III Brzeski Dzień Kultury Żydowskiej

1
Reklama

Już niedługo w Brzegu odbędzie się prawdziwe święto żydowskiej kultury. Oprócz głównego dnia obchodów, który odbędzie się w niedzielę 2. kwietnia 2017 roku, zaplanowano także kilka imprez towarzyszących.


aDzień Kultury Żydowskiej odbędzie się w Brzegu – po rocznej przerwie – po raz trzeci. To ważne, by przypominać i zaznajamiać mieszkańców naszego miasta i kraju z tradycjami i dziedzictwem żydowskim. Warto zauważyć, że przed wojną w Polsce mieszkało około 3 miliony Żydów. Ich kultura jest niezwykle bogata i dostrzec w niej można różnego rodzaju wpływy kultury innych narodów. Żydzi stanowią odrębny naród, połączony religią i stosunkowo od niedawna posiadający własne państwo – Izrael – eklektyczne, unikatowe w skali świata, powstałe na styku wielu kultur, łączące narody, wyznania i ludzi, którzy przybyli na tamtejsze ziemie z różnych zakątków świata.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Jaka kultura żydowska jest i co ją charakteryzuje? Odpowiedzi na to pytanie poszukać będzie można uczestnicząc w wydarzeniach wpisanych w program obchodów III Dnia Kultury Żydowskiej w Brzegu. Główne obchody odbędą się 2. kwietnia 2017, o godz. 17:00 w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Na początku wykład, pt. „Nie tylko o Babińcu – kobieta w kulturze żydowskiej” wygłosi dr Joanna Lisek. Następnie wysłuchać będzie można koncertu, pn. „Jak malował Pan Chagall” w wykonaniu Marka Ravskiego.

Od 2. kwietnia, również w Muzeum, dostępna będzie także wystawa, pn. „Te dni przedostatnie…”. Wystawa prezentuje i dokumentuje sytuację dolnośląskich synagog przed zagładą Nocy Kryształowej 9/10 listopada 1938 roku (dla przypomnienia, tamtej nocy również i brzeska synagoga została splądrowana, zniszczona i spalona). Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do 16. kwietnia.

Oprócz wystawy, kolejnym wydarzeniem towarzyszącym będzie Przegląd filmowy „Żydowskie motywy”, który odbędzie się w Niezależnym Ośrodku Kultury „Herbaciarnia”. W ramach Przeglądu zorganizowane zostaną projekcje takich filmów jak: „Sieroty rewolucji” (czwartek, 30. marca, g. 18:00), „Einstein w Ziemi Świętej” (piątek, 31. marca, g. 18:00) oraz „Walcząc ze strachem” (sobota, 1. kwietnia, g. 18:00).

III Dzień Kultury Żydowskiej w Brzegu odbędzie się pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego oraz Burmistrza Brzeg Jerzego Wrębiaka. Na wszystkie wydarzenia wpisane w plan imprezy wstęp jest bezpłatny.

III Brzeski Dzień Kultury Żydowskiej

Reklama