Kompleks dawnego browaru w Brzegu ulegnie zmniejszeniu. Zostaną tylko obiekty zabytkowe

1
Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI

Ostatnia partia piwa w brzeskim browarze została wyprodukowana na początku 2008 roku. Rok później rozlewano już tylko piwo przywiezione z Głubczyc i ostatecznie zdecydowano o zamknięciu zakładu przy ul Ofiar Katynia. Od dwóch tygodni na terenie nieczynnego zakładu trwa wyburzanie niektórych obiektów, ale te zabytkowe, z czerwonej cegły pozostaną.


– Pozwolenie na wyburzenie budynków współczesnych, które nie maja wartości historycznych i zabytkowych, zostało wydane w ubiegłym roku. Chodzi o halę produkcyjną piwa butelkowanego, warzelni i zabudowę gospodarczą – mówi Radosław Preis, powiatowy konserwator zabytków.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Komin, kotłownia, beczkownia, rozlewnia, warsztaty oraz budynek magazynowy i administracyjny pozostaną nienaruszone, bowiem te obiekty są wpisane do rejestru zabytków. Obecny właściciel – Zakłady Piwowarskie Głubczyce – zdecydował się takie działania, aby ograniczyć możliwość przebywania na tym terenie osobom postronnym.

Brzeski browar był chętnie odwiedzany przez osoby bezdomne i poszukiwaczy złomu. Kompleks od lat popada w ruinę i stwarza zagrożenie. Po wyburzeniu części budynków, zabytkowe obiekty mają zostać zabezpieczone.

Według historycznych źródeł, browar przy ul. Ofiar Katynia (ówcześnie Neuhäuserstraße 13) powstał prawdopodobnie dopiero w drugiej połowie XIX wieku, o czym świadczy jego położenie. Wszystkie browary brzeskie znajdowały się w obrębie murów miejskich, ten zaś został zbudowany na peryferiach miasta. W 1920 roku browar przejęła spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, o nazwie „Brieger Brauhaus G.m.b.H.“. W trzydziestych latach XX wieku udziały w browarze miały browary E. Haase z Wrocławia oraz Schultheiss AG. z Berlina. Przed wybuchem II wojny światowej w browarze i słodowni pracowało 60 osób. Od 1946 roku znajdował się pod zarządem PSS Społem. W 1958 roku wraz z browarem w Niemodlinie wszedł w skład Brzeskich Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych. W 1970 roku zakład piwowarski w Brzegu został połączony z Opolskimi Zakładami Piwowarsko-Słodowniczymi, które w 1975 oku zmieniły nazwę na Zakłady Piwowarskie w Głubczycach. W 2008 roku spółka podjęła decyzję o zakończeniu produkcji piwa w Brzegu, a rok później zakład został zamknięty.

Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA