Odpowiedzialna i trudna służba za więziennym murem. Więziennicy uroczyście będą obchodzić swój dzień

4
fot. archiwum / ZK w Brzegu
Reklama
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI

Za datę powstania Służby Więziennej przyjmuje się dzień 8 lutego 1919 roku, kiedy to Naczelnik Państwa, Marszałek Józef Piłsudski ogłosił dekret „W sprawie tymczasowych przepisów więziennych”. Ten dokument oficjalnie rozpoczął organizację polskiego więziennictwa, które dziś liczy 98 lat.


Na mocy Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej od 7 lat więziennicy obchodzą swoje święto 8 lutego. W tym roku jednak, decyzją resortu sprawiedliwości, postanowiono nadać mu szczególną oprawę, a termin uroczystości przesunąć na 30 czerwca.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

– Centralne obchody są dobrą okazją, aby przypomnieć o służbie, którą za bramami brzeskiego więzienia pełnią funkcjonariusze Służby Więziennej. Zakład Karny w Brzegu jest zakładem typu zamkniętego, dla recydywistów penitencjarnych z oddziałem aresztu śledczego. Aktualnie jednostka może pomieścić 362 osadzonych. Od 12 grudnia 2016 r., w brzeskim zakładzie istnieje oddział terapeutyczny dla osadzonych uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych – mówi por. Magdalena Antoszczyszyn, rzecznik prasowy ZK w Brzegu.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2014 r. Zakład Karny w Brzegu posiada Oddział Zewnętrzny w Grodkowie, który jest jednostką penitencjarną typu półotwartego dla recydywistów penitencjarnych. Pojemność oddziału zewnętrznego wynosi 96 miejsc.

Obecnie służbę w Zakładzie Karnym w Brzegu pełni 164 funkcjonariuszy oraz 9 pracowników cywilnych. – To praca nie dla każdego. Od funkcjonariuszy Służby Więziennej oczekuje się takich właściwości, które pozwalają na wypełnianie zadań w bezpośrednim kontakcie z osobami pozbawionymi wolności, w specyficznym środowisku pracy, wiążącym się z izolacją, podwyższonym ryzykiem wystąpienia sytuacji trudnych, stresujących. Praca w Służbie Więziennej wymaga umiejętności podporządkowania się hierarchicznej strukturze i stałej dyspozycyjności – tłumaczy Magdalena Antoszczyszyn.

Funkcjonariusze i pracownicy cywilni codziennie wykazują się odpowiednim przygotowaniem ogólnym i zawodowym oraz wysokim poziomem moralnym. W postępowaniu wobec osób pozbawionych wolności kierują się zasadami praworządności, bezstronności i humanitaryzmu, szanują ich prawa i godność oraz pozytywnie oddziaływają swoim przykładem. Pracownicy Służby Więziennej współpracują na co dzień m.in. z samorządami lokalnymi, sektorem organizacji pozarządowych, instytucjami pożytku publicznego, fundacjami, stowarzyszeniami, uczelniami wyższymi, szkołami, szpitalami, hospicjami, domami pomocy społecznej, etc.

– Oprócz strażników i fachowców od kontroli osób i pomieszczeń oraz technik interwencji w sytuacji kryzysowej, których rola jest nie do przecenienia, wśród nas są prawnicy, lekarze, informatycy, psychologowie, pedagodzy, terapeuci, logistycy, specjaliści od inwestycji, itd. Prawie połowa z nas ukończyła studia wyższe, wielu na stałe współpracuje z uczelniami wyższymi, dzieląc się swoim praktycznym doświadczeniem – dodaje rzecznik prasowy ZK w Brzegu.

Obchody Dnia Służby Więziennej (30 czerwca) rozpoczną się mszą świętą w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie. W wydarzeniu udział weźmie Prezydent RP Andrzej Duda. Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się uroczysta promocja na pierwszy stopień oficerski Służby Więziennej, wręczenie odznaczeń państwowych i odznak resortowych oraz defilada funkcjonariuszy Służby Więziennej. W uroczystościach uczestniczyć będą funkcjonariusze ze wszystkich jednostek penitencjarnych w kraju, w tym także z Opolszczyzny.

Zakład Karny w Brzegu

fot. ZK w Brzegu

Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA