Akcja ratowania mauzoleum rodziny Schaffgotsch w Kopicaach

0

W minioną sobotę (15. września) w Kopicach pod Grodkowem odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Spotkania przed mauzoleum”. Akcja ma na celu promocję idei i akcji odrestaurowania mauzoleum jednego z najbardziej zasłużonych rodów arystokratycznego na Śląsku – rodziny Schaffgotsch. W Kopicach pojawiło się wiele przychylnych osób związanych z podjętą inicjatywą. Oprócz mieszkańców Gminy Grodków pojawili się także m.in. goście z Rudy Śląskiej, którym los mauzoleum  nie jest obojętny.


Ze zbiórki publicznej do tej pory udało się nam uzbierać 22.000,00 zł. Ponadto otrzymaliśmy również kwotę 300.000,00 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaczęła się już akcja ratowania mauzoleum, co można zauważyć na własne oczy przyjeżdżając do Kopic. Zamontowane zostały już rusztowania, remontowany jest dach. Niebawem przeprowadzone zostaną prace polegające na osuszeniu fundamentów. Do tych prac dojdzie również remont schodów oraz drzwi. Wszystkie wymienione działania związane są z pierwszym etapem remontu tego zabytku. W przyszłym roku będziemy składać wniosek o kolejne dofinansowanie z Ministerstwa – wyjaśnia Maciej Mischok, jeden z pomysłodawców odnowienia mauzoleum rodu  Schaffgotsch.

Jestem historykiem i od blisko 25 lat zajmuję się tematem rodu Schaffgotsch. Jako dziecko słyszałam legendy związane z Karolem Godulą, które przedstawiały jego postać jako bardzo złą. W późniejszym okresie w naszej parafii proboszczem został Jan Małysek, który odkurzył historię Goduli, przedstawił jego osobę w lepszej postaci. Później dołączył do tego ród Schaffgotsch, który przyczynił się w dużej mierze do wyglądu naszych dzielnic w Rudzie Śląskiej. W latach 90., gdy pisałam pracę magisterską postanowiłam zająć się historią lokalną, postanowiłam napisać o rozwoju trzech dzielnic Rudy Śląskiej i wpływu rodu Schaffgotsch. W Kopicach jestem już kolejny raz, w zeszłym roku jak pojawiła się informacja o społecznej akcji ratunku mauzoleum, z racji zainteresowań postanowiłam się przyłączyć – wyjaśnia Irena Twardoch z Rudy Śląskiej (dzielnica Godula), pracownik Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej.

Pojