Logo 728×90
Reklama 750×150 pod menu

Kontrowersje wokół zegara zamontowanego na cmentarzu w Brzegu

zegar na cmentarzu w Brzegu

W ostatnim czasie brzeska nekropolia doczekała się wielu udogodnień. Asfaltowe i brukowane alejki oraz nowe ławki, to niektóre z nich. Mieszkańcy Brzegu doceniają i zachwalają te zmiany, jednak nie wszystkie są przyjmowane z aprobatą. Kontrowersje wzbudził montaż dużego zegara, usytuowanego w pobliżu kaplicy.


– Cmentarz to nie dworzec PKP. Zegar nie jest symbolem kościelnym i dużym nietaktem jest ustawienie ogromnego zegara naprzeciwko kaplicy, gdzie ludzie żegnają swoich najbliższych – pisze w mailu do naszej redakcji pani Marianna.

Rzeczywiście, zegar na cmentarzu, a szczególnie na tle kaplicy, jest widokiem niespotykanym. W niektórych przypadkach i w formie symboliki można spotkać zegar słoneczny, astronomiczny lub klepsydrę. O zdanie w tej sprawie zapytaliśmy administratora brzeskiej nekropolii.

– Bardzo często zdarza się, że starsze osoby nie mają zegarka, a z cmentarza wracają autobusem i dopytują o godzinę napotkane osoby. Na wniosek mieszkańców wystąpiłem do pana burmistrza z własną inicjatywą o pozwolenie na montaż tego zegara. Otrzymałem zgodę i urządzenie zostało zainstalowane na słupie od latarni, w miejscu gdzie będzie widoczne. Jeśli otrzymamy negatywne opinie, to przeniesiemy zegar w inne miejsce. Nie miałem zamiaru nikogo urazić, a jeśli tak się stało to szczerze przepraszam – mówi Marek Sidor, dyrektor Zarządu Nieruchomości Miejskich w Brzegu.

W symbolice religijno-artystycznej zegar może pokazywać upływanie ludzkiego życia. Symbolizuje przy tym nieuchronną śmiertelność, ale ocenę tego, czy cmentarz jest odpowiednim miejscem na taką interpretację pozostawiamy Czytelnikom. Jedno jest pewne – jeśli mieszkańcy zgłoszą administratorowi swój sprzeciw, to czas zegara przy kaplicy skończy się bardzo szybko.

zegar na cmentarzu w Brzegu

Related posts