Burmistrz Wrębiak informował o wsparciu na WOŚP w wysokości ok. 12.000 zł, ale nie dał nawet połowy

0

Polski pisarz i dziennikarz Zbigniew Nienacki powiedział kiedyś, że: „Sztuka rządzenia ludźmi jest umiejętnością mówienia kłamstw przy pomocy prawdy”. To prawdziwy przepis na sukces, bo jeśli władza powie, że dała jakąś sumę pieniędzy na jakiś cel, to większość z góry zakłada, że tak się właśnie stało i bez dyskusji jest to przyjmowane za fakt. My jednak postanowiliśmy zweryfikować większość wypowiedzianych słów Jerzego Wrębiaka i po wpadce z kosztami rozpisania w Brzegu referendum lokalnego, tym razem bierzemy pod lupę informacje o wsparciu finansowym 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


W przypadku organizacji tegorocznego Finału WOŚP, wzór na wspomniany sukces Wrębiaka wygląda następująco: 1/3 prawdy + 2/3 nieprawdy + kilka zdjęć i zapowiedzi na Facebooku oraz podczas sesji Rady Miejskiej. O czym informował Wrębiak przed wydarzeniem?

– 14 stycznia oczywiście Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, gdzie miasto jest organizatorem, współorganizatorem plus oczywiście wolontariat ludzi dobrej woli. Ale chcę, żebyście państwo to wiedzieli, że tutaj środki finansowe i pomoc przy organizacji w dużej mierze, to są realizacje naszego miasta, czyli Brzeskiego Centrum Kultury i naszego wydziału promocji i to jest kwota ok. 12 000 złotych, więc myślę, że to jest dobry wkład – wygłaszał publicznie Jerzy Wrębiak.

W dniu 26. Finału WOŚP burmistrz Brzegu chwalił się na swoim Facebooku tak: „(…) Finał WOŚP zwieńczy tradycyjnie światełko do nieba – w tym roku zamiast fajerwerków niebo rozświetli pokaz laserów. Gmina Brzeg jest współorganizatorem tegorocznej Orkiestry – koszt zaangażowania miasta to ok. 12 tysięcy złotych”.

fot. Facebook Jerzy Wrębiak

No i kto to sprawdzi? Łatwiej jest „łyknąć”, zalajkować i skomentować „Brawo Panie Burmistrzu!”. Przecież lasery były, a jak burmistrz mówi „ok. 12 tysięcy”, to tak musi być. Niestety, prawda wygląda zupełnie inaczej, a takich przykładów z nieprawdziwymi informacjami serwowanymi przez Jerzego Wrębiaka jest wiele.

Zostawiając na boku lasery, z którymi Wrębiak nie miał nic wspólnego (finansowało Starostwo Powiatowe), sprawdzamy te „ok. 12 tysięcy”. Okazuje się, że miasto nie przekazało na organizację 26. Finału WOŚP nawet połowy z tej kwoty. Co więcej, koszty były mniejsze niż podczas organizacji 24. i 23. finału! (25. finału w Brzegu nie było wcale). Jeśli z ok. 12 000 zł robi się ok. 4 000 zł, to jest nic innego jak wspomniany wzór na sukces: 1/3 prawdy + 2/3 nieprawdy.

– „Proszę o wyszczególnienie wszystkich kosztów, jakie Gmina Brzeg poniosła w związku z organizacją 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Brzegu” – zwracamy się do burmistrza z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej.

– „W związku z organizacją 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Brzeskie Centrum Kultury w ramach dotacji udzielonej przez Gminę Brzeg poniosło następujące wydatki: – montaż i demontaż techniki scenicznej, przygotowanie i zabezpieczenie podestów scenicznych, demontaż po zakończeniu wydarzenia, prace porządkowe na Placu Polonii Amerykańskiej, pomoc przy transporcie elementów estradowych, koordynacja obsługi akustycznej i świetlnej imprezy, zabezpieczenie elementów scenicznych po realizacji imprezy, dozór porządkowy i techniczny w ramach imprezy w kwocie 1 600,73 zł brutto; – przygotowanie autorskiej koncepcji koncertu muzycznego i prezentacja koncertu w kwocie 1500 zł brutto; obsługa sanitarna imprezy w kwocie 977,40 zł brutto” – czytamy w odpowiedzi na nasz wniosek.

Oznacza to, że dotacja wyniosła niespełna 4 100 zł, a nie zapowiadane z pompą ok. 12 000 złotych. I to nie był żaden wielki problem dla wolontariuszy, bo oni jak zwykle poradzili sobie z organizacją WOŚP-owej akcji charytatywnej, tylko po jaką cholerę burmistrz Brzegu wprowadza w mieście taką dezinformację? Dlaczego Jerzy Wrębiak podaje do publicznej wiadomości nieprawdę, a gdy sprawa się rypnie, to nikt nie usłyszy ani nie widzi sprostowania, nie mówiąc o słowie przepraszam…