Zmarł Roland Reche honorowy obywatel i wielki przyjaciel Brzegu

0
????????????????????????????????????
Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI

W dniu 15 marca 2017 zmarł Roland Reche. który od 1996 do 2012 roku był przewodniczącym Bundesvereinugung der Brieger – stowarzyszenia byłych mieszkańców Brzegu z siedzibą w Goslar – miasta partnerskiego Brzegu. To dzięki niemu powstało partnerstwo Brzegu i Goslar. Roland bardzo mocno zaangażował się w pojednanie polsko-niemieckie. Był wielkim przyjacielem Polski i naszego miasta. W Brzegu miał wielu znajomych i przyjaciół. W dniu 28 kwietnia 2010 został honorowym obywatelem Brzegu. Warto przy tej przykrej okazji przypomnieć sobie Rolanda.

Urodził się w Kluczborku 10 sierpnia 1922 roku w rodzinie urzędnika miejskiego, sprawującego w latach 1932-1934 funkcję burmistrza. Do Brzegu przeprowadził się w 1934 roku, kiedy to jego ojciec, Waldemar Reche, traci posadę z powodu braku przynależności do NSDAP. Jego ojciec był ostatnim przed wojną burmistrzem Brzegu. Roland zdał maturę w 1939 r. i natychmiast rozpocząl służbę wojskową. Jako marynarz trafił na pokład pancernika „Gneisenau” i walczył u wybrzeży Norwegii. Rozpoczął studia techniczne w Berlinie, potem trafił na okręt podwodny „U 254” prowadzący działania wojenne na Atlantyku. Wojnę skończył w stopniu porucznika trafiając do niewoli angielskiej na trzy lata. W 1948 roku wrócił do Niemiec i osiadł w Plön na północy Niemiec. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej, a w 1951 r. podjął pracę w Grund- u. Hauptschule Plön. Po piętnastu latach podjąl kolejne studia, tym razem jest to literatura niemiecka i geografia. W 1967 roku awansował do Realschule Plön.
Przez cały ten okres nie opuszczała go idea pojednania między narodami. Aby realizować swe marzenia wstąpił do Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) i zasiadał przez 28 lat w lokalnym samorządzie. Zaangażował się w polsko-niemieckie pojednanie. Razem z córką założył w 1972 roku Polsko-Niemieckie Towarzystwo z siedzibą w Kilonii. Organizował konferencje, seminaria, imprezy kulturalne i wyjazdy do Polski. Dzięki temu w 1985 roku została podpisana umowa partnerska pomiędzy Kilonią a Gdynią. Współpracę z kilońskim towarzystwem zakończył w 1993 roku, by w 1996 objąć stanowisko przewodniczącego Bundesvereinugung der Brieger – stowarzyszenia byłych mieszkańców Brzegu z siedzibą w Goslar. Cztery lata później Brzeg podpisał umowę partnerską z Goslar. Za swoje zasługi Roland Reche z rąk prezydenta RP otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. 50 lat po wybuchu II wojny światowej – 1 września 1989 roku uczestniczył w obchodach rocznicowych na Westerplatte.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 24 marca 2017 roku na cmentarzu w Plön.

????????????????????????????????????

8-05-2010 rok – Uroczyste wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Brzegu panu Rolandowi Reche w trakcie 10-lecia partnerstwa pomiędzy miastami Brzeg i Goslar. Na zdjęciu od lewej: Roland Reche, Mariusz Grochowski (ówczesny Przewodniczący Rady Miejskiej Brzegu) i Wojciech Huczyński (ówczesny Burmistrz Brzegu).

Fotografia pochodzi ze strony Urzędu Miasta w Brzegu – www.brzeg.pl

Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego