Logo 728×90
Reklama 750×150 pod menu

Dobry czas dla Brzegu – Felieton Posła RP Bartłomieja Stawiarskiego z cyklu „Widziane z Wiejskiej”

bartlomiej-stawiarski-brzeg24pl-1

Ostatnie tygodnie to dobry czas dla Brzegu i powiatu brzeskiego. A to wszystko dzięki podnoszeniu spraw lokalnych w rozmowach z przedstawicielami różnych ministerstw i zaangażowaniu parlamentarzystów. Sam angażuję się intensywnie w sprawy lokalne. Tydzień temu przekazałem opinii publicznej dobre informacje o kilku inicjatywach, które uda się zrealizować dzięki wsparciu i zrozumieniu Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.


Brzeska „Zielonka” w strefie
Jak wiadomo, od wielu lat Brzeg cierpi – ze względu na granice administracyjne – na brak terenów inwestycyjnych. To wiąże się z wieloma korzyściami, z nowymi miejscami pracy, podatkami dla samorządu i generalnie – z możliwościami rozwoju. Udało się bowiem przekonać Ministerstwo Rozwoju, że warto tereny przy ul. Małujowickiej w Brzegu wpisać do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 19 stycznia tego roku dokumenty zostały przekazane do Ministerstwa Rozwoju. W odpowiedzi na moją interpelację padło zapewnienie, że decyzja polegająca na wpisaniu tych terenów do strefy zapadnie jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Teraz pozostaje nam tylko czekać na dobrego inwestora, który zlokalizuje tam zakład pracy. Jest to niewątpliwie sukces dla Brzegu, sukces, którego nie byłoby bez wsparcia na Wiejskiej.

Nareszcie Żłobizna i ścieżki pieszo rowerowe
Palącym problemem komunikacyjnym na obwodnicy Brzegu, na wysokości Żłobizny, było zapewnienie poprawy bezpieczeństwa. Obiecywałem, że zajmę się tą sprawą osobiście. Napisałem też w tej sprawie interpelację 27 listopada 2016 r. Interwencję ponowiłem kolejny raz 28 stycznia 2017 r., zwracając uwagę, że nadal dochodzi w tym miejscu do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Wielokrotnie zwracałem uwagę Ministrowi Infrastruktury i Budownictwa na ten problem – tak, jak obiecałem. Nareszcie udało się przekonać Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad do budowy sygnalizacji świetlnej na obwodnicy Brzegu w Żłobiźnie. Mam nadzieję, że zwiększy to bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców. Do tego dodać należy jeszcze budowę ścieżki rowerowej ze Żłobizny do Skarbimierza, która została ujęta w planach inwestycji drogowych. Zanim to jednak się stanie, to w III-IV kwartale tego roku będziemy się cieszyć wielofunkcyjną ścieżką rowerową z Michałowic do Lubszy. Także tych dwóch spraw pilnowałem osobiście. Z perspektywy Sejmu, problemy lokalne też są dostrzegane, tylko trzeba o to zadbać. To właśnie tego typu potrzeby muszą być widziane z Wielskiej. Ostatnie felietony poświęcałem bardziej sprawom lokalnym, nie zaś wielkiej, warszawskiej polityce. Uważam bowiem, że są one nie mniej ważne, a może i ważniejsze od tych „na górze”.


Bartłomiej Stawiarski, doktor nauk humanistycznych, historyk, archeolog, Poseł na Sejm VIII kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2014-2016 Wicestarosta Namysłowski i Radny Rady Powiatu Namysłowskiego. Wcześniej pracował jako Komendant Środowiskowego Hufca Pracy i jako muzealnik. Na studiach doktoranckich zaangażowany w pracę samorządową. Senator Uniwersytetu Wrocławskiego, pierwszy Przewodniczący Rady i Sejmiku Doktorantów Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Zarządu Krajowej Reprezentacji Doktorantów. Jest autorem ponad 100 publikacji naukowych i popularnonaukowych. Wyróżniany za swoje prace przez Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie. Od 8 lat jest związany z Uniwersytetem w Trewirze (Niemcy). W latach 2009-2014 prowadził własną działalność gospodarczą. W Sejmie VIII kadencji pracuje w Komisji Finansów Publicznych i Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Ma żonę i dwóch synów.

widziane-z-wiejskiej-brzeg24pl-1

Related posts