Uwaga! Coraz więcej włamań do domków i mieszkań w Brzegu

5
fot. archiwum / Policja

W ostatnich tygodniach brzeska policja odnotowała zwiększoną liczbę włamań do domków jednorodzinnych i mieszkań. Zdarzenia mają miejsce w różnych częściach miasta, jednak ich przeważająca część zaistniała w rejonie osiedla przy ul. Sikorskiego.


– Domy są okradane zazwyczaj późnym popołudniem, w godzinach pomiędzy 17.00 – 22.00, kiedy wcześniej robi się ciemno. Włamywacz obserwuje wcześniej dom,  brak zapalonego światła w lokalu jest sygnałem dla złodzieja, że w domu nikogo nie ma. Najczęściej włamanie następuje przez drzwi, poprzez ich wyważenie bądź uszkodzenie zamków – informuje asp. sztab. Bogusław Dąbkowski z brzeskiej komendy.

Sprawcy najczęściej kradną drobne, wartościowe przedmioty, podręczny sprzęt komputerowy i pieniądze pozostawione w domu. Jednym ze sposobów na uniknięcie przykrej „niespodzianki” jest montaż solidnych drzwi i okien.

– Warto zainwestować w drzwi i okna antywłamaniowe – są to bowiem najpopularniejsze drogi włamań. W domach jednorodzinnych często sprawcy wykorzystują okna usytuowanie w piwnicy, natomiast w domach wielorodzinnych, te usytuowane na parterze lub ostatnim piętrze. Dlatego też, szczególnie te okna powinny być odporne na rozbicie szyby lub zabezpieczone specjalnymi roletami antywłamaniowymi – tłumaczy oficer prasowy KPP w Brzegu.

Uzupełnieniem wszystkich mechanizmów antywłamaniowych mogłaby być instalacja alarmowa. Nowoczesne systemy posiadają też niezwykle użyteczną opcję symulacji obecności domowników. Funkcja ta mogłaby się przydać podczas urlopu. Przestępcy zwykle obserwują dany obiekt przed dokonaniem włamania. Dobrze skonfigurowana platforma sygnalizacji włamania i napadu, potrafi bowiem automatycznie sterować światłem. W zależności od potrzeb oraz ustawień może więc włączać lampy w różnych częściach domu – wszystko o określonej przez użytkowników porze lub w wyniku reakcji na dane zdarzenie.

Oprócz technicznych środków zabezpieczenia domu czy mieszkania, warto również pamiętać o najprostszych sposobach (nie wymagających nakładów finansowych) i wyrabiać w sobie nawyki, które mogą uchronić nasz dom przed włamaniem. Zgodnie z powiedzeniem „to okazja czyni złodzieja” najpierw powinniśmy przyjrzeć się swoim codziennym działaniom i sprawdzić, czy przed wyjściem z domu zawsze dokładnie zamykamy drzwi i okna. Zwracajmy również uwagę czy przy naszym domu nie kręcą się osoby, których wcześniej nie widzieliśmy. Poprośmy o pomoc sąsiada, niech pod naszą nieobecność ma nasz dom na oku.

O tym – jak dobrze mieć sąsiada – przekonała się na początku stycznia właścicielka domu jednorodzinnego w Brzegu. Pod jej nieobecność, sąsiedzi ujęli włamywaczy na gorącym uczynku.

– Apelujemy do mieszkańców powiatu brzeskiego o zgłaszanie osób, które chodzą po domach i próbują coś sprzedać bądź podpisywać umowy na świadczenie jakichkolwiek usług. Nasza wczesna reakcja pomoże zapobiec kradzieżom lub późniejszym włamaniom do domu czy mieszkania. Nie lekceważmy takich wizyt, bo dziś ofiarą przestępstwa mógł paść nasz sąsiad, ale jutro, to może spotkać nas – tłumaczy Bogusław Dąbkowski.

włamanie w Brzegu

fot. zdjęcie ilustracyjne / KPP w Nowym Dworze Mazowieckim

 • Zbynio

  Nie ma patroli na ulicach i nie ma prewencji. Policja sądzi, że złodzieje nocą śpią jak zabici. Przybyło nam sąsiadów zza Buga, przybyło też kradzieży. To dopiero początek.

 • To, że przy ul. Sikorskiego jest tyle włamań do domków jednorodzinnych to nie ma się czemu dziwić, a to za przyczyna przeszkolenia unitarnego w pułku pontonowym żołnierzy do OT. Do 15.00 maja jakieś tam „zajęcia’, a po 15.00 – wielka N U D A i brak dozoru służbowego przez kadrę zawodową zwana przez patriotów trepami!
  Chłopcy Antoniego ćwiczą zdobywanie obiektów i fantów.
  Myślę, że to jest przyczyna tych włamań, a może się mylę?

 • W

  Włamania na osiedlu koło ul. Sikorskiego mają miejsce chyba co roku. Sam padłem ofiarą takiego włamania chyba 6 czy 7 lat temu. Wejście przez drzwi balkonowe, ukradziona duża ilość biżuterii, konsole do gier oraz uszkodzone drzwi balkonowe. Policja umorzyła śledztwo, nikogo nie zatrzymano, nic nie znaleziono. Nie był to jedyny okradziony dom w krótkim czasie w Brzegu oraz na tym osiedlu. Skoro policja ewidentnie sobie nie radzi, a nie widać też wzmożonych patroli na tym terenie, to może należałoby podejść do sprawy inaczej, np. zamontować oświetlenie od strony ul. Sikorskiego w stronę Pawłowa (na ulicy i chodniku nic nie widać, nawet podejrzanych osób nikt nie zauważy, wejście od ogrodu dla włamywacza to żaden problem, a tak właśnie dokonywano włamań) lub nawet monitoring osiedla.

 • Piotr

  Okradli mnie w dwa lata temu. Sprawców ujento, „fanty” policjanci przywieźli do domu.
  Brawo Brzeska Policja, profeska!!!

 • luk

  gdyby policja częściej kręciła się po ulicach wsi być może nie było by włamań, no ale z kręcenia sie po wsi nie ma kasy bo nie ma mandatów 🙂