Modelarze rywalizowali w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Polski w Grodkowie

0

Przez weekend (29.06 do 1.07) na Hali Sportowej im. Zdzisława Zielonki w Grodkowie odbyły się kolejne już Mistrzostwa Polski Modeli Halowych i Puchar Polski w Modeli Halowych F1D. W zawodach uczestniczyło dziewięciu zawodników, którzy starali się osiągnąć, jak najlepsze czasy.


Zawody organizowane w klasie F1D polegają na wypuszczeniu przez zawodników modeli samolotów napędzanych gumką, następnie samolot swobodnie porusza się z kręcącym śmigłem. Samoloty biorące udział w tej kategorii są bardzo małej wagi, która wynosi jedynie 1,4 g. Ich mała waga nie oznacza, że modele są miniaturowe, wręcz przeciwnie.

Użyte materiały do konstrukcji tych samolotów to balsa (rodzaj drewna), cienka folia posiadająca grubość nie przekraczającą 0,5 mikrona, wolfram, kevlar (używany do konstrukcji, kamizelek balistycznych), aluminium oraz inne materiały, które mogą taki mały samolot obciążyć i poprawić ich lot bo zdarza się, że ich waga wynosi mniej niż zakładana w kategorii F1D – 1,4 g. Czas lotu to dla konstruktorów emocjonujący moment, starają się bowiem osiągnąć jak najlepsze wyniki, poprawiać ich lot. Modele w tej kategorii potrafią nawet latać do 20 minut.

W tym roku biorący udział zawodnicy poprawili swoje wyniki, w szczególności Paweł Frąckiewicz z SMO Feniks, jego najlepszy wynik wyniósł ponad 21. minut, jest to aktualny rekord na tej hali sportowej. Generalnie wszyscy zawodnicy zrobili postępy. Przypuszczam, że w kolejnych latach będzie coraz lepiej – mówił Tadeusz Sawicki, instruktor modelarni z Grodkowa.

Długość lotu zależy od przygotowanego modelu samolotu w większości są to konstrukcje nad którymi modelarze spędzają po kilkanaście godzin. Spędzony czas w modelarni oraz użyte materiały mogą zadecydować o najdłuższym locie w trakcie zawodów.

Modelarstwo uprawiam przez wiele lat, jest to moja ciężka praca, w którą wkładam wiele wolnego czasu w konstruowanie modeli. Dzięki poświęconemu czasu wygrywam w wielu zawodach. Konstrukcja modeli to przede wszystkim żmudna, niemal zegarmistrzowska praca – dodaje Tomasz Frąckiewicz, zwycięzca obu kategorii: Pucharu Polski i Mistrzostw Polski.

Na podium dwukrotnie znalazło się dwóch zawodników, są to wspomniany wcześniej Tomasz Frąckiewicz – SMO Feniks (czasy MP: 42,03 , PP: 39,58), oraz Tomasz Momot (czasy MP: 41,11 , PP: 38,56). Na trzecim miejscu podium w MP znalazł się Mariusz Wrona z czasie 33,,39 natomiast w PP Edward Ciapała z wynikiem 35,17.

W zawodach, każdy z zawodników miał do wykorzystania sześć prób, dwie najlepsze były brane pod uwagę w końcowej klasyfikacji. Kolejne zawody Pucharu Polski w Grodkowie odbędą się w ostatnim tyodniu sierpnia. Zawodnicy zędą rywalizowali w kategorii F1D oraz A6.