Święto Sapera w 1. Brzeskim Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki

1

16. kwietnia obchodzony jest doroczny Dzień Sapera. Święto to zostało ustanowione w 1946 roku, w pierwszą rocznicę forsowania przez 1 Armię Wojska Polskiego linii Odry i Nysy Łużyckiej. W brzeskiej jednostce, ze względu na święta Wielkanocne, tegoroczne uroczystości odbyły się w piątek 21. kwietnia.


Dzień Sapera to także Święto Wojsk Inżynieryjnych. W 1. Brzeskim Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki uroczystości rozpoczęły się od apelu na placu defiladowym. Po wprowadzeniu sztandaru i dokonaniu przeglądu wojsk, dowódca jednostki, płk dypl. Marek Golan, w uznaniu rzetelnej pracy i ofiarnej służby uhonorował, nagrodził i odznaczył żołnierzy oraz cywilnych pracowników wojska. Jest to jedno z kliku wydarzeń, kiedy cywile mogą zwiedzać jednostkę i uczestniczyć w uroczystym apelu. Najliczniejszą grupę stanowiły dzieci z miejscowych przedszkoli. Dla wielu odwiedzających możliwość wizytowania jednostki było wielką atrakcją.

Nie jest to jedyna okazja dla najmłodszych, by mogli zobaczyć wojsko z bliska. W lipcu będziemy organizatorem dużej imprezy, pt. „Piknik na Florydzie”. Dzisiaj przybyłym młodym ludziom zaprezentowaliśmy niecodzienną imprezę, która ma bardzo podniosłą atmosferę. Po oficjalnej części zaprezentowaliśmy sprzęt jaki używany na co dzień w naszej pracy, czyli ciężkie wozy opancerzone, ciężarówki, itd. mówił major Jacek Obierzyński, rzecznik prasowy dowódcy 1PSap.

Dla brzeskich saperów jest to szczególny dzień do świętowania z cywilami, zwłaszcza z najmłodszymi, którzy widząc maszerujących wojskowych wraz z ciężkim sprzętem deklarują, że jak dorosną chcieliby zostać żołnierzem. Wielu podoba się możliwość zobaczenia z bliska pojazdów wojskowych będących na wyposażeniu brzeskiej jednostki.

Zawód sapera jest niebezpieczny, ale myślę że dostarcza wiele satysfakcji. Głównymi predyspozycjami jest przede wszystkim odporność na stres. Młodzi ludzie, którzy odwiedzają naszą jednostkę podczas takich uroczystości składają chęci zostania żołnierzem, ludzie są zainteresowani pracą i służbą w wojsku – dodał Obierzyński.

Stałym punktem obchodów Święta Sapera jest przemarsz jednostek. To w jego trakcie widzowie mogą podziwiać w pełnej krasie poszczególne oddziały żołnierzy, idących defiladowym krokiem. Nie zabrakło również Orkiestry wojskowej z Bytomia. Na koniec na plac podjechała limuzyna z ważnym dyplomatą, który również chciał pogratulować żołnierzom służby w trakcie ich święta. Po chwili jego przemówienie zostało przerwane przez atak terrorystyczny, który był symulacją i pokazem umiejętności i wiedzy brzeskich saperów.

 

  • Brzescy saperzy czyli nasi to same grubasy. Ich dowódca tez sobie niczego -waga ciężka!!!Jak oni nas przed ruskimi obronią? strach się bać!