Upamiętnili pamięć Joanny w 176. rocznicę urodzin. Promocja odbudowy Mauzoleum rodu Schaffgotsch w Kopicach

0

W ostatnią niedzielę kwietnia (29.04) w 176. rocznicę urodzin Joanny Grycik von Schomberg Godulla przy kościele parafialnym Podwyższenia Świętego Krzyża w Kopicach odbyła się kolejna akcja promująca restaurację mauzoleum rodu Schaffgotsch.


Organizatorzy mogą być zadowoleni z pogody, która dopisała, ale również z frekwencji, która była większa niż w poprzednim roku. Do Kopic pod Grodkowem przyjechali mieszkańcy Opolszczyzny oraz województwa Śląskiego, którzy byli ciekawi wydarzenia, ale również chcieli uczcić pamięć urodzin Joanny – „Śląskiego Kopciuszka”. Przyjezdni z Towarzystwa Miłośników Orzegowa postanowili zabrać ze sobą tablice na których można było przybliżyć historię Karola Goduli, Joanny Gryczik i jej rodziny Schaffgotsch.

Spotykamy się na drugich urodzinach Joanny w Kopicach. W zeszłym roku w ostatnią niedzielę kwietnia spotkaliśmy się pierwszy raz i tak szczerze wówczas rozpoczęliśmy promocję odbudowy mauzoleum i godnego pochowania Joanny i jej rodziny. W ciągu roku udało się nam uzbierać 18.000,00 zł co jest zadowalającą kwotą przy tak małej liczbie osób zaangażowanych w naszą akcję – opowiadał Maciej Mischok, jeden z inicjatorów akcji odbudowy mauzoleum w Kopicach.

W bibliotece staramy się propagować wiedzę o regionie i historię rodu Schaffgotsch i ich pałacu w Kopicach. Dla przykładu przed dzisiejszym spotkaniem wyświetlaliśmy projekcję filmu „Schaffgotsch – saga zapomnianego rodu” autorstwa Andrzeja Klamta, jego projekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród młodzieży ze szkół i dorosłych. Przez cały rok biblioteka w Grodkowie promuje legendę o „Śląskim Kopciuszku”, dzięki temu więcej młodszego pokolenia poznało postać Joanny Grycik von Schomberg – dodaje Alicja Biesaga, dyrektor MiG Biblioteki w Grodkowie, która również wspiera akcję.

Oprócz zwiedzania Mauzoleum rodu Schaffgotsch, przyjezdni mieli możliwość odwiedzić pobliski park przypałacowy. Krótko po godzinie 15:00 rozpoczęła się licytacja na rzecz ratowania mauzoleum, przedmiotami aukcji były min. płyta Kamila Bednarka, płyta Grzegorza Poloczka, odręcznie napisany tekst z płyty „Serce Karola Goduli”, książki: profesor Doroty Simonides, Henryka Wańka, Gabriela Tobora, czy Arkadiusza Kuzio-Podruckiego.

Po licytacji odbył się koncert chóru Grodcovia, który był pierwszym występem artystycznym tego dnia. Po koncercie odbyła się msza święta w intencji Joanny Gryczik, Schaffgotsch, oraz jej całej rodziny. Największą atrakcją artystyczną tego dnia był występ Nysa Gospel Choir wraz z zespołem instrumentalnym z Instytutu Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, pod kierownictwem artystycznym prof. Piotra Barona. Kolejne wydarzenia związane z promowaniem historii rodu Schaffgotsch i odbudowy mauzoleum w kolejnych miesiącach, polecamy śledzenie strony organizatorów: mauzoleumkopice.pl

Dla przypomnienia 26 marca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało środki na interwencyjny remont budowlano-konserwatorski mauzoleum w Kopicach. Na renowację zabytku przyznano 300 tysięcy złotych. Więcej na ten temat w artykule: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało 300 tys. zł na renowację Mauzoleum w Kopicach