Uwaga! Coraz więcej włamań do domków i mieszkań w Brzegu

5
fot. archiwum / Policja

W ostatnich tygodniach brzeska policja odnotowała zwiększoną liczbę włamań do domków jednorodzinnych i mieszkań. Zdarzenia mają miejsce w różnych częściach miasta, jednak ich przeważająca część zaistniała w rejonie osiedla przy ul. Sikorskiego.


– Domy są okradane zazwyczaj późnym popołudniem, w godzinach pomiędzy 17.00 – 22.00, kiedy wcześniej robi się ciemno. Włamywacz obserwuje wcześniej dom,  brak zapalonego światła w lokalu jest sygnałem dla złodzieja, że w domu nikogo nie ma. Najczęściej włamanie następuje przez drzwi, poprzez ich wyważenie bądź uszkodzenie zamków – informuje asp. sztab. Bogusław Dąbkowski z brzeskiej komendy.

Sprawcy najczęściej kradną drobne, wartościowe przedmioty, podręczny sprzęt komputerowy i pieniądze pozostawione w domu. Jednym ze sposobów na uniknięcie przykrej „niespodzianki” jest montaż solidnych drzwi i okien.

– Warto zainwestować w drzwi i okna antywłamaniowe – są to bowiem najpopularniejsze drogi włamań. W domach jednorodzinnych często sprawcy wykorzystują okna usytuowanie w piwnicy, natomiast w domach wielorodzinnych, te usytuowane na parterze lub ostatnim piętrze. Dlatego też, szczególnie te okna powinny być odporne na rozbicie szyby lub zabezpieczone specjalnymi roletami antywłamaniowymi – tłumaczy oficer prasowy KPP w Brzegu.

Uzupełnieniem wszystkich mechanizmów antywłamaniowych mogłaby być instalacja alarmowa. Nowoczesne systemy posiadają też niezwykle użyteczną opcję symulacji obecności domowników. Funkcja ta mogłaby się przydać podczas urlopu. Przestępcy zwykle obserwują dany obiekt przed dokonaniem włamania. Dobrze skonfigurowana platforma sygnalizacji włamania i napadu, potrafi bowiem automatycznie sterować światłem. W zależności od potrzeb oraz ustawień może więc włączać lampy w różnych częściach domu – wszystko o określonej przez użytkowników porze lub w wyniku reakcji na dane zdarzenie.

Oprócz technicznych środków zabezpieczenia domu czy mieszkania, warto również pamiętać o najprostszych sposobach (nie wymagających nakładów finansowych) i wyrabiać w sobie nawyki, które mogą uchronić nasz dom przed włamaniem. Zgodnie z powiedzeniem „to okazja czyni złodzieja” najpierw powinniśmy przyjrzeć się swoim codziennym działaniom i sprawdzić, czy przed wyjściem z domu zawsze dokładnie zamykamy drzwi i okna. Zwracajmy również uwagę czy przy naszym domu nie kręcą się osoby, których wcześniej nie widzieliśmy. Poprośmy o pomoc sąsiada, niech pod naszą nieobecność ma nasz dom na oku.

O tym – jak dobrze mieć sąsiada – przekonała się na początku stycznia właścicielka domu jednorodzinnego w Brzegu. Pod jej nieobecność, sąsiedzi ujęli włamywaczy na gorącym uczynku.

– Apelujemy do mieszkańców powiatu brzeskiego o zgłaszanie osób, które chodzą po domach i próbują coś sprzedać bądź podpisywać umowy na świadczenie jakichkolwiek usług. Nasza wczesna reakcja pomoże zapobiec kradzieżom lub późniejszym włamaniom do domu czy mieszkania. Nie lekceważmy takich wizyt, bo dziś ofiarą przestępstwa mógł paść nasz sąsiad, ale jutro, to może spotkać nas – tłumaczy Bogusław Dąbkowski.

włamanie w Brzegu

fot. zdjęcie ilustracyjne / KPP w Nowym Dworze Mazowieckim