KAPINOS Damian Rafał – Wybory uzupełniające w Grodkowie – 11-12-2016

0

Urodzony 2 stycznia 1989 roku w Grodkowie. Wykształcenie średnie. Społecznik, fotoreporter, miłośnik kolejnictwa oraz fotografii. Dziewięciokrotny wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (Sztaby WOŚP w Opolu i Grodkowie).


Dotychczas w swojej pracy społecznej na rzecz Grodkowa poruszył wiele cennych tematów, które zostały załatwione pozytywnie. Do nich z pewnością można zaliczyć remont ulicy Sienkiewicza (była droga wojewódzka nr 401), która jeszcze przed remontem wyglądała w opłakanym stanie. Wówczas na jednym kilometrze drogi naliczono ponad 670 dziur, o czym błyskawicznie informowały ogólnopolskie media, w tym portal Onet.pl.

Od kilku lat skutecznie zabiega o dopasowywanie do potrzeb podróżnych rozkładów jazdy pociągów regionalnych na linii kolejowej nr 288 Nysa – Brzeg przebiegającej przez Grodków. Swoimi działaniami przyczynił się też do reaktywacji po 69 latach przerwy bezpośrednich połączeń kolejowych relacji Nysa – Wrocław Główny. Dzięki licznym wnioskom i petycjom kierowanymi do władz samorządu województwa opolskiego oferta dla podróżnych uległa znaczącej poprawie, którzy dziś mogą skorzystać aż z pięciu par pociągów. Dla porównania w 2008 roku do Nysy i Brzegu pociągi jeździły tylko trzy razy w ciągu dnia roboczego. Również wciąż walczy o poprawę infrastruktury kolejowej a także cyfryzację kina klaps w Grodkowie.

Animator akcji społecznych przeprowadzonych na terenie Opola i gminy Grodków w ramach kampanii „Masz, głos, masz wybór”, które zachęcały mieszkańców do udziału w wyborach samorządowych w 2010 roku oraz w wyborach parlamentarnych w 2011 roku. Od 2008 roku, na co dzień pracuje w mediach lokalnych i społecznościowych. Stale przygotowuje materiały prasowe na portal oraz do gazety Teraz Grodków 24. Współpracuje z Radiem Opole, Nowa Trybuną Opolską a także TVP Opole relacjonując m.in. przebieg spotkań I-ligowych drużyn uczestniczących w rozgrywkach piłki ręcznej mężczyzn. Prowadzi strony na Facebook’u poświęcone działalności klubu UKS Olimp Grodków oraz historii grodkowskiego festiwalu Muzyczna Jesień – Międzynarodowe Konfrontacje Muzyczne. Laureat wielu konkursów fotograficznych organizowanych przez Ośrodek Kultury i Rekreacji w Grodkowie, Radio Opole, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku znajdujące się w Jaworzynie Śląskiej.

Za sobą ma dwa wernisaże fotograficzne zatytułowane „Niebo – zachody słońca”, które odbyły się w 2012 roku w Nysie i Grodkowie. Jego zdjęcia o różnorodnej tematyce publikowane były w kalendarzach i na plakatach oraz wielokrotnie pojawiały się w ogólnopolskich mediach tj. Rynek Kolejowy, TVN 24, TVP 1 (program Teleexpress) czy Wolna Droga. Kolekcjoner biletów kolejowych.

W swoich zbiorach posiada blisko 2 tysiące eksponatów z 11 krajów świata a najstarszy z nich pochodzi z Austrii wydany w 1916 roku. Obecnie jest koordynatorem działań Obywatelskiego Komitetu Obrony Kolei na Opolszczyźnie w Grodkowie. Jako jedyny reprezentant powiatu brzeskiego pełni funkcję członka w zespole do spraw kolei i infrastruktury powołanym do życia w tym roku przez Wojewodę Opolskiego. Oprócz obowiązków społeczno-medialnych, na co dzień pracuje w oławskim zakładzie Electrolux, zajmując się obsługą żurawi stacjonarnych w kategorii IIŻ.