Zakończenie akcji „Rodacy – Bohaterom” w Grodkowie

0

Już po raz trzeci w Grodkowie zakończyła się się akcja „Rodacy – Bohaterom”. Przez cały grudzień w Zespole Szkół Rolniczych CKP zbierane były paczki z żywnością dla kombatantów zamieszkujących dawne terent kresów wschodnich – obecnie terytoria Litwy, Białorusi i Ukrainy.


Już trzeci nasza szkoła włączyła się do akcji „Rodacy – Bohaterom”. Przedsięwzięcie rozpoczęło się w naszej placówce w połowie grudnia i trwała do końca miesiąca. Niektórzy darczyńcy dopytywali się już wcześniej o możliwość pomocy. Kolejny akcja odniosła sukces, uzbieraliśmy bowiem 50 paczek, co jest podobną ilością do zeszłorocznej zbiórki na Wielkanoc – wyjaśnia Danuta Trzaskawska, dyrektor w Zespole Szkół Rolniczych CKP.

W akcję „Rodacy – Bohaterom” w Grodkowie oprócz Zespołu Szkół Rolniczych CKP włączyły się również inne szkoły i organizacje z Grodkowa. Placówki edukacyjne LO Grodków, PSP Kolnica, SOSW Grodków, PSP nr 3 w Grodkowie, PSP nr 1 oraz Usługi w Zakresie Edukacji Jan Żołyński. Ponadto pomogli funkcjonariusze z komendy w Grodkowie, pracownicy OSM Koło oddział Grodków, miejscowe koło „Solidarność” oraz mieszkańcy Grodkowa. Organizatorzy dziękują za okazałą pomoc.

Już dziś wiadomo, że paczki trafią do kombatantów z Wileńszczyzny. Nasza szkoła dostała propozycję, alby to nasi uczniowie wraz z opiekunem osobiście wręczyli kartony z żywnością dla potrzebujących kombatantów zamieszkujących obecnie na Litwie. Jesteśmy zainteresowani wyjazdem, chcemy, aby nasi uczniowie poznali realia w jakich żyją obywatele naszego kraju na terenie dawnych Kresów Wschodnich – dodaje Trzaskawska.

W roku 2017 szacowano, że na Kresach Wschodnich wciąż mieszka jeszcze kilkudziesięciu żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Organizatorzy zapowiadają zbiórkę na Wielkanoc. Akcja miała charakter ogólnopolski i jest organizowana przez stowarzyszenie Odra-Niemen.