Brzeg otrzymał kolejne dofinansowanie. To nie są jednak pieniądze na basen czy kąpielisko

14

Blisko 4 miliony złotych dofinansowania – to kolejne, unijne pieniądze dla Brzegu. Dobrą wiadomość dla miasta przekazał wczoraj (05.07) Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. Kilka godzin później – wśród mieszkańców – z prędkością błyskawicy rozeszła się wieść o pieniądzach dla Brzegu na basen przy ulicy Korfantego.


Nie zgłębiając wiedzy na temat autora nieprawdziwej informacji, postanowiliśmy sprawdzić u źródła zakres projektu dotyczący inwestycji przy ul. Korfantego.

– Basen? To nie może być basen kąpielowy, bo to jest bioróżnorodność, czyli montaż budek lęgowych, korzystne warunki dla płazów i ptaków itp. – wyjaśnia Violetta Ruszczewska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Opolu.

– Przedmiotem inwestycji jest ochrona zdegradowanego zbiornika w celu zachowania różnorodności biologicznej. Przeprowadzenie renaturalizacji linii brzegowej, budowa pomostów rekreacyjnych, remont pompowni, montaż tablic edukacyjnych, ochrona rzadkich gatunków roślin … – wymienia Violetta Ruszczewska

Rzeczywiście, z projektu, którego partnerem jest Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego, w ogóle nie wynika, że to ma być basen czy kąpielisko. Co więcej, niektóre elementy mają stanowić ochronę przed działaniem człowieka, mającym wpływ na środowisko przyrodnicze. Jak czytamy w zakresie projektu: – „Elementy małej architektury, takie jak pomosty widokowe i tablice edukacyjne wpłyną na podniesienie świadomości ekologicznej osób odwiedzających obszar. Montaż budek lęgowych czy prace z zakresu zieleni stworzą korzystne warunki lądowe zarówno dla płazów, jak i ptaków, przyczyniając się również do ochrony i wzmocnienia bioróżnorodności obszaru. Pozostałe elementy projektu umożliwią dostęp do produktów projektu osobom niepełnosprawnym i jednocześnie stanowić będą element chroniący przed nadmierną antropopresją na terenie zbiornika wodnego i w jego otoczeniu”.

To nie koniec. Martwić może informacja uzyskana od zastępcy dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. – Efekty tego projektu, które zostaną zrealizowane muszą być utrzymane przez okres pięciu lat. Nie mogą tam być prowadzone żadne działania, które zakłóciłyby ten obraz. Dopiero po pięciu latach projekt będzie zamknięty i gmina może prowadzić inne działania na tym terenie. Oczywiście, nie dotyczy to terenów przyległych, które nie mają wpływu na zrealizowany projekt z programu bioróżnorodności – wyjaśnia Jacek Partyka z departamentu funduszy unijnych.

Zaznaczyć należy, że nawet projekt przedstawiony Radzie Miejskiej Brzegu pod koniec października 2016, nie przewidywał w tym miejscu ani basenu, ani kąpieliska, a jedynie wodny plac zabaw. Co to takiego? Nie lada atrakcja dla najmłodszych, czyli płytki brodzik ze zjeżdżalniami, prysznicami wodnymi i fontannami. Jeśli ta koncepcja obowiązuje do dziś, to pozostaje mieć nadzieję, że nie zakłóci ona obrazu realizowanego projektu z bioróżnorodności i będzie mogła zostać wykonana przed upływem pięciu lat, bo na basen lub kąpielisko prawdopodobnie przyjdzie poczekać o wiele dłużej.

Basen 2

 

 • Jet

  brak słów do wredniaka, on po prostu nie przyjmuje do wiadomości pewnych rzeczy, pierwszą jest to ze nie nadaje się na burmistrza. Czy nie możecie głosować na NIEnauczyciela w-f. Przecież to cieniasy,. Na AWF szły same odpady ze szkoły, niemoty do kwadratu potrafiące skakać na skakance.

  kogo wybraliście !!!! Brzeg TONIE i to nie w basenie,

  ile wybulił na rezonator niech odda z włąsnej kieszeni zarabia 10.000 miesięcznie to ma…

 • Zaiste powiadam wam, te pieniądze z „Łunii” zapewne przeznaczone zostaną na uklejki (;-)))))))!!!!

 • Marko

  Miś: Powiedz mi po co jest ten miś?
  Hochwander: Właśnie, po co?
  Miś: Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu i co się wtedy zrobi?
  Hochwander: Protokół zniszczenia…
  Miś: Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach.

