Oławska i Rataje zabezpieczone przed powodzią. Podsumowanie inwestycji hydrotechnicznej

2
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

W 1997 roku powódź stulecia wywołała w kraju dyskusję na temat konieczności budowy wałów przeciwpowodziowych w miejscach najbardziej zagrożonych. Wielka woda nie ominęła wówczas Brzegu. Sytuacja powtórzyła się 13 lat później. Odra znów podtopiła m.in. tereny wzdłuż ulicy Oławskiej. Dzisiaj, ta część miasta jest już bezpieczna.


Kawałek historii
Pierwsze wzmianki o wałach przeciwpowodziowych dla Brzegu pojawiły kilkanaście lat temu. Autorem jednych z pierwszych interpelacji w tej sprawie był radny sejmiku wojewódzkiego Dariusz Byczkowski. W 2008 roku przygotowany został kosztorys, według którego zadanie miało kosztować ponad 12 mln złotych. Był projekt, było pozwolenie wodno-prawne, ale nie brakowało również problemów. Ówczesny rząd nie dysponował środkami finansowymi, które mógłby przeznaczyć na realizację tego zadania. Na linii oporu stanęło także kilku właścicieli dziełek, przez które miała przebiegać inwestycja.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

– Czterech właścicieli działek w tym rejonie, nie podpisało umów użyczenia, żądając za teren zajęty pod przyszłe wały kwot tak jak za metr kwadratowy pod Pałacem Kultury w Warszawie – mówił w 2010 roku Roman Kendzia, ówczesny wicedyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu.

Pozwolenie wodno-prawne straciło ważność, sprawa wróciła do punktu wyjścia, ale padło hasło, że wobec właścicieli gruntów zostanie wszczęta procedura wywłaszczenia. W 2012 r., wieloletni sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisław Gawłowski został honorowym obywatelem Brzegu. W dniu wyróżnienia wrócił do tematu zabezpieczenia przeciwpowodziowego i obiecał realizację inwestycji. Wcześniejsza dokumentacja musiała zostać zmieniona, a pieniądze na ten cel znalazły się dopiero w 2013 roku. Ostatnia faza przygotowań niezbędnych pozwoleń zakończyła się pod koniec 2014 roku, jednak wciąż nie było najważniejszego – wywłaszczenia gruntów i realnego źródła finansowania.

W lutym 2015 roku nowo wybrany burmistrz Brzegu ogłosił, że przywiózł z Ministerstwa Środowiska świetne wiadomości, a mianowicie resort miał dysponować pieniędzmi na wykup działek od właścicieli. Sprawdziliśmy te informacje w Ministerstwie Środowiska, jednak Monika Kondraszuk z Zespołu ds. Komunikacji i Promocji nie potwierdziła nam tych doniesień i odesłała do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Rzecznik RZGW odpowiedział, że nie jest właściwym adresatem tych pytań i wskazał na Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Tam również nie uzyskaliśmy żadnego potwierdzania.

Sprawą zainteresował się radny miejski. Robert Karlikowski zainicjował petycję, pod którą podpisało się ponad 1500 mieszkańców. Dokument z żądaniem budowy wałów trafił na biurka m.in. Wojewody Opolskiego i władz centralnych w Warszawie. 8 maja 2015 roku Wojewoda Opolski Adrian Czubak wydał decyzję o pozwoleniu na realizację inwestycji przeciwpowodziowej w rejonie Oławska-Rataje z rygorem natychmiastowej wykonalności. Właściciele wywłaszczanych gruntów skorzystali z prawa do odwołania się od tej decyzji i 1 lipca 2015 roku wnieśli takie odwołanie do ówczesnego Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Resort przez wiele miesięcy zwlekał z rozpatrzeniem wniosku i podjęciem ostatecznej decyzji. Sprawą zainteresowały się media i problem zaczęły nagłaśniać. Poseł Paweł Grabowski, po spotkaniu z radnym Karlikowskim, postanowił interweniować w tej sprawie z sejmowej mównicy. Pod koniec stycznia 2016 roku zapadła ostateczna decyzja o wywłaszczeniu i tym samym Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu otrzymał „zielone światło” do działania, a przede wszystkim do poszukiwania źródła finansowania.

W kwietniu 2016 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało inwestorowi fundusze na budowę wałów przeciwpowodziowych w Brzegu. WZMiUW w Opolu ogłosił przetarg, który wygrała firma Skanska S.A., a umowa z wykonawcą została podpisana 8 lipca 2016 roku. Prace miały zakończyć się 30 listopada 2016 roku, jednak nieporozumienie w zakresie technologii wykonania spowodowały spore opóźnienia w realizacji zadania. Inwestor i wykonawcy doszli do porozumienia i zdecydowano o podpisaniu aneksu do umowy, który automatycznie wydłużył termin ukończenia robót do czerwca 2017 roku.

Uroczyste otwarcie wałów przeciwpowodziowych w Brzegu
21 czerwca br., w Parku nad Odrą zgromadzili się zaproszeni przez inwestora goście. Spotkanie otworzył Tadeusz Jarmuziewicz, dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu, który przywitał wszystkich zebranych.

Wśród osób, którym Tadeusz Jarmuziewicz podziękował za udział w realizacji długo wyczekiwanej inwestycji byli: Wojewoda Opolski Adrian Czubak, wieloletni sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisław Gawłowski, były burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński, szefowie opolskiej grupy Skanska S.A. Bogdan Wójcik i Waldemar Pasternak, przedstawiciele firmy Invest Complex (nadzór budowlany – przyp. red.) oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu (inwestor – przy. red.).

– Tak naprawdę chciałbym się nisko pokłonić inwestorowi, naszemu Wojewódzkiemu Zarządowi Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu. Chciałbym się bardzo mocno pokłonić tym, którzy zaczynali tą inwestycję, gdzieś tam w swojej idei i w swoich pomysłach, czyli burmistrzowi Huczyńskiemu i też panu posłowi Tomaszowi Kostusiowi, bo w latach 2009, 2010 przeżywał trudne chwile z tą inwestycją. Chcę również podziękować wykonawcy. Ze swojego długoletniego doświadczenia marszałkowskiego widzę, że inwestycje z obszaru gospodarki wodnej są najtrudniejszymi inwestycjami do zrealizowania – podkreślał Andrzej Buła Marszałek Województwa Opolskiego.

Głos zabrali również przedstawiciele Brzegu. – W imieniu mieszkańców, bo przecież radni to przedstawiciele mieszkańców i dlatego nie tylko w imieniu Rady Miejskiej Brzegu, ale w imieniu wszystkich mieszkańców Brzegu, chciałam podziękować za tą właśnie inwestycję – mówiła Barbara Mrowiec Przewodnicząca Rady Miejskiej Brzegu.

– Jestem ogromnie szczęśliwy i dumny, że ten projekt został zakończony. Znam wiele projektów, nie mam dużej przeszłości parlamentarnej w sensie administrowania czy polityki, ale wiem, że jest dużo projektów, które pozostają projektami. W tym akurat przypadku chciałbym podziękować trzem osobom, które mi bardzo pomogły i według hierarchii ważności chciałbym podziękować panu ministrowi Patrykowi Jakiemu, ponieważ właśnie kiedy ten montaż finansowy na to zadanie był trudny, jechałam z prośbą do pana ministra o to, aby wsparł finansowo projekt. Drugą osobą, która bardzo mi pomogła w tym projekcie był pan Wojewoda Opolski, który również to zadanie widział jako priorytetowe, a trzecią osobą jest pan marszałek Andrzej Buła tutaj obecny, który widział też potrzebę realizacji tego zadania, jednakże środki finansowe nie wystarczały, aby to zadanie zakończyć. Sukces, tak jak to zostało powiedziane, ma wielu ojców. Ja bardzo serdecznie dziękuję wszystkim obecnym tutaj, bo ja myślę, że to jest ważne, aby ta polityka powodowała konstruktywne działanie, którego efektem będą ścieżki rowerowe, piękne parki i obiekty – mówił Jerzy Wrębiak Burmistrz Brzegu.

Przypomnijmy, że inwestycja ostatecznie kosztowała prawie 9 mln złotych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przeznaczył na ten cel 1,7 mln zł, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji blisko 7,2 mln złotych oraz 100 tys. złotych pochodziło ze środków budżetu państwa z zakresu gospodarki wodnej.

Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA