„Wielka Msza Św. Jana Pawła II” w Grodkowie

0

„Wielka Msza bł. Jana Pawła II” w kościele św. Michała Archanioła w Grodkowie to msza na cześć papieża św. Jana Pawła II, skomponowana przez maestro Geralda Spitznera. W Grodkowie msza została wykonana przez znakomitych artystów światowego formatu. Wykonali ją: Grażyna Zielińska – sopran (opera Wiedeńska), prof. Janusz Purzycki – skrzypce (Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu) oraz grodkowianin Marcin Lauzer – organy (Bazylika jasnogórska).


Niedzielny (02.09.2018) koncert został zagrany w hołdzie ofiarom zbrodni niemieckich dokonanych na obywatelach Rzeczypospolitej, dla uczczenia 40-lecia wstąpienia na Tron Piotrowy Jana Pawła II oraz z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Koncert składa się z kilkunastu części, które zostały złożone z elementów mszalnych. Kompozycja została dedykowana ojcu św. Janowi Pawłowi II w 40. rocznicę jego pontyfikatu, chociaż niestety nie doczekał tego wydarzenia. W oryginale utwór ten jest obsadzony większą liczbą muzyków w orkiestrze i chórze. W Grodkowie zabrzmiał w bardziej skromnym, kameralnym składzie – opowiadał Marcin Lauzer.

Msze Bacha wykonywane są w podobnej formie, ale również solowo. Muzyka ma różne oblicza, a jak coś jest pięknego to brzmi dobrze w każdej formule. Mamy tę przyjemność, że możemy wspólnie grać z Grażyną Zielińską, która dostała głos od Boga Ojca – mówił Janusz Purzycki.

Przyjechałam do Grodkowa na zaproszenie Daniela Jana Potockiego. Jest to dla mnie wielki zaszczyt, że mogę być w tym mieście, o którym bardzo wiele słyszałam, ale nigdy nie byłam. Grodków to miejsce narodzin Józefa Elsnera – profesora samego Fryderyka Chopina. W oryginale msza została skomponowana na wielką obsadę chóru, orkiestrę i solistów. Aby wielu słuchaczy mogło usłyszeć to dzieło, poprosiłam o przekomponowanie go na mały skład. Już niemal dwieście razy w pomniejszonym składzie zabrzmiał on w wielu miejscach – wyjaśnia Grażyna Zielińska, sopranistka, urodzona w Zakopanym, koncertująca w Austrii i wielu miejscach na świecie.

Wydarzenie Honorowym Patronatem Honorowy objęli: Marszałek Senior dr Kornel Morawiecki, Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański oraz instytucje: Związek Szlachty Rzeczypospolitej i Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.