Brzeżanie na konferencji popularnonaukowej „Odkrywców”

0
Reklama

W dniach 20-22 maja 2016r. w Kostrzyniu nad Odrą odbyła się XI Konferencja Popularnonaukowa pod nazwą  „Odkrywca na kresach zachodnich”.  Organizatorami wydarzenia był Instytut Badań Historycznych i Krajoznawczych (wydawca miesięcznika „Odkrywca” – przyp. red.) oraz Muzeum Twierdzy Kostrzyn.


 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Tym razem również nie zabrakło na konferencji brzeżan.  Nasze miasto i powiat reprezentowali Małgorzata Augustyniak-Potaczało wraz z mężem, Tomaszem Potaczało , członkiem Towarzystwa Rozwoju Ziemi Brzeskiej. W  konferencji miał uczestniczyć  także Maciej Stefański. Akredytacja była potwierdzona, lecz obowiązki służbowe uniemożliwiły brzeskiemu staroście udział w spotkaniu.

– Kilka lat temu moja żona wpadła na pomysł zorganizowania takiej konferencji w naszym regionie . Pomysł spodobał się staroście brzeskiemu i zaproponował zawiezienie listu intencyjnego- zaproszenia  do zorganizowania dwunastej konferencji na naszym terenie. Maciej Stefański podobnie jak my pasjonuje się odkrywaniem historii – mówi Tomasz Potaczało.

– Wraz z zaproszeniem wręczyliśmy prezesowi zarządu IBHiK Pani Magdalenie Haber oraz redaktorowi naczelnemu miesięcznika „odkrywca” Panu Piotrowi Maszkowskiemu złotą sztabkę brzeskiej chałwy jako formę promocji i chyba zadziałało, bo  chałwa wszystkim smakowała – mówi z uśmiechem na twarzy Małgorzata Augustyniak-Potaczało. –  Oczywiści nie zapomnieliśmy o materiałach promujących nasz powiat. Musimy tylko opracować dobry  plan imprezy i jest duża szansa, że uda się ją zrealizować w naszym regionie – dodaje pasjonatka historii.

Pierwszy dzień konferencji tradycyjnie rozpoczął się prelekcjami, które otworzył Łukasz Orlicki  prezentując prace badawcze miesięcznika „Odkrywca”. Ostatnie działania zakończone sukcesem doprowadziły do ujawnienia miejsca zbrodni komunistycznej w rejonie Starego Grodkowa. Marcin Wichrowski zreferował materiały nt. Twierdzy Kostrzyń 1537-1938 i jej pozostałości , a Jerzy Dreger omówił temat związany z nowoczesną przestrzenią muzealną w Muzeum Twierdzy Kostrzyń. Po przerwie kolejne prelekcje wyłożyli Przemysław Kołosowski, Krzysztof Socha i ponownie Marcin Wichrowski.

Kolejny dzień  (sobota 21 maja) dostarczył uczestnikom konferencji wiele atrakcji. Zgromadzeni podzielili się na cztery grupy i przystąpili do cyklu wycieczek. Pobyt w Witnicy wiązał się ze zwiedzaniem browaru, Muzeum Oręża i Chwały oraz Parku Drogowskazów Cywilizacji. W Chwarszczanach uczestnicy konferencji zwiedzili kaplicę joanitów i fort.

 – Muzeum Oręża i Chwały znajduje się w domu rodzinnym i ogrodzie obecnego właściciela, który kontynuuje dzieło swojego ojca. Działa, haubice, moździerze, działka przeciwlotnicze, UAZ-y, motocykl między kwiatkami w ogrodzie, a w domu setki eksponatów: broń palna ręczna, granaty, rusznice, mundury, odznaczenia i wiele, wiele innych eksponatów ze wszystkich frontów II wojny światowej – opisuje Tomasz Potaczało.

Warto zaznaczyć, że  „Odkrywca” bierze czynny udział w odkrywaniu tajemnic kaplicy joanitów i templariuszy w Chwarszczanach, a w odległej od Brzegu o kilkanaście kilometrów Oleśnicy Małej znajduje się pałac w miejscu dawnej komandorii templariuszy. Czy ten obiekt również przyciągnie pasjonatów historii?

– Z Łukaszem Orlickim, szefem działu badań terenowych GEMO, uzgodniliśmy warunki i szczegóły badań w terenie za pomocą sprzętu nieinwazyjnego. Pozostaje nam tylko uzyskanie stosownych zezwoleń,  trochę biurokracji i przystępujemy do badań. Gdzie, jak i kiedy z pewnością was poinformujemy – komentuje sprawę Tomasz Potaczało.

Fot. Maciej Kulesza

Reklama