 • Jarosław

  Wodny plac zabaw… ciekawe kto go będzie utrzymywać w czystości by po paru dniach czy to przez żulernie, czy tez ptaki które robią w locie pod siebie, cały ten plac zabaw nie zarósł w g.. i innym świństwie. I po jaką cholerę było wydawać na marne pieniądze na ten rezonator ….

 • brigman

  a ciekawe po co te tysiące na ten rezonator … chcieli wodę w wino zmienić, czy jak ? bo ptaszkom to chyba rezonator nie byl potrzebny …poczytajcie zersztą dyskusję na :

  http://forumbrzeg.pl/ppadd/viewforum.php?f=179&sid=34125d34495ff00d9295c2f814991984

 • Iwona Kowalik

  Jeżeli dobrze policzyłam, to miasto dołoży kwotę łączną na oba obiekty w wysokości 801965,10 zł na budowę żłobków dla żabek i ptaszków ?! Na to miasto ma pieniądze, ale na rozbudowę żłobka miejskiego dla dzieci nie ??????

  • adam

   a pani przypadkiem nie była kierownikiem w urzędzie miasta za huczyńskiego w referacie pod który żłobek podlegał? Wtedy nie widziała pani że brakuje miejsc w żłobkach w Brzegu? o sory w jedynym żłobku w brzegu?

   • Iwona Kowalik

    Tak, wiedziałam i zawsze zgłaszałam ten problem, proponowałam dobudowę skrzydła, ale niestety zawsze wtedy i teraz były inne priorytety. Jedynie co się udało to zwiększyć liczbę dzieci przyjmowanych do żłobka, ale to znów powodowało mniejszy komfort opieki nad dziećmi.

 • Bobo

  Przeciez to bylo wiadome od dawna. Nawet kiedy w zeszlym roku przedstawiano plany na stronie miasta, nie bylo tam wzmianki o kapielisku. Niestety wiele osob nie przeczytalo artykulow o dotacji ze zrozumieniem, i az zdziwiony bylem ile osob zachwycalo sie, gratulowalo i czekalo na pierwsza kapiel po latach, na profilu fb burmistrza nowym basesnem.
  Ludzie to nie ma nic wspolnego z kapieliskiem. Jest tam mowa o bylym kapielisku przy Korfantego i tyle.
  Cieszy mnie fakt, ze cos sie jednak zmieni na lepsze (nawet otoczenie samego kapieliska), ale mamy w Brzegu pilniejsze potrzeby, na ktore warto by sie postarac o dotacje: basen kryty i otwarty chociazby…

  Swoja droga, nie widze sesnu pakowania pieniedzy w bajoro przy Korfantego, ktore bedzie studnia bez dna. W Brzegu powinien powstac basen w innej lokalizacji (moze w miejsce planowanego toru kolarskiego?). A dlaczego nie? Ciekawe byloby polaczenie tych doch kompleksow, i pewnie latwiejsze w zarzadzaniu, ale zamiast najwazniejszych spraw, Brzeg poki co stara sie o dotacje na drugo albo trzeciorzedne inwestycje. Szkoda.

  Chce od razu zaznaczyc, ze bardzo cieszy fakt, ze z pozyskanych srodkow oprocz rewitalizacji okolic dawnego basenu, beda remontowane alejki w parkach, kwadratowka. To jest krok w dobrym kierunku moim zdaniem.

 • jp2

  kolejne pieniadze wyprowadzone na lewo hahaha

 • LK

  No i wpizdu i wylądował. I cały misterny plan o basenie też wpizdu.

 • Iwona

  A można wiedzieć dlaczego burmistrz blokuje na fejsie obywateli tego miasta ? Skoro mi wyświetla się jego chwalid….two, to chyba mam prawo to komentować, jako mieszkaniec tego miasta ?

 • wandzia

  Tyle kasy na ptaszki i płazy !!!!! A poprzednikowi zarzucali marnotrawienie pieniędzy. To jest dopiero marnotrawstwo !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Remont stadionu za ponad 30 mln to w tym przypadku super trafnie i oszczędnie wydane pieniądze. Żeby budki lęgowe kupować za grube miliony ?????

 • Stosunkowo wcześniej wystarczyło wziąć sie donpracy, zaczynajac od wniosku do UE o dofinansowanie na rewitalizację basenu i juz od miesiąca by zarabiał na siebie…