Powstanie książka, o Szkole Rolniczej w Żłobiźnie!

0

Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia „Wilijki”, które pozyskało o na ten cel grant w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.


„…jakaś dziwna, nie odczuwalna moc, nieustępliwa siła życia i walki.” Cytat z „Chłopów” Wł. Reymonta stanowi właśnie tytuł projektu grantowego. Będzie to publikacja książki o wpływie edukacji w ZSR w Żłobiźnie na losy absolwentów i rozwój regionu  Zaczynamy od apelu do wszystkich którzy aktywnie chcą pomóc w realizacji projektu.

Liczymy na pomoc: absolwentów, nauczycieli, pracowników szkoły, oraz okolicznych mieszkańców. Wiemy, że w waszej pamięci znajdziemy wiele pięknych wspomnień. Jeśli chcecie pomóc i wesprzeć zespół, który chce napisać książkę . Zapraszamy na naszą stronę na fecebooku Żłobizna, ZSR – ksiązka, oraz na najbliższe spotkanie, które odbędzie się w byłej już Szkole 5 CZERWCA o godz 17.30. Osoby do kontaktu to Ula Kawiak mail- wilijkizłobizna@gmail.com i Anna Dudek 512 247902.

Każdy z Was może zostać członkiem naszego zespołu. Książka to tylko część projektu, planujemy zorganizować event upamiętniający historie szkoły przez przekazanie publikacji, chcemy też odsłonić pamiątkowa tablice. To będzie wielkie święto dedykowane tym wszystkim dla których szkoła rolnicza to część ich życia, to również wspomnienia które warto ocalić. Wielu z Nas nie może pogodzić się z faktem zamknięcia szkoły. Jedna administracyjna decyzja miała na zawsze zamknąć ten rozdział historii w jaką zostało wtopione istnienie „Rolnika”. Tak się nie stało wszyscy pamiętamy jak dużo zawdzięczmy tej szkole. Może brzmi to patetycznie ale możemy „ocalić od zapomnienia” to co zostało w naszych sercach i głowach. Możemy napisać książkę, a mając dzisiejsze możliwości jesteśmy wręcz winni tym którzy kształtowali przez lata tą placówkę stworzyć publikację, która pokaże jak bardzo dużo w życie całego regionu może wnieść istnienie dobrej szkoły.

Mamy się czym pochwalić, bo spora liczba absolwentów ukończyła studia wyższe wielu poszło dalej i zdobyło doktoraty i habilitacje. Są to m.in. dr nauk medycznych Kazimierz Łukawiecki, artysta rzeźbiarz, prof. dr. hab. w Akademii Sztuk Pięknych Krzysztof Rozpondek, prof. dr. hab. w – Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu Adam Roman, dr. Nauk medycznych Anna Rzepecka w Uniwersytecie Śląskim, prof. dr. hab. Jerzy Barłóg Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Są wybitni w swoim zawodzie rolnika, jak np. Andrzej Andruchów z Michałowic i Artur Tarczyński ze Żłobizny oraz wielu innych realizujących się w zawodzie rolnika. A także Michał Siek obecny Kurator Oświaty w Opolu, Dariusz Byczkowski samorządowiec oraz Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu, Dariusz Ilów społecznik – propagator sportów siłowych i dyrektor gimnazjum w Brzegu, Jacek Ochmaski dyrektor BCK w Brzegu, Jolanta Natali (Lewandowska) kierownik ZUS w Brzegu, są nauczyciele, dziennikarze i pisarze, poloniści , historycy, ekonomiści, mundurowi, specjaliści od zarządzana i prywatni przedsiębiorcy. Wszyscy nasi absolwenci i nauczyciele zasługują na tą publikacje, która dla nich i z ich pomocą wkrótce powstanie.

Anna Dudek
absolwentka ZSR w Żłobiźnie
oraz członek Stowarzyszenia „Wilijki”