Akcja ratowania mauzoleum rodziny Schaffgotsch w Kopicach

0

W sobotę (15. września) w Kopicach pod Grodkowem odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu, pn. „Spotkania przed mauzoleum”. Akcja ma na celu promocję idei odrestaurowania mauzoleum jednego z najbardziej zasłużonych rodów arystokratycznych na Śląsku – rodziny Schaffgotsch. Będzie to już druga w tym roku okazja, aby odwiedzić mauzoleum, w którym spoczywają dawni właściciele bajkowego pałacu na wodzie w Kopicach.


Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12:30 od koncertu chóru Grodkovia. Następnie, w intencji Joanny Gryczik hrabiny  Schaffgotsch i jej rodziny odprawiona zostanie msza święta. Kolejnymi punktami programu, jakie przygotowali organizatorzy są m.in. koncert Joli Literskiej, pt. „Pieśni Lutra”, prelekcja o historii rodu Schaffgotsch dr-a Arkadiusza Kuzio-Podruckiego oraz śpiewanie gwarą z Grzegorzem Płonką.

Kulminacją wydarzenia będzie licytacja, z której dochód zostanie przekazany na rzecz renowacji mauzoleum rodziny Schaffgotsch. Drogą licytacji zakupić będzie można m.in. wiele książek związanych z Kopicami, a także wiele innych, ciekawych przedmiotów. Sprzedawane będą także cegiełki w postaci kolekcjonerskiego kubka projektu Bogusława Poważa z Towarzystwa Miłośników Orzegowa oraz kalendarza kolekcjonerskiego na rok 2019 – „Dziedzictwo Schaffgotschów”. W kalendarzu, oprócz zdjęć z Kopic, znajdują się także miejscowości, z którymi Joanna i Hans Ulrich Schaffgotschowie byli związani.

Autorem zdjęć do kalendarza jest Mariusz Przygoda, teksty natomiast pochodzą z opracowania dr-a Arkadiusza Kuzio-Podruckiego, pt. „Schaffgotschowie, zmienne losy arystokracji śląskiej”. Przedmowę napisał zaś hrabia Hans Ulrich Schaffgotsch, a za tłumaczenie tekstu odpowiedzialny był dr Jarosław Bogacki. Nad pomysłem i redakcją czuwał Maciej Mischok.

Ostatnim i kulminacyjnym punktem spotkania będzie ponowna wizyta hrabiego Hansa Ulricha Schaffgotsch – praprawnuka Joanny. „Spotkanie z Hrabią” poprowadzi Irena Twardoch z Muzeum Miejskiego w Rudzie Śl.

Dodatkowo, w godzinach przedpołudniowych, dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Marzęckiego będzie można także zwiedzać gorzelnię pałacową.

Dla przypomnienia, akcja ratowania zabytku rozpoczęła się 30 kwietnia 2017 r., natomiast od czerwca 2017 mauzoleum zostało zapisane do rejestru zabytków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Opolu. Wówczas oficjalnie rozpoczęły się działania nagłaśniające o fatalnym stanie mauzoleum Kopickiego. Dzięki zaangażowaniu Proboszcza Jarosława Szeląga, Macieja Mischoka, Janusza Naściuka, Alicji Biesiagi, Teresy Kudyby i Wandy Cebulki rozpoczęła się droga do uratowania grobowca. Obecnie w mauzoleum wymieniany jest dach, według wytycznych konserwatora zabytków.

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.mauzoleumkopice.pl i www.parafiakopice.pl.