Połączenie gmin Brzegu i Skarbimierza to przyszłość – felieton radnego Grzegorza Surdyki

7
Brzeg Skarbimierz

Na sesji Rady Miejskiej w dniu 15.12.2017 miała miejsce dyskusja – w obecności mieszkańców – w sprawie budowy więzienia w Brzegu. Na poprzedniej sesji, gdy burmistrz dostał zielone światło dla tej inwestycji, NIE głosowałem ZA tym pomysłem i teraz, gdy uda się doprowadzić do ponownego głosowania, również nie będę ZA.


Nie będę pisał o emocjach i kwestiach społecznych bo mieszkańcy już o tym wspominali. Odniosę się do tematu krótko i zwięźle.

Burmistrz Wrębiak optując ZA wybudowaniem więzienia podpiera się kwestiami ekonomicznymi. Mówi o dochodach, które wpłyną do budżetu miasta dzięki tej inicjatywie. Rozumiem stanowisko pana Wrębiaka. Zapewne ma rację, że kwestia dodatkowych dochodów dla miasta jest sprawą ważną – ale czy najważniejszą?

Dochody to nie wszystko, szczególnie takie, które miałyby być pozyskane przy tak dużej społecznej dezaprobacie. Ja jednak przedstawię państwu alternatywę dla powstania w Brzegu więzienia, jako dobrej dla naszej społeczności inwestycji zwiększającej wpływy budżetowe z tytułu podatków.

Otóż dodatkowe dochody można uzyskać z tytułu zgodnego połączenia gmin Brzegu i Skarbimierza, które przed ponad 25-laty były jedną jednostką samorządu terytorialnego. To politycy wyprowadzili z Brzegu potencjalne tereny inwestycyjne, odebrali je miastu Brzeg! Stworzyli „supergminę” Skarbimierz, która mając około 7000 mieszkańców posiada podatki, które winny trafić do wspólnego budżetu Miasta i Gminy połączonego Brzegu i Skarbimierza.

Brzeg ze swoim wielowiekowym dorobkiem kulturowym oraz wszystkimi usługami, które świadczy mieszkańcom, w tym mieszkańcom Skarbimierza, dusi się w swoich granicach. Musząc natomiast te wszystkie usługi opłacić – żłobek, przedszkola, szkoły podstawowe, średnie, gimnazja, komunikację, sport, kulturę, sztukę, w tym piękne zabytki, itd. – nie ma już środków na rozwój temu miastu należny.

Nie trzeba tych dochodów szukać w takich inwestycjach jak budowa nowego zakładu karnego, który jest społecznie nieakceptowany, budzi ogromne kontrowersje i negatywne emocje.

Te dochody są we wspólnym połączeniu Brzegu i Skarbimierza bo z samego bonusu ministerialnego gmina po połączeniu wzbogaci się o ponad 20 mln zł. Następne środki rozłożone w latach będą sięgać kolejnych milionów gdyż będą to po prostu oszczędności w administracji. Będzie jedna Rada Miasta i Gminy a nie dwie, jeden burmistrz a nie dwóch, jeden skarbnik, jeden sekretarz a nie dwóch, itd. Przecież to jest prosta ekonomia.

Namawiam wszystkich mieszkańców Brzegu oraz obecne władze Brzegu, w tym radnych, do działania w temacie najważniejszym dla miasta, w którym mamy dziś szansę mieszkać – do działania na rzecz zgodnego połączenia Brzegu i Skarbimierza. My przeminiemy a Brzeg pozostanie dla potomności. W jakiej kondycji go zostawimy naszym dzieciom, wnukom zależy dziś tylko od nas. Historia pięknego piastowskiego Grodu na pewno nas opisze na swoich kartach. Pytanie tylko, czy pozytywnie, czy negatywnie. Zdamy ten egzamin?

Grzegorz Surdyka
Radny miasta Brzeg
Współzałożyciel Komitetu ds. połączenia Brzegu i Skarbimierza

 • Mateusz

  Nie mam mowy na żadne przyłączenie Skarbimierza do Brzegu!

 • Andrzej Lis

  Panie radny jak to brzeg sie dusi,zamiast wiezienia wybudujcie fabryke.dodam ze mozna odkupic ziemie od okolicznych rolikow i zgodnie z prawem mozna ich wywlaszczyc dla dobra ogoluplacac trzy krotnie wiecej niz stawka gusowska wiec jakies 100 tys za chektar czyli nic w porownani co kosztuje ziemia inwestycyja
  .wiedz brzeg ma tez potencjal,z tym ze woli nic nie robic ja tylko zabrac mojej miejscowosci zrodlo dochodu.
  zadam panu pytanie dlaczego nie chcieliscie skarbimierza wtedy jak tam byly tylki same koszty ,zero przemyslu i same bezobotne wichochy niech pan sie jebnie w leb i niech brzeg zacznie sam myslec jak sciagnac inwestorow, to chyba nie jest takie trudne ,wymienie panu mozna przejac nieuzytki wojskowe od agencji mienia wojskowego w strone lubszy malo urodzajne ziemie ,dajcie rolnika dobra cene za nie to wam oddadza,a nadmienie ze fabryce ktora boduje sie kilkaset km albo kilka tysiecy od firmy matki jest to bez roznicy czy to Brzeg Czy skarbimierz czy wikowyje troszke opamietania i rozumu,bo chyba dieta panu mozg przestawila

  • Danka

   Posługując się pana retoryką i znając choćby troszeczkę historię tego bestialskiego czynu oderwania od Miasta i gminy Brzeg terenów tworzących dzisiejszą gminę Skarbimierz można by napisać, że konkretnie określone osoby zabrały na początku dziewięćdziesiątych lat źródło dochodu naszej miejscowości. Same koszty były tak? A mieszkań do sprzedaży po jednostkach armii radzieckiej nie było? Mnóstwa terenu nie było? Jedyne co przedstawia pana wpis to brak kultury. No i jeszcze typowe zachowanie charakterystyczne dla ludzi prezentujących postawę „a po mnie choćby potop”. Szkoda czasu na rozmowy z takimi osobami jak pan. dziwię się tylko Komitetowi, że zamiast rozmawiać nie przystąpi od razu do działania tak jak to zrobiono w Opolu!

   • Mateusz

    Jak mieszkańcy Skarbimierza nie chcą przyłączenia do Brzegu to dlaczego ich łączyć?

    • Danka

     Aaa skoro mieszkańcy Brzegu wcale nie chcieli by rozdzielać jedną kiedyś gminę na dwie to dlaczego ją rozłączyli?

     • Mateusz

      Wtedy mieszkańcom to wisiało, bo po co komuś biedna gmina ?
      Teraz to inna sprawa, bo chodzi tylko i wyłącznie o kasę.
      Najlepiej wybrać najprostsze rozwiązanie a nie trochę pomyśleć!

 • Jaśku

  Śmiech na sali tego jeszcze brakuje, aby Skarbimierz połączyć z Brzegiem