Artyści z całego świata wystąpili na Zamku Piastów Śląskich

0

W czwartek (13 lipca) na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich odbył się Koncert Polonijny, będący częścią I Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki. Czterodniowa impreza zorganizowana przez Opolski Odział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, przy wsparciu m.in. Starostwa Powiatowego w Brzegu, ma na celu promocję polskiej piosenki wśród Polonii na świecie oraz integrację artystycznych środowisk polonijnych z krajem ojczystym.


„Organizowanie takich imprez jak ta jest naszym obowiązkiem, to jest polska racja stanu – mówi Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański. Nie może być tak, że o naszych rodakach mieszkających poza granicami kraju przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy pojawi się wśród nich wybitny sportowiec czy naukowiec. Musimy cały czas zabiegać o to, aby więzy między nami były jak najmocniejsze. To, że ktoś mieszka kilka tysięcy kilometrów od Polski, nie zmienia przecież faktu, że jest Polakiem. Jestem bardzo szczęśliwy, że to właśnie w powiecie brzeskim przecinają się drogi naszych rodaków, którzy zjechali tu z najodleglejszych zakątków świata”.

W czwartkowy wieczór przed brzeską publicznością zaprezentowało się ponad 50 artystów (soliści i zespoły) z Litwy, Ukrainy, Czech, Niemiec, Hiszpanii, Francji i Kanady. Repertuar był bardzo zróżnicowany. Nie zabrakło ani nostalgicznych pieśni, ani mocnych rockowych rifów. Odpowiednią prezentację artystów zagwarantowali prowadzący imprezę Halina Nabrdalik i Janusz Wójcik. O tym, kto wygrał I Polonijny Festiwal Piosenki Polskiej przekonamy się w sobotę podczas koncertu laureatów, który odbędzie się w Filharmonii Opolskiej.