Ruszyła zbiórka podpisów pod wnioskiem o referendum ws. budowy nowego więzienia w Brzegu

0
fot. archiwum

Pod petycją przeciwko budowie zakładu karnego podpisało się 2 000 mieszkańców. To jednak nie wystarczyło, aby przekonać osoby decyzyjne do odstąpienia od kontrowersyjnej inwestycji. Tym razem z pomocą przyszedł poseł Paweł Grabowski. Wspólnie z mieszkańcami planuje zebrać 3 000 sygnatur, co pozwoli zorganizować lokalne referendum.


– Dzisiaj rozpoczynamy na serio zbieranie podpisów. Referendum jest świętem demokracji i prawo przewiduje, aby to mieszkańcy mogli podjąć decyzję w tak ważnej sprawie. Ja bym nie chciał, żeby Brzeg został wrzucony do jednego worka z takimi miastami jak Rawicz, czy Wronki, które jednoznacznie kojarzą się z dużymi zakładami karnymi. Jeszcze większe znaczenie ma bezpieczeństwo. W tym więzieniu ma przebywać 1500 skazanych. Przestępcy będą odbywać karę w systemie półotwartym, co będzie oznaczało, że nawet tutaj, na Placu Polonii Amerykańskiej, będą mogli swobodnie spacerować. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że to negatywnie wpłynie na bezpieczeństwo brzeżan – tłumaczy poseł ruchu Kukiz ’15.

Zdaniem Pawła Grabowskiego, budowa ogromnego więzienia w Brzegu będzie także miała skutki dla całego powiatu brzeskiego i zachodniej Opolszczyzny, jednak odpowiedzialność za przeprowadzenie referendum spoczywa na mieszkańcach gminy.

– Podpisy mogą składać tylko pełnoletni mieszkańcy Brzegu. Mam nadzieję, że każdy będzie chciał wypowiedzieć własne zdanie na ten temat i poprze wniosek o referendum. Wierzę, że w ciągu tygodnia, może dwóch, zbierzemy wymaganą ilość podpisów i będziemy mogli przekazać je do Państwowej Komisji Wyborczej – dodaje parlamentarzysta.

– Mieszkańcy chętnie wyrażają swój sprzeciw i mają podobne odczucia, które przedstawiłem podczas sesji Rady Miejskiej. Oczywiście te referendum powinno być zorganizowane dużo wcześniej, zanim podjęto kontrowersyjną uchwałę. Wówczas nie byłoby tyle niepotrzebnych emocji – mówi radny miejski Piotr Szpulak.

Dodajmy, że podpisy w sprawie referendum można składać codziennie w brzeskim biurze poselskim Pawła Grabowskiego, mieszczącym się na I piętrze w budynku przy ul. Sukiennice 2.