Pałac w Kopicach. Nowy inwestor chce przeznaczyć 100 milionów euro na odbudowę obiektu

2
Reklama

Dzisiejszy dzień, tj. 26.01.2017 jest dniem szczególnym dla pałacu w Kopicach. Wielu mieszkańców Opolszczyzny zna ruiny pałacu, niektórzy widzieli dawne fotografie, które przedstawiają monumentalną budowlę. Po godzinie 10:00 nowi właściciele przeprowadzili wizję lokalną z udziałem wojewódzkiego konserwatora zabytków, władz lokalnych oraz mediów. Nie zabrakło również architektów, którzy przez najbliższe dni przeprowadzą ekspertyzę i oględziny, które mają pomóc w dalszej części prac.


Oprócz zaproszonych gości nie zabrakło nowych właścicieli pałacu z Globucor Luxembourg Polska. Nowi właściciele przewidują, że nakład finansowy przeznaczony na remont bajkowej budowli może wynieść 100 milionów euro. Na obecną chwilę ciężko jest powiedzieć, jak duże będą to koszty. Same prace remontowe mogą potrwać siedem lat. Wśród planów nowych właścicieli jest utworzenie polsko-niemieckiego muzeum historii, ponadto możliwe, że w pałacu powstanie centrum Chopinowskie.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Powstałe muzeum będzie wykorzystywać najnowsze nowinki technologiczne. W pierwszym roku inwestycyjnym planujemy zabezpieczyć cały ten teren, ogrodzić obiekt, cały park. Chcemy również przykryć cały obiekt kopułą (zaprojektowaną przez firmę Freedomes) na okres siedmiu lat. Po tym czasie kopuła zostanie ściągnięta i całemu światu przedstawiona zostanie piękność tego miejsca. Zostałem poproszony przez Globucor Luxembourg o wskazanie miejsca na dokonanie inwestycji. W młodości często odwiedzałem Kopice, moja rodzina pochodzi z Grodkowa. Uznałem, że trzeba pomóc temu miejscu – przybliżył najbliższe plany wobec pałacu w Kopicach Łukasz Karpiński przedstawiciel Globucor Luxembourg Polska.

Remont ma potrwać siedem lat, co dla jednych może wydawać się długim czasem. Warto, jednak przypomnieć, że pałac jest w katastrofalnym stanie, a odbudowa i odrestaurowanie może pochłonąć wiele czasu i pieniędzy. Globucor Luxembourg Polska ma wyłączność na inwestycje w Europie środkowo-wschodniej z Luksemburga. Wielu entuzjastów historii pałacu w Kopicach chciało by pałac tętnił życiem. W wielu tego typu obiektach budowane są różnego rodzaju lokale usługowe jak np. hotele, czy centra SPA. Nowi właściciele, tłumaczą, że na terenie województwa Opolskiego i Dolnośląskiego jest wiele takich obiektów.

Dlaczego muzemu? Zróbmy coś dla potomności, zostawmy coś dla potomnych. Polityką naszej firmy jest zostawienie śladów historycznych. Powołana została również specjalna fundacja, dla tego obiektu. Fundacja ma wspierać odbudowę całego kompleksu z ogromną historią, wielkim dziedzictwem nie tylko dla Polski, ale również Niemiec, stąd pomysł na powstanie muzeum. Będziemy starali się odtworzyć jak najwięcej detali, tak jak było dawniej – dodaje Łukasz Karpiński.

W pałacu ma zostać utworzony również tzw. kult Elsnera, który był nauczycielem Chopina. Nowi właściciele będą chcieli utworzyć na miejscu „pielgrzymki Chopinowskie”. W pałacu, jak wskazuje wiele źródeł, mieściła się sala koncertowa. Po remoncie to w niej będą odbywały się koncerty w zbliżonym czasie do tych organizowanych w czasie „Dni Chopinowskich” w Warszawie.

W poprzednim tygodniu informowaliśmy również o wsparciu dla projektu od władz lokalnych. Burmistrz Grodkowa Marek Antoniewicz potwierdził takie wsparcie. Nowi właściciele po rozmowach z miastem włączą do projektu również dawny Kościół Ewangelicki a w jego wnętrzu utworzone zostanie „Międzynarodowe Centrum Kultu Elsnera”. Przy wsparciu Kościoła Katolickiego utworzone zostanie miejsce spotkań prorodzinnych. Inwestorzy nie zdradzają więcej szczegółów.

Nadal jest to ruina, przed nowym inwestorem ogrom pracy. Jest to obiekt o trudnej historii w ostatnich latach, za którą odpowiadają z całą pewnością poprzedni właściciele, z którymi gmina i konserwator mieli wiele problemów. Mamy nadzieję, że tym razem nowym właścicielom uda się zrealizować plan. Jesteśmy przy obiekcie, który wymaga podjęcia dużych działań adaptacyjnych, lub przewidzenia innych form użytkowania. Najważniejsze by pałac nie stał opuszczony, niezależnie od swojej formy architektonicznej. Powstanie tutaj muzeum to dobra funkcja dla obiektu zabytkowego tej rangi. Odbudowa i remont pałacu w Kopicach to skomplikowany i długotrwały proces, gdyż nie da się go zrobić w szybkim tempie – dodaje Wojewódzki Konserwator Zabytków pani Iwona Solisz.

Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA