XVII Brzeska Droga Krzyżowa

5

Droga Krzyżowa ulicami Brzegu, organizowana przez brzeskie parafie, mocno wpisała się już w tradycję Świąt Wielkanocnych w naszym mieście. W tym roku odbyła się już po raz siedemnasty, przemieszczając się głównymi ulicami miasta w Wielką Środę, 12 kwietnia 2017 roku.


W czasie symbolicznego przejścia z kościoła Miłosierdzia Bożego, obok kościoła Św. Mikołaja i dalej do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, rozważano Mękę Pańską podczas 14 symbolicznych stacji, której towarzyszyła ponad 3,5 tysięczna rzesza wiernych. Mieszkańcy Brzegu jak zwykle nie zawiedli, towarzyszyła im modlitwa i śpiew. Krzyż na swych ramionach dźwigali m.in. kapłani, siostry zakonne, liturgiczna służba ołtarza, młodzież, ojcowie, matki, nauczyciele, wierni parafii ewangelickiej, przedstawiciele „Solidarności”, wojsko, służba zdrowia, harcerze oraz brzeskie władze samorządowe.

Procesję zakończył na Placu Zamkowym, przed Kaplicą Św. Jadwigi proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ks. prałat Bolesław Robaczek słowami; Dziękujemy wszystkim, którzy przyszli, aby wspólnie rozważać mękę i śmierć Pana Jezusa, modląc się i śpiewając pieśni pasyjne. Było to piękne wyznanie naszej wiary. Droga Krzyżowa wprowadza nas w przeżycie Triduum Paschalnego, które rozpoczniemy Mszą Wieczerzy Pańskiej.

Tekst i zdjęcia: Eugeniusz Szewczuk