Brzeg: Na budowie odkryto trzy trumny z XIX wieku

0

Prace związane z budową łącznika ulic Łokietka i Ofiar Katynia w Brzegu, prowadzone są pod nadzorem archeologicznym. To pokłosie ujawnionych wcześniej grobowców i wstrzymania robót przez konserwatora zabytków. Wczoraj (16.05), odkryto w tym miejscu trzy trumny z XIX wieku.


– Ze wstępnych oględzin wynika, że są to cynowe trumny z końca XIX wieku. Trumny są zniszczone, prawdopodobnie zostały uszkodzone podczas niwelacji starego cmentarza w latach 60-tych. Obecnie prowadzimy eksplorację tego znaleziska – mówi nam Władysław Czyżyk, archeolog nadzorujący przebieg prac na budowie.

Wiadomo też, że dwie trumny są puste, ale w trzeciej prawdopodobnie znajduje się pochówek. – Jeżeli potwierdzą się nasze przypuszczenia o pochówku w jednej z trumien, to zajdzie konieczność przeprowadzenia ekshumacji. Szczątki zmarłych mogłyby zostać pochowane w porozumieniu z pastorem kościoła ewangelicko-augsburskiego – wyjaśnia Władysław Czyżyk.

Zaznaczmy, że prace związane z inwestycją drogową w tym miejscu również zostały objęte nadzorem powiatowego konserwatora zabytków. Roboty ziemne będą kontynuowane, jednak wszelkie znaleziska na placu budowy wymagają podjęcia czynności przez archeologa, co niewątpliwie spowalnia działania i wydłuża czas realizacji zadania.