Z sentymentem do elektronicznej rozrywki. Kolejna Retro Sfera w Brzegu zakończona

0

Już po raz drugi w Brzegu, miłośnicy kultowych gier wzięli udział w Retro Sferze. Wydarzenie odbyło się w miniony weekend (22-23.09), w Zespole Szkół Medycznych w Brzegu.  


Na uczestników komputerowej imprezy czekały konsole ze stajni Nintendo (NES, SNES, Nintendo 64, Game Boy’a, Game Cube, Wii), SEGA (Mega Drive, Master System i Dreamcast), Sony (Playstation, PS2). Nie nie mogło zabraknąć również Pegazussa. Oprócz konsoli na stołach pojawiły się także legendarne komputery Atari 2600 i Commodore 64.

Zaciekawiły mnie starsze gry, w które można tutaj zagrać i poznać. Na co dzień lubię zagrać w FIFĘ. Patrząc na współczesne gry, to lepsza jest w nich grafika i odwzorowanie. Z tytułów jakie pojawiły się tutaj zainteresowała mnie najbardziej starsza odsłona FIFY oraz postać Super Mario, którą znam z Game Boy’a – opowiadał Kamil, uczeń jednej z brzeskich szkół.

Ciesze się, że tutaj jestem, ponieważ mogę zagrać w różne stare gry. Obecnie gram w Super Mario World (SNES), czy jedną z gier związaną z Sonic’iem na oryginalnej konsoli od SEGI! Uwielbiam gry z Sonic’iem, którego znam od ukończenia drugiego roku życia – dodał Bartek, kolejny uczestnik Retro Sfery.

Dobra zabawa i miłe wspomnienia towarzyszyły nie tylko tym starszym graczom, którzy z łezką w oku mogli powspominać grę w ulubione tytuły na sprzętach z minionej epoki. Doskonale bawili się również najmłodsi, którzy pierwszy raz na oczy widzieli „antyczne” sprzęty elektronicznej rozrywki.

W tym roku przygotowaliśmy trzy razy więcej atrakcji. Mieliśmy trzy główne strefy: ogólną (sprzęt, konsole, gry z lat 70. do późnych lat 90. XX w.), dodatkowo pojawiła się strefa ze „specyficznymi kontrolerami” typu plug&play, które są zasilane bateriami i podłączane do telewizora są gotowe do działania. Dla najstarszych uczestników przygotowaliśmy strefę 18+, gdzie pojawiły się gry, które są najzwyczajniej brutalne – wyjaśnia główny organizator Retro Sfery Andrzej Muzyczuk.

Pierwszego dnia imprezy organizatorzy postanowili zorganizować tzw. „lan-party” w Diablo II. Natomiast drugiego dnia zostały zorganizowane dwa turnieje. Pierwszy to klasyczna rodzinna „ściganka” Crash Nitro Kart na (Vicarious Visions, konsola PS2), w której rywalizują oczywiście Crash i Dr. Cortex. Dla starszych przewidziany został turniej w bijatykach: Soul Calibur 2 (Namco, konsola PS2), natomiast na automacie arcade do gier w Mortal Kombat 2 (Midway Games), czy grę, która niegdyś kojarzona była z poczekalniami na stacjach PKP i PKS w wielu miejscach w Polsce.

– Już myślimy nad przyszło roczną edycją w 2019 r. Obecnie w tym roku przygotowaliśmy 50. samodzielnych stanowisk z retro rozrywką. Chcielibyśmy, aby w przyszłym roku było ich jeszcze więcej, na tyle na ile pozwolą nam możliwości techniczne. Pragniemy podziękować Zespołowi Szkół Medycznych w Brzegu, który udostępnił nam lokal w swoim budynku, dziękujemy również miastu Brzeg i wszystkim sponsorom, którzy przyczynili się do organizacji Retro Sfery vol. 2. – dodaje Andrzej Muzyczuk