Ile WOŚP-owego sprzętu jest w Brzeskim Centrum Medycznym?

4

Na początku grudnia 2016 roku informowaliśmy naszych Czytelników, że w Brzegu nie zarejestrowano sztabu organizacyjnego 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W sieci zawrzało od krytycznych komentarzy. Głównie oberwało się partii rządzącej (PiS) i władzom miasta, ale nie brakowało również negatywnych opinii o samej fundacji, która od ćwierćwiecza organizuje zbiórkę pieniędzy.


Dlaczego w Brzegu zabraknie „wielkiego grania”? Odpowiedzi jest tyle ilu komentatorów, dlatego niestety nie rozwiejemy wątpliwości internautów. Udało nam się jednak dotrzeć do informacji, która dotychczas również pozostawała tylko pytaniem – Ile WOŚP-owego sprzętu znajduje się w Brzeskim Centrum Medycznym?

W 2000 roku na oddział noworodków w BCM trafił pulsoksymetr oraz stanowisko do resuscytacji noworodków o łącznej wartości 35.124,56 zł. W 2004 roku, ten sam oddział (noworodków – przyp. red.) otrzymał monitor nieinwazyjny za kwotę 22.029,13 zł, a dwa lata później inkubator – 39.704,49 zł. W 2009 roku fundacja Jerzego Owsiaka darowała BCM nasofiberoskop (94.318,10 zł), który powędrował na oddz. laryngologiczny.

Urządzenie do badania słuchu (9.634,37 zł) zasiliło brzeski szpital w 2010 roku. Placówka medyczna cieszyła się także cztery lata późnej, bowiem oddział noworodków został wyposażony w lampę do fototerapii, stanowisko do resuscytacji noworodka, inkubator zamknięty i miernik bilirubiny o łącznej wartości 85.470,00 zł. Najdroższe WOŚP-owe prezenty – 392.362,42 zł – trafiły do BCM w 2016 roku. Wówczas Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Brzeskiego Centrum Medycznego otrzymał specjalistyczny sprzęt: wagę krzesełkową, dwa ssaki elektryczne, aparat EKG, dwa inhalatory pneumatyczne, aparat do mierzenia ciśnienia, cztery wózki inwalidzkie, dwa materace przeciwodleżynowe i 45 łóżek z wyposażeniem.

Podsumowując, w latach 2000-2016 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała brzeskiemu szpitalowi sprzęt o łącznej wartości 678.679,07 złotych. W najbliższą niedzielę (15 stycznia), odbędzie się jubileuszowy, 25. Finał WOŚP. Zebrane pieniądze po raz kolejny zostaną przeznaczone dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

 

 • Liza

  Może nie ma udziału Brzegu w Finale WOŚP, bo w Brzegu trwają analizy badań nad teorią wybuchu w Smoleńsku, bo jakoś Brzeżanie po części to takie wapniaki z epoki Maciarewicza a co lepsze to wyjechało do Wrocławia lub gdzieś dalej. Jak widzę to stereotypy wyłażą tu z każdego zakątka no i ciężko z postępem. Jacyś trochę wycofani ludzie, jeśli chodzi o organizację czegokolwiek, dużo zawiści i zaściankowość. Ogólny poziom społeczny nie najlepszy, gdyż Brzeg nie ma za dużo do zaoferowania, jeśli chodzi o organizacje, instytucje kulturalne. Pewnie za mało kasy i społeczeństwo sfrustrowane, bez pracy i perspektyw no i brak chęci do działania i rozwoju a gdzie tu jeszcze mowa o pomocy innym. Najlepiej to jakby jeszcze komuś coś dla siebie. Ot takie tu życie. Pozdrawiam i życzę więcej aktywności. Sama działam poza tym miastem bo tu jakoś bardzo ciężko.

 • Azurro

  W artykule brakuje informacji ile zebrano pieniędzy w trakcie tych lat.

 • Bałwanek

  W sejmie będą się żryć kłócić o władzę a ja mam szybko iść i wrzucać ostatni grosz życiowy i wyręczać państwo w ich zasranym obowiązku po to naród wybrał posłów nie na odwrót kto głupi i nie myśli niechaj wrzuca nawet ostatnie majtki.

  • latoro

   po co powinny być władze to wiemy i z tym się zgadzam, z drugą częścią dotyczącą udziału w WOŚP już nie, bo przecież jedno nie wyklucza drugiego, a tekst z głupotą darczyńców doskonale komponuje się z Twoim nickiem