Apel do burmistrza Wrębiaka w sprawie planu budowy drugiego więzienia w Brzegu

3

Burmistrz Wrębiak wypowiedział się w telewizji w związku z zakończeniem prac Komisji Rady Miejskiej weryfikującej poprawność zebranych podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie wybudowania w Brzegu drugiego więzienia: „zebranie tak małej ilości ważnych głosów, czyli tutaj 693 głosy świadczy o tym, że tak naprawdę społeczeństwo nie popiera tego wniosku”.


Panie burmistrzu jestem zaskoczony pana postawą. W tej bardzo ważnej sprawie dla Brzegu i jego mieszkańców, od pana jako burmistrza oczekiwałbym przede wszystkim rzetelności i obiektywizmu a nie kontynuowania propagandy w sprawie drugiego zakładu karnego. Jak można powiedzieć, że „Zebranie tak małej ilości ważnych głosów, czyli tutaj 693 głosy świadczy o tym, że tak naprawdę społeczeństwo nie popiera tego wniosku”? Przecież to nie jest prawda, gdyż wszystkich głosów zostało zebranych prawie 3500. Panie burmistrzu – mieszkańcy wywiązali się ze swojego zadania na piątkę! A to, że Komitet Referendalny popełnił błędy proceduralne, które w konsekwencji spowodowały zakwalifikowanie części głosów jako nieważnych, z punktu widzenia ustawy o referendum lokalnym, nie może być przypisywane mieszkańcom. To dalece niewłaściwe zachowanie i uważam, że burmistrz powinien w tej sytuacji wznieść się na wyżyny obiektywizmu, a nie uczestniczyć w sporze i trzymać tylko jedną jego stronę. To, że zostały popełnione błędy przez Komitet Referendalny jest faktem takim samym jak to, że prawie 3500 mieszkańców wyraziło swoje poparcie w sprawie referendum. Tak naprawdę około 230 – 300 głosów z tych zweryfikowanych, należy uznać za 100% wadliwe z powodów niefunkcjonowania w stałym rejestrze wyborców, bądź braku lub błędnego numeru PESEL.

Nie jest ani fair ani stosowne, by burmistrz oznajmiał opinii publicznej, że „tak naprawdę społeczeństwo nie popiera tego wniosku” – powołując się wyłącznie na 693 głosy zebrane bez żadnych wad.

Błędy Komisji Referendalnej oraz pańskie zdanie na ten temat wypowiedziane w mediach, nie ukryją faktu, że zebrano około 3500 podpisów pod inicjatywą referendalną i te osoby oczekują referendum w sprawie wybudowania w Brzegu drugiego więzienia.

Z mediów dowiadujemy się, że po nieudanej próbie Komitetu Referendalnego na czerwcowej sesji Rady Miejskiej planuje się ponownie złożyć wniosek dotyczący referendum w przedmiotowej sprawie, tym razem z inicjatywy radnych.

Szanowni państwo, panie burmistrzu – w obecnej chwili nie uważam za stosowne by iść tą drogą – choćby z powodu terminów wynikających z ustawy. Z dużym prawdopodobieństwem bowiem, takie referendum wypadłoby w okresie wakacyjnym.

Szanowni państwo, za około pięć miesięcy odbędą się wybory samorządowe w związku z czym publicznie apeluję do burmistrza Wrębiaka, by odstąpił od podejmowania kroków dających dziś – na pięć miesięcy przed wyborami – zielone światło do wybudowania w Brzegu drugiego więzienia. Jest to sprawa tak kontrowersyjna i dzieląca mieszkańców, że najlepiej będzie, gdy tę decyzję podejmie już nowy burmistrz.

Pan Wrębiak startując w wyborach przekaże mieszkańcom, że jest zwolennikiem tego pomysłu. Z drugiej strony na pewno pojawią się inni kandydaci, którzy będą mieli odmienne zdanie i to będzie najlepsze referendum, które ukaże nastroje brzeżan. Będzie czas na publiczną debatę i rzetelne informowanie o wszystkich wadach i zaletach drugiego więzienia w Brzegu.

Panie burmistrzu proszę to uszanować. Na pięć miesięcy przed wyborami nie ma pan bowiem dostatecznego mandatu do podejmowania tak ważnej decyzji, z której nie będzie się można wycofać i która zmieni charakter naszego miasta na lata, a może i na zawsze. Dajmy wypowiedzieć się mieszkańcom za kilka miesięcy podczas wyborów. Liczę na pana odpowiedzialność.

Grzegorz Surdyka
Współzałożyciel Komitetu ds. połączenia gmin Brzeg i Skarbimierz
Radny Miasta Brzeg

 • MK

  Już to tu wpisałem ale zniknęło… To jeszcze raz:

  Błędy formalne popełnione przez osoby składające podpisy są zrozumiałe. Myślę, że mało kto zna ustawę.

  Dziwi mnie lekkomyślność organizatorów referendum. Wszyscy wiemy, że w naszym Państwie formalności to podstawa wszystkich działań. Czy tego chcemy, czy nie tak jest. Chcemy postawić garaż, wyciąć drzewo, zarejestrować auto itd. to dowiadujemy się jakie dokumenty, informacje musimy podać.

  Jest mi przykro, że mój podpis widnieje pod inicjatywą ludzi, którzy nie znają podstawowych zasad formalnych działań. Muszę przyznać Burmistrzowi rację, iż jest to kompromitacja organizatorów i wszystkich, którzy wyrazili poparcie dla Państwa inicjatywy. Mówicie Państwo, że brak nazwy miejscowości to błahostka. Skoro to takie proste to czemu nie dopilnowaliście tego? O braku imienia i nazwiska inicjatora aż wstyd mówić. Wystarczy dobrze przygotować karty w programie komputerowym i kliknąć drukuj. A jeśli to zbyt skomplikowane to można wziąć długopis i własnoręcznie dokonać wpisu potrzebnych danych!!! Wysyłając ludzi w teren 100 razy powiedziałbym jak poprawnie należy wypełnić wszystkie dane…

  Gdy byłem uczniem liceum przez cały rok nauczyciele uczulali nas jak poprawnie zaznaczyć odpowiedzi na maturze – to też jest formalność… Czy uzyskałbym dowód osobisty, prawo jazdy gdybym nie napisał na wniosku, że jestem mieszkańcem Brzegu?

  Możemy się spierać, czy referendum powinno się odbyć czy nie ale będąc na miejscu Pana Wrębiaka w życiu bym nie pozwolił go przeprowadzić. Pokazałby, że ufa ludziom, którzy nie znają podstawowych zasad umieszczonych w ustawie i w tak ważnej sprawie zawiedli prawie 3500 mieszkańców miasta Brzeg.

 • LLime

  Tjaa.. 3500 głosów na miasto którym mieszka 35000 osób… faktycznie, poparcie „niesamowite”…

  Druga rzecz – jeśli komisja nie potrafi dopełnić formalności, a ankietowani nie potrafią wypełnić wszystkich pól w formularzu to o czym to świadczy?
  I tacy ludzie mają decydować o przyszłości miasta? To jakieś żarty i nie przekuwajmy porażki i kompromitacji w jakiś sukces..

 • Danka

  Brawo Surdyka! Jeden facet, który myśli w tym samorządzie!