Logo 728×90
Reklama 750×150 pod menu

Kontrowersje wokół zegara zamontowanego na cmentarzu w Brzegu

zegar na cmentarzu w Brzegu

W ostatnim czasie brzeska nekropolia doczekała się wielu udogodnień. Asfaltowe i brukowane alejki oraz nowe ławki, to niektóre z nich. Mieszkańcy Brzegu doceniają i zachwalają te zmiany, jednak nie wszystkie są przyjmowane z aprobatą. Kontrowersje wzbudził montaż dużego zegara, usytuowanego w pobliżu kaplicy.


– Cmentarz to nie dworzec PKP. Zegar nie jest symbolem kościelnym i dużym nietaktem jest ustawienie ogromnego zegara naprzeciwko kaplicy, gdzie ludzie żegnają swoich najbliższych – pisze w mailu do naszej redakcji pani Marianna.

Rzeczywiście, zegar na cmentarzu, a szczególnie na tle kaplicy, jest widokiem niespotykanym. W niektórych przypadkach i w formie symboliki można spotkać zegar słoneczny, astronomiczny lub klepsydrę. O zdanie w tej sprawie zapytaliśmy administratora brzeskiej nekropolii.

– Bardzo często zdarza się, że starsze osoby nie mają zegarka, a z cmentarza wracają autobusem i dopytują o godzinę napotkane osoby. Na wniosek mieszkańców wystąpiłem do pana burmistrza z własną inicjatywą o pozwolenie na montaż tego zegara. Otrzymałem zgodę i urządzenie zostało zainstalowane na słupie od latarni, w miejscu gdzie będzie widoczne. Jeśli otrzymamy negatywne opinie, to przeniesiemy zegar w inne miejsce. Nie miałem zamiaru nikogo urazić, a jeśli tak się stało to szczerze przepraszam – mówi Marek Sidor, dyrektor Zarządu Nieruchomości Miejskich w Brzegu.

W symbolice religijno-artystycznej zegar może pokazywać upływanie ludzkiego życia. Symbolizuje przy tym nieuchronną śmiertelność, ale ocenę tego, czy cmentarz jest odpowiednim miejscem na taką interpretację pozostawiamy Czytelnikom. Jedno jest pewne – jeśli mieszkańcy zgłoszą administratorowi swój sprzeciw, to czas zegara przy kaplicy skończy się bardzo szybko.

zegar na cmentarzu w Brzegu

Related posts

22 Comments

 1. Alicja

  Rzeczywiście powstała „burza mózgów” n.t. zegara. Pośmiałam się troszkę przy niektórych wypowiedziach, dzięki czemu przez chwilę zapomniałam o bólu z powodu mojej choroby. Najbardziej zgadzam się z wypowiedzią : ” Gość 20 kwietnia 2017 at 14:42″.

  Reply
 2. Kris

  Ten zegar dla mnie jest pewnym symbolem, nie przypadek, że na cmentarzu, tam gdzie to co ziemskie ma swój koniec, pokazuje, że czas ucieka, a wieczność czeka. Gdzie i z kim ją spędzisz? Decyzja należy do nas.

  Reply
 3. Your Name

  Dupoczepialstwo z tym zegarem, ten artykuł ma na celu poróżnienie społeczeństwa w sprawie tak banalnej, że mało kto zwrócił na to uwagę. Cmentarz jak cmentarz, zegar jak zegar. Do kościoła też chodzimy z zegarkami na ręku i nikt nie każe nam ich odkładać przy wejściu do świątyni. Ktoś wyjątkowo zdewociały poruszył ten temat.

  REDAKCJA: Ludzie zza ekranu monitora nierzadko piszą kretyńskie komentarze, ale na niektóre należy reagować. Artykuł ma na celu zwrócić uwagę na problem poruszony przez kilka osób w krótkim odstępie czasu. Osób, które mają odmienne znanie niż ty. Biorąc pod uwagę przekazane nam informacje oraz opinię m.in. księdza, sprawa ta została przedstawiona w bardzo delikatny sposób, bez szczegółowych i dosadnych cytatów ludzi, którzy poczuli się dotknięci tą sprawą. Na cmentarzach odbywają się ceremonie pogrzebowe ludzi w różnym wieku, różnych wyznań i z różną wrażliwością rodzin zmarłych. Może np. rodzicom kilkuletniego dziecka, którzy będą, a może już pożegnali swoją najdroższą osobę wytłumaczysz, że zegar i kojarząca się z nim symbolika upływającego czasu jest w tym miejscu doskonałym pomysłem? Porównywanie kościoła i uczestnictwo we mszy z zegarkiem na ręku do uczestnictwa w ostatniej drodze z zegarem przed kaplicą nie wydaje się trafnym porównaniem. A teraz ksiądz, który z oczywistych względów chce zachować anonimowość: – „W środku, w kaplicy jest zegar, aby ksiądz widział godzinę i przypadkiem nie przeciągnął mszy. Kiedyś odprawiałem 10 minut dłużej i panie z administracji zwróciły mi uwagę. Wisi w taki sposób, że zgromadzeni w środku go nie widzą, no ale teraz będą mieli swój zegar. Faux pas, nieporozumienie”.

  Oczywiście tę informację potwierdził nam administrator cmentarza i zegar w kaplicy rzeczywiście kiedyś wisiał, ale już go nie ma. Ten duży, naprzeciwko kaplicy – jest. I, tak na koniec. Wystarczy odrobina dobrej woli żeby ludzie dyskutowali merytorycznie i na argumenty. Nie trzeba się z nimi zgadzać, ale należy szanować. Jeśli ludzie piszą maile i dzwonią do redakcji jakiegokolwiek medium z tym samym problemem, to obowiązkiem dziennikarskim jest podjęcie tematu. I tylko ze względu na to, aby nie podsycać atmosfery i nie „poróżniać społeczeństwa” w tym temacie, nie publikowaliśmy wszystkich wątków i cytatów ze zgłoszonymi uwagami. Miłego weekendu.

  Reply
  1. Ela

   Też byłam na cmentarzu zapalić znicza i zegar mnie nie ruszył ale pomyślałam sobie jakby to było gdybym była na pogrzebie i wychodząc z kaplicy zobaczyła bym na wprost duży zegar. Poroniony widok. Co musi czuć mąż chowający żonę albo matka swojego syna.

   Reply
 4. leopard

  Zegar nie jest może symbolem kościelnym (a cóż poza kościołem nim jest). Jest natomiast wynalazkiem….. papieża. Sylwestra II który skonstruował pierwszy zegar mechaniczny w europie. Dość dawno więc najbardziej zaciekli „chrześcijanie” mogą nie pamiętać.
  Zegar źródłem kontrowersji – włos się na głowie jeży…

  Reply
 5. Dercy

  ten zegar to jest esensja i pomysłowosc widac mamy tegie głowy scene tam wybudujcie i babciom koncerty róbcie

  Reply
  1. Mar

   Dokładnie. Z niektórych grobów jest dalej do zegara niż z przystanku autobusowego. Pomysł o.k. ale miesce nie odpowiednie

   Reply
 6. Zegarmistrz

  Juź widzę jak babcia lub dziadek biegną kilkaset metrów z grobu pod kaplicę żeby sprawdzić godzinę. Pomysł zupełnie nietrafiony. Lokalizacja przy kaplicy jeszcze bardziej noetrafiona ale pieniądze za zegar ktoś skasował.

  Reply
 7. frank

  Zegar TAK. Koło kaplicy NIE. I to nie jest kwestia religii tylko dobrego smaku. Po prostu nie wypada stawiać zegara nad głowami żałobników. Jeszcze żeby to było mało, ale to wielka tarcza jak na ratuszu.

  Reply
  1. elo

   weź się puknij w głowę najlepiej patelnią.Wkomponujemy Cię w ziemie a w twoja dupe wsadzimy trzonek od zegara i będziesz pajacował.

   Reply
 8. Magda

  Komu i w jaki sposób ten zegar ułatwia życie ? Jak ktoś pójdzie na grób to i tak zegara nie widzi a po drugie to każdy ma telefon lub zegarek. Te starsze babcie też maja telefony a jak nie to przecież nie będą biegały pod zegar żeby zobaczyć która godzina tylko zapytają kogoś innego.

  Reply
 9. Gość

  Dokładnie Markiz… Przeszkadza on ludziom którzy siedzą w domu nic nie robią i wymyślają durnoty.
  Co komu zegar przeszkadza… nie jest symbolem religijnym…kpina. Nie stoi on na cmentarzu żeby być symbolem czegokolwiek, tylko po to żeby ułatwiać życie i to nie rzadko osobą starszym jak było to wspomniane w artykule.
  Dziękuję koniec kropka proszę się zająć czymś ważniejszym.

  Reply
 10. JB

  Absolutne czepialstwo. Bardzo dobrze że ten zegar tam stoi, po co robicie z tego jakąś sensację? Ogromna głupota

  Reply
 11. Markiz

  Cmentarz nie jest kościelny, ale miejski. Bardzo dobrze, że jest zamontowany. To nie ma nic wspólnego z religią.

  Reply

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *