Prawie miesiąc protestu niepełnosprawnych w Sejmie. Wyjątkowa arogancja rządu – Felieton Posła RP Tomasza Kostusia z cyklu Widziane z Wiejskiej

0

Nie chciałbym, aby ktokolwiek uprawiał politykę na potrzebach osób niepełnosprawnych i zaznaczam to już na wstępie. PiS jednak, swoją bezczelnością i hipokryzją w pełni zasłużył na ich krytykę. Osoby z niepełnosprawnościami i ich rodzice, protestują w Sejmie już 28. dzień z rzędu (stan na 15. maja). W tym czasie rządzący próbowali zastosować niemal wszystkie swoje triki, dzięki którym mogliby się pozbyć „problemu”. Zaczęło się od próby przysłonięcia sprawy „ustawką” z częścią środowiska. Gdy to nie pomogło, w zaprzyjaźnionych z PiS-em mediach pojawiły się insynuacje na temat protestujących. Następnie sami posłowie PiS rozpoczęli bezpardonowy atak, a kiedy to wszystko okazało się nieskuteczne – przyszedł czas na grę na zwłokę.


Zamiast realnej pomocy – bierność i wyjazd na spływ flisacki
O tym, że PiS traci poparcie, poprzez brak konkretnych działań w sprawie protestujących niepełnosprawnych i ich opiekunów, najlepiej niech świadczą sondaże, w których zdecydowana większość opowiada się po stronie okupujących sejmowe korytarze. Zresztą przecież jeszcze podczas kampanii, obecny prezydent Andrzej Duda mówił o tym jak się w Polsce osobom z niepełnosprawnościami i ich rodzinom żyje źle. Mija jednak 3 rok jego rządów i okazuje się, że niestety w tej kwestii niewiele zrobiono. Co więcej, politycy PiS jakby zatracili wrażliwość. Przykładem może być pani premier Beata Szydło, obecnie podobno odpowiedzialna za politykę społeczną, która najwyraźniej o swojej funkcji zapomniała. To smutne biorąc pod uwagę, że ta sama osoba, która jeszcze kilka tygodni temu uważała, że kilkudziesięciotysięczna nagroda jej się należała za ciężką pracę, nie jest w stanie przygotować odpowiedniej propozycji dla protestujących, a zamiast tego, w pierwszych dniach protestu, udaje się na spływ flisacki.

Krzywdzące i nietaktowne komentarze posłów PiS
Takich przykładów przez te ostatnie kilka tygodni można mnoży. Kolejnym jest podpisanie tzw. Porozumienia Niepełnosprawnych. Okazało się, że było ono tylko zagrywką pod publiczkę i właściwie nie dotyczyło tych, którzy protestują. Co więcej, po jednym dniu nawet ci, którzy podpis złożyli, uznali, że zostali wykorzystani. Później było jeszcze gorzej, a słowa dwojga posłów Zjednoczonej Prawicy nie wymagają komentarza. Jacek Żalek stwierdził, że rodzice protestujący w Sejmie z niepełnosprawnymi dziećmi traktują je jak „zakładników” i „żywe tarcze”, a Bernadeta Krynicka powiedziała: „jako matka dziecka niepełnosprawnego, osoby dorosłej, może to będzie brutalne, znalazłabym paragraf na tych rodziców, którzy przetrzymują swoje dzieci w Sejmie w takich warunkach niegodnych”.

Żądania protestujących nie są wygórowane!
Osobiście uważam – nie tylko przez pryzmat wymienionych przykładów – że działania rządu w sprawie rodzin osób niepełnosprawnych są kuriozalne, bo skoro w kraju jest tak dobrze, a pieniądze rozdawane są na prawo i lewo, to dlaczego nie miałyby trafić do tych, którzy naprawdę ich potrzebują?
Oczekiwania opiekunów osób niepełnosprawnych są takie, aby od maja tego roku zaczął funkcjonować dodatek „na życie” w wysokości 300 zł miesięcznie. Od stycznia 2019 r. miałby on wzrosnąć o 100 zł. Z kolei od czerwca 2019 r. wysokość dodatku miałaby wynosić już 500 zł. W ten sposób krok po kroku kwota osiągnęłaby poziom, o który walczą protestujący. Ponadto opiekunowie osób niepełnosprawnych domagają się zrównania wysokości renty socjalnej do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.


Tomasz Kostuś – politolog, poseł Platformy Obywatelskiej RP. Wieloletni samorządowiec od 2008 roku członek zarządu województwa opolskiego, w randze wicemarszałka w latach 2008-2014. Od lat specjalizuje się w tematach samorządu, infrastruktury, bezpieczeństwa narodowego oraz energetycznego. W sejmie jest członkiem komisji infrastruktury, a także wielu delegacji oraz zespołów parlamentarnych. M.in. jest wiceprzewodniczącym Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej i wiceprzewodniczącym Opolskiego Zespołu Parlamentarnego – którego był inicjatorem. Posła można spotkać w jego biurach Poselskich w Opolu, Niemodlinie oraz Brzegu. Więcej informacji na temat jego pracy na rzecz regionu można znaleźć na stronie www.kostus.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/TomaszKostusOpole.