Policjanci z Grodkowa przeprowadzili debatę społeczną o problemach związanych z narkotykami

0
fot. KPP Brzeg

Środki odurzające, to nie tylko marihuana. Uczniowie coraz częściej sięgają, po amfetaminę, LSD, czy tzw. „dopalacze”, w których skład substancji psychoaktywnych najczęściej dobierany jest losowo. To jednak nie jedyny problem, który zagraża młodym ludziom, dlatego w trakcie debaty społecznej, zorganizowanej przez policjantów z Grodkowa, poruszono również temat przestępczości narkotykowej wśród młodzieży.


– Niestety, problem z narkotykami dotyka coraz więcej młodzieży. Środki odurzające stanowią realne zagrożenie dla naszych dzieci, dlatego warto nauczyć się rozpoznawać sygnały wskazujące na ich zażywanie. Kontakt z narkotykami to także kłopoty z prawem – mówi sierż. sztab. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy KPP w Brzegu.

– O zagrożeniach, jakie niosą ze sobą narkotyki, trzeba rozmawiać nie tylko z nieletnimi, ale również z ich rodzicami, pedagogami i opiekunami. Warto nauczyć się rozpoznawać sygnały wskazujące na kontakt naszych dzieci ze środkami odurzającymi – dodaje policjantka.

W debacie społecznej wzięli udział mieszkańcy, pedagodzy, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i przedstawiciele Urzędu Miasta w Grodkowie. Uczestnicy spotkania mogli również zobaczyć przedmioty, które służą do palenia czy wytwarzania narkotyków.

– Mówiliśmy przede wszystkim o tym, jakie sygnały zauważone u naszych dzieci i podopiecznych powinny nas zaniepokoić. Zwróciliśmy uwagę na to, że objawy po zażyciu narkotyków są zróżnicowane. Nagłe zmiany nastroju, agresja, nadmierny apetyt lub jego brak, czy izolowanie się od innych domowników, powinny dać nam do myślenia. Kiedy takie niepokojące zachowania widzimy należy natychmiast reagować, porozmawiać z nastolatkiem i wysłuchać go, nie panikować, ale też nie bagatelizować problemu. Okazać dziecku zrozumienie i zastanowić się, dlaczego sięgnął po narkotyki – tłumaczy Patrycja Kaszuba.