Jacek Niesłuchowski: „Zrobię dla Brzeżan więcej”. Kandydat na burmistrza chce zainwestować w ludzi

0

1000 zł „becikowego”, darmowe publiczne żłobki i przedszkola oraz 500 zł dopłaty do niepublicznych placówek. Jacek Niesłuchowski przedstawił na dzisiejszej (28.09) konferencji prasowej swój program polityki prorodzinnej. Kandydat na burmistrza komitetu „Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska” zamierza przeznaczyć na ten cel 2 mln złotych.


– Brzeg się wyludnia. W 2000 roku zamieszkiwało nasze miasto 39 000 mieszkańców, w 2017 roku raptem 36 000, więc spadek o 3000 jest bardzo duży, a dane GUS pokazują, że ta tendencja w dalszym ciągu jest spadkowa i w 2030 roku w Brzegu będzie zamieszkiwać 31 000 mieszkańców. Walka z depopulacją i inwestycja w ludzi, to główny punkt naszego programu – mówi Jacek Niesłuchowski.

– Moje hasło to „Zrobię dla Brzeżan więcej”. I zamierzam to zrobić dla młodych ludzi, których doskonale rozumiem, bo znam ich potrzeby jako ojciec trójki dzieci. Wiem w jaki sposób wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Wspólnie z naszymi ekspertami ds. edukacji i polityki prorodzinnej stworzyliśmy kompleksowy program – dodaje kandydat na burmistrza.

Niesłuchowski przedstawił na konferencji trzy główne założenia swojego programu:
– 1000 zł „becikowego” dla każdego urodzonego brzeżanina, aby rodzicom łatwiej było zakupić łóżeczko, przewijak, czy wózek
– darmowe żłobki i przedszkola dla dzieci, których rodzice pracują, a także dla matek samotnie wychowujących dzieci
– 500 zł dopłaty do niepublicznych żłobków

– Ja rozbuduję miejski żłobek, ale i tak nie starczy w nim miejsc dla każdego. W naszym mieście funkcjonuje kilka niepublicznych placówek, dziś dopłata miejska to zaledwie 200 zł. To zdecydowanie za mało. Chcemy zrobić dla ludzi więcej, czyli dopłacać 500 zł do niepublicznych żłobków. Taką korzyść rodzice odczują w swoich kieszeniach – tłumaczy Jacek Niesłuchowski.

Program polityki prorodzinnej będzie kosztował ok. 2 mln złotych. 1000 zł „becikowego” dla narodzonych dzieci to kwota 350 tys. złotych rocznie. Darmowe żłobki i przedszkola wyniosą 500 tys. złotych, z kolei dopłaty 500 zł do niepublicznych placówek to koszt 900 tys. złotych.