 mln – resztę Unia Europejska.
   2. Stadion kosztował miasto 11 mln a 20 dała Unia Europejska.
   3. Ustawa śmieciowa została wprowadzona ze względu na przepisy unijne – to obecny burmistrz zrobił w 2016 roku podwyżkę 20% od cen ustalonych za poprzednika
   Obecny burmistrz to niestety tylko ławeczki i bratki na skwerku. I powtórkę Reja będziemy mieć tyle, że z wieżą ratusza. Bądź dalej za Wrębiakiem, ale przynajmniej bzdur nie pisz jak nie masz pojęcia i wiedzy o faktach.

  • Ela M.

   Przystań nie kosztowała 30 mln tylko 3 mln z czego miasto zapłaciło połowę 1,5 mln. Jeszcze 2 – 3 lata temu pływały tam statki, mieszkańcy mieli jakąś atrakcję, kajaki są wypożyczane cały czas ale poza tym rzeczywiście nic się tam nie dzieje, ale jest tak bo nowy burmistrz nie potrafił się dogadać z mariną w Oławie.

   Ulica Reja została naprawiona dzięki Huczyńskiemu bo nie odpuścił do końca i w sądzie miasto wygrało sprawę. Dzięki odszkodowaniu Wrębiak miał za co naprawić ulicę.

   Ustawę o śmieciach wprowadził rząd PO w całym kraju a nie Huczyński. Jakby nie było opłaty za śmieci były tańsze i nie zalegały tak jak zalegają teraz.

   Hotel miał powstać i powstał. Gdyby miasto chciało się sądzić o odszkodowanie za nieterminowe wykonanie to sprawa ciągnęłaby się jeszcze 5 lat a hotelu by nie było. Odszkodowania też nie bo inwestor ogłosiłby upadłość.

   Za Huczyńskiego miasto nabyło tereny na zielonce, których nowa władza przez 2 lata nie potrafiła dobrze wykarczować i nie ma żadnego pomysłu na te grunty. Mamy za to rozgrzebany ratusz, nowy dach w kamienicy gdzie mieszka nowy burmistrz i nowy mostek w parku. Cud miód i orzeszki.

   Podsumowując było źle, a jest jeszcze gorzej. Jak to się mówi z deszczu pod rynnę.

 • kiwi

  lans lans i jeszcze raz lans za te pieniądze wyrzucone na ten rezonator spuszczę zasłonę milczenia powoli tesknię za Huczyńskim facet z perspektywy czasu wiele zrobił choćby przypomnę stadion na którym wiele się dzieje a przy którym co niektórzy się teraz lansują i tej trzeciej ligi bez tego stadionu by nie było zapewne.Sumując głosowałem z cała rodziną i sąsiadami na Wrębiaka czy to był błąd ………..???? my już wiemy pozdrawiam.

 • stach

  radni swoją drogą, chociaż ciekawe, czemu milczą, ale że mieszkańcy godzą się na to, żeby ich pieniędzmi łatać dachy zamożnych ludzi??? moja wspólonota wzięła kredyt i remontowaliśmy za swoje, a tu… szkoda słów

 • mieszkaniec

  P.S. A Huczyńskiego żeście tak narzekali, a co by nie powiedzieć to stadion zbudował, hotel czterogwiazdkowy stoi, wyremontował wszytkie szkoły miejskie, zrobił całe centrum, całą długą, i wszystkie uliczki, wybudował marinę… a tu wam dach pozostaje i duuuuuuuuuuuużo serdecznych uśmiechów i uścisków dłoni na jasełkach i opłatkach

  • Ela M.

   Huczyński tylko w 2009 roku dołożył do remontów kamienic aż 2 miliony złotych i coś czuję, że Wrębiak pójdzie jego śladem.

   • Ekonom

    Ale przynajmniej nie dofinansował remontu dachu budynku w którym mieszkał….

  • Bogna

   Dodaj do tego, że nie myślał o okolicznych mieszkańcach z okolic Wozowni. Wydał wszystkie możliwe pozwolenia właścicielowi Wozowni umożliwiające mu wieloletnie dręczenie rodzin z pobliskich kamienic. Efektem są ciągnące się latami sprawy sądowe.

 • mieszkaniec

  Co się do jasnej cholery w tym mieście dzieje??? To na pomoc dla szpitala nie ma, a na podwyżkę dla Burmistrza, na czary mary zezo natory, na koncepcje wirtualnych muzeów, na odkupywanie ruin od prywatnego właściciela, na ich remonty co było jego obowiązkiem, no i wkońcu na remont dachu pod którym mieszka jedna z najlepiej zarabiających osób, czyli burmistrz!!!!!!!!!!!!!! na to wszystko jest!!!!!!

  Gdzie jest rada miasta, gdzie jest np. pani biss na którą głosowałem i inni, których znam??? Co tam się dzieje?

 • Ela M.

  250.000 zł w błoto na rezonator
  300.000 zł na ruderè na J. Pawła
  150.000 zł żeby rudere zabezpieczyć
  600.000 zł w 2016 na malowanie kamienic
  1.200.000 zł chce wywalić na to w 2017
  ——————————————————–
  Razem to daje 2 milony 400 tysięcy złotych. Brzeżanie mieli by już trzymetrówkę na korfantego. Bez cyrkowania ze ścieżkami, ławeczkami i siłownią plenerową ale byłoby gdzie się wykąpać latem.

 • wandzia

  Od burmistrza można wymagać empatii, tylko gdzie miał się jej nauczyć, skoro zawsze miał z górki. Tak – panie burmistrzu gdzie pana empatia ? Jak widać nic pana nie obchodzą osoby, które nie mają gdzie mieszkać i nie mają takich dochodów jak pan, aby kulić sobie mieszkanko u dewelopera. Swoją drogą ciekawe jak pan nabył to mieszkanie w tak intratnej kamiennicy ? Pana interesuje tylko robota pod publikę i chwalenie się tym na facebooku.

 • Romek

  Do Tadeusz
  Żadne unijne środki. To kasa wszystkich Brzeżan za którą Jerzy bawi się w konserwatora zabytków na pokaz

 • Tadeusz

  A to nie są remonty przypadkiem za pieniądze unije z jakiegoś dofinansowania ? Jak nie to popierdzielił taki biznes że jednym się robi cacy a drugiemu wiatr po korytarzu hula

 • Ewelina

  Ja jestem mieszkanką spółdzielni mieszkaniowej Zgoda. Opłat mamy nie mało w tym fundusz remontowy. A to znaczy że sami musimy zapłacić za remont dachu czy elewacji itd. Dlaczego ci szczęśliwcy w tym jak czytam sam burmistrz mają robione takie remonty przy współfinansowaniu z naszych pieniędzy? Również uważam takie działania za delikatnie mówiąc NIŁADNE.

 • lokator

  No pięknie, cóż tu komentować. Wszyscy chyba sami potrafią ocenić, czy takie działanie jest etyczne. W mojej Wspólnocie wszystko finansujemy sami, a uwierzcie mi, że wydatków nie brakuje, a ani ja ani sąsiedzi burmistrzowskich pensji nie mamy.