Przede wszystkim gospodarka (Gospodarka plus) – Felieton Posła RP Bartłomieja Stawiarskiego z cyklu „Widziane z Wiejskiej”

1
Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI

Opinia publiczna i media lubią kontrowersyjne akcje polityczne. Dla mnie jednak kwintesencją polityki są sprawy gospodarcze, bo to one mają realny wpływ na poprawę jakości życia nas wszystkich. Od ponad półtora roku rząd przy naszym, Parlamentarzystów, wsparciu realizuje ambitny, kompleksowy projekt, mający rozbudzić gospodarkę. Dane GUS i rating S&P potwierdziły kierunek, który wybraliśmy. Gospodarka plus stała się faktem.


Wszystkie zadania, jakie są obecnie realizowane przez Prawo i Sprawiedliwość mają w swoim założeniu stanowić koło zamachowe gospodarki. Dobra sytuacja gospodarcza, to w dużej mierze efekt programu 500 plus, Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, odbudowy przemysłu, zmian w podatkach, obniżenia CIT dla mikroprzedsiębiorców oraz uszczelnienia systemu podatkowego. Będziemy kontynuowali działania zmierzające do tego, aby przedsiębiorcy mieli lepsze warunki do funkcjonowania.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI

Rating S&P
Agencja S&P potwierdziła długoterminowy i krótkoterminowy rating Polski. Utrzymanie perspektywy ratingowej oznacza, że agencje wreszcie przestały zajmować się polityką. Na początku ubiegłego roku agencje były pod wpływem politycznych nacisków. Politycy PO swoją aktywnością w Europarlamencie doprowadzili do tego, że Polska była postrzegana jako kraj niepewny, tymczasem okazało się, że finanse publiczne są stabilne. Nasza polityka w sferze gospodarczej zakłada, że z rozwoju mają korzystać wszyscy obywatele, a nie wybrane grupy, i tak się już w praktyce dzieje. To jest oczywiście, także dla mnie osobiście, wielka satysfakcja, ale to nie znaczy, że praca się skończyła. To, że wskaźniki w tej chwili są dobre, to świetna wiadomość, ale musimy cały czas realizować konsekwentnie to, co przygotowaliśmy. Agencje doceniły wzrost gospodarczy, naszą stabilność makroekonomiczną i finansową, zaczęły bardzo pozytywnie nas oceniać. Obserwuję te trendy na co dzień, jako członek sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Dane ekonomiczne
Dobre zmiany w gospodarce są widoczne przede wszystkim w portfelach zwykłych Polaków. Średnio przez osiem lat wynagrodzenia rosły niewiele więcej niż 2%. W pierwszym roku rządów Prawa i Sprawiedliwości urosły o 4,4 %. Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2016 r. wyniósł 1475 zł – czyli o prawie 100 zł więcej niż w roku poprzednim. Do tego sytuacja na rynku pracy uległa znaczącej poprawie. Na koniec marca 2017 r. stopa bezrobocia wyniosła 8,2%, co jest najniższym wynikiem od ponad 20 lat. To nie jest z mojej strony samochwalstwo, bo to Bank Światowy wskazał, że obecna polityka gospodarcza jest zasadna. Bank docenia również działania podejmowane w kierunku uszczelnienia systemu podatkowego. Ożywił się przemysł, co znalazło odzwierciedlenie w badaniach przemysłu, tzw. odczyty PMI, które wskazują na zwiększenie produkcji, napływ nowych zamówień oraz zwiększenie zatrudnienia. Znajdujemy się na 3. miejscu pod względem wzrostu PKB, wśród 10 największych gospodarek UE. To doskonały wynik. Komisja Europejska w swoich prognozach wskazuje, że Polska ma być najszybciej rozwijającą się gospodarką w latach 2017-2018. Deficyt sektora finansów publicznych w 2016 r. wyniósł 2,4% PKB. To jeden z najniższych deficytów w ciągu ostatnich 25 lat. 2010 r. był rekordowy, deficyt był na poziomie blisko 8%. W tym roku deficyt sektora finansów publicznych ma wynieść 2,9% PKB. Jak widać mamy się czym pochwalić pod względem gospodarczym, te dobre wyniki często jednak giną w natłoku innych informacji medialnych, dlatego trzeba je przypominać.


Bartłomiej Stawiarski, doktor nauk humanistycznych, historyk, archeolog, Poseł na Sejm VIII kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2014-2016 Wicestarosta Namysłowski i Radny Rady Powiatu Namysłowskiego. Wcześniej pracował jako Komendant Środowiskowego Hufca Pracy i jako muzealnik. Na studiach doktoranckich zaangażowany w pracę samorządową. Senator Uniwersytetu Wrocławskiego, pierwszy Przewodniczący Rady i Sejmiku Doktorantów Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Zarządu Krajowej Reprezentacji Doktorantów. Jest autorem ponad 100 publikacji naukowych i popularnonaukowych. Wyróżniany za swoje prace przez Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie. Od 8 lat jest związany z Uniwersytetem w Trewirze (Niemcy). W latach 2009-2014 prowadził własną działalność gospodarczą. W Sejmie VIII kadencji pracuje w Komisji Finansów Publicznych i Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Ma żonę i dwóch synów.

widziane-z-wiejskiej-brzeg24pl-1

Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego