Kontrowersje wokół zegara zamontowanego na cmentarzu w Brzegu

22

W ostatnim czasie brzeska nekropolia doczekała się wielu udogodnień. Asfaltowe i brukowane alejki oraz nowe ławki, to niektóre z nich. Mieszkańcy Brzegu doceniają i zachwalają te zmiany, jednak nie wszystkie są przyjmowane z aprobatą. Kontrowersje wzbudził montaż dużego zegara, usytuowanego w pobliżu kaplicy.


– Cmentarz to nie dworzec PKP. Zegar nie jest symbolem kościelnym i dużym nietaktem jest ustawienie ogromnego zegara naprzeciwko kaplicy, gdzie ludzie żegnają swoich najbliższych – pisze w mailu do naszej redakcji pani Marianna.

Rzeczywiście, zegar na cmentarzu, a szczególnie na tle kaplicy, jest widokiem niespotykanym. W niektórych przypadkach i w formie symboliki można spotkać zegar słoneczny, astronomiczny lub klepsydrę. O zdanie w tej sprawie zapytaliśmy administratora brzeskiej nekropolii.

– Bardzo często zdarza się, że starsze osoby nie mają zegarka, a z cmentarza wracają autobusem i dopytują o godzinę napotkane osoby. Na wniosek mieszkańców wystąpiłem do pana burmistrza z własną inicjatywą o pozwolenie na montaż tego zegara. Otrzymałem zgodę i urządzenie zostało zainstalowane na słupie od latarni, w miejscu gdzie będzie widoczne. Jeśli otrzymamy negatywne opinie, to przeniesiemy zegar w inne miejsce. Nie miałem zamiaru nikogo urazić, a jeśli tak się stało to szczerze przepraszam – mówi Marek Sidor, dyrektor Zarządu Nieruchomości Miejskich w Brzegu.

W symbolice religijno-artystycznej zegar może pokazywać upływanie ludzkiego życia. Symbolizuje przy tym nieuchronną śmiertelność, ale ocenę tego, czy cmentarz jest odpowiednim miejscem na taką interpretację pozostawiamy Czytelnikom. Jedno jest pewne – jeśli mieszkańcy zgłoszą administratorowi swój sprzeciw, to czas zegara przy kaplicy skończy się bardzo szybko.

zegar na cmentarzu w Brzegu

 • Alicja

  Rzeczywiście powstała „burza mózgów” n.t. zegara. Pośmiałam się troszkę przy niektórych wypowiedziach, dzięki czemu przez chwilę zapomniałam o bólu z powodu mojej choroby. Najbardziej zgadzam się z wypowiedzią : ” Gość 20 kwietnia 2017 at 14:42″.

 • Kris

  Ten zegar dla mnie jest pewnym symbolem, nie przypadek, że na cmentarzu, tam gdzie to co ziemskie ma swój koniec, pokazuje, że czas ucieka, a wieczność czeka. Gdzie i z kim ją spędzisz? Decyzja należy do nas.

 • Janusz

  Mocno swędzi

 • Your Name

  Dupoczepialstwo z tym zegarem, ten artykuł ma na celu poróżnienie społeczeństwa w sprawie tak banalnej, że mało kto zwrócił na to uwagę. Cmentarz jak cmentarz, zegar jak zegar. Do kościoła też chodzimy z zegarkami na ręku i nikt nie każe nam ich odkładać przy wejściu do świątyni. Ktoś wyjątkowo zdewociały poruszył ten temat.

  REDAKCJA: Ludzie zza ekranu monitora nierzadko piszą kretyńskie komentarze, ale na niektóre należy reagować. Artykuł ma na celu zwrócić uwagę na problem poruszony przez kilka osób w krótkim odstępie czasu. Osób, które mają odmienne znanie niż ty. Biorąc pod uwagę przekazane nam informacje oraz opinię m.in. księdza, sprawa ta została przedstawiona w bardzo delikatny sposób, bez szczegółowych i dosadnych cytatów ludzi, którzy poczuli się dotknięci tą sprawą. Na cmentarzach odbywają się ceremonie pogrzebowe ludzi w różnym wieku, różnych wyznań i z różną wrażliwością rodzin zmarłych. Może np. rodzicom kilkuletniego dziecka, którzy będą, a może już pożegnali swoją najdroższą osobę wytłumaczysz, że zegar i kojarząca się z nim symbolika upływającego czasu jest w tym miejscu doskonałym pomysłem? Porównywanie kościoła i uczestnictwo we mszy z zegarkiem na ręku do uczestnictwa w ostatniej drodze z zegarem przed kaplicą nie wydaje się trafnym porównaniem. A teraz ksiądz, który z oczywistych względów chce zachować anonimowość: – „W środku, w kaplicy jest zegar, aby ksiądz widział godzinę i przypadkiem nie przeciągnął mszy. Kiedyś odprawiałem 10 minut dłużej i panie z administracji zwróciły mi uwagę. Wisi w taki sposób, że zgromadzeni w środku go nie widzą, no ale teraz będą mieli swój zegar. Faux pas, nieporozumienie”.

  Oczywiście tę informację potwierdził nam administrator cmentarza i zegar w kaplicy rzeczywiście kiedyś wisiał, ale już go nie ma. Ten duży, naprzeciwko kaplicy – jest. I, tak na koniec. Wystarczy odrobina dobrej woli żeby ludzie dyskutowali merytorycznie i na argumenty. Nie trzeba się z nimi zgadzać, ale należy szanować. Jeśli ludzie piszą maile i dzwonią do redakcji jakiegokolwiek medium z tym samym problemem, to obowiązkiem dziennikarskim jest podjęcie tematu. I tylko ze względu na to, aby nie podsycać atmosfery i nie „poróżniać społeczeństwa” w tym temacie, nie publikowaliśmy wszystkich wątków i cytatów ze zgłoszonymi uwagami. Miłego weekendu.

 • Ania

  Byłam w niedzielę na cmentarzu i od razu zauważyłam zegar spodobało mi się od razu
  Bardzo dobry pomysł

  • Ela

   Też byłam na cmentarzu zapalić znicza i zegar mnie nie ruszył ale pomyślałam sobie jakby to było gdybym była na pogrzebie i wychodząc z kaplicy zobaczyła bym na wprost duży zegar. Poroniony widok. Co musi czuć mąż chowający żonę albo matka swojego syna.

 • leopard

  Zegar nie jest może symbolem kościelnym (a cóż poza kościołem nim jest). Jest natomiast wynalazkiem….. papieża. Sylwestra II który skonstruował pierwszy zegar mechaniczny w europie. Dość dawno więc najbardziej zaciekli „chrześcijanie” mogą nie pamiętać.
  Zegar źródłem kontrowersji – włos się na głowie jeży…

 • Dercy

  ten zegar to jest esensja i pomysłowosc widac mamy tegie głowy scene tam wybudujcie i babciom koncerty róbcie

 • To dlaczego ten zegar nie jest zamontowany przy przestanku autobusowym ?!!!

  • Mar

   Dokładnie. Z niektórych grobów jest dalej do zegara niż z przystanku autobusowego. Pomysł o.k. ale miesce nie odpowiednie

 • dude

  Pani Mariannie coś się w głowie na starość pomieszało. Cmentarz jest komunalny, a nie kościelny.

 • piotr

  jeszcze się taki nie urodził aby wszystkim dogodzil

 • piotr

  „Jeszcze się taki nie urodził aby każdemu dogodzil”

 • GRD88

  Dospawać krzyż na górze i będzie git 😀

 • Zegarmistrz

  Juź widzę jak babcia lub dziadek biegną kilkaset metrów z grobu pod kaplicę żeby sprawdzić godzinę. Pomysł zupełnie nietrafiony. Lokalizacja przy kaplicy jeszcze bardziej noetrafiona ale pieniądze za zegar ktoś skasował.

 • frank

  Zegar TAK. Koło kaplicy NIE. I to nie jest kwestia religii tylko dobrego smaku. Po prostu nie wypada stawiać zegara nad głowami żałobników. Jeszcze żeby to było mało, ale to wielka tarcza jak na ratuszu.

  • elo

   weź się puknij w głowę najlepiej patelnią.Wkomponujemy Cię w ziemie a w twoja dupe wsadzimy trzonek od zegara i będziesz pajacował.

 • zegar

  Rozwiązanie z głową. Jak ktoś ma dziwne skojarzenia to powinien udać się do lekarza.

 • Magda

  Komu i w jaki sposób ten zegar ułatwia życie ? Jak ktoś pójdzie na grób to i tak zegara nie widzi a po drugie to każdy ma telefon lub zegarek. Te starsze babcie też maja telefony a jak nie to przecież nie będą biegały pod zegar żeby zobaczyć która godzina tylko zapytają kogoś innego.

 • Gość

  Dokładnie Markiz… Przeszkadza on ludziom którzy siedzą w domu nic nie robią i wymyślają durnoty.
  Co komu zegar przeszkadza… nie jest symbolem religijnym…kpina. Nie stoi on na cmentarzu żeby być symbolem czegokolwiek, tylko po to żeby ułatwiać życie i to nie rzadko osobą starszym jak było to wspomniane w artykule.
  Dziękuję koniec kropka proszę się zająć czymś ważniejszym.

 • JB

  Absolutne czepialstwo. Bardzo dobrze że ten zegar tam stoi, po co robicie z tego jakąś sensację? Ogromna głupota

 • Markiz

  Cmentarz nie jest kościelny, ale miejski. Bardzo dobrze, że jest zamontowany. To nie ma nic wspólnego z religią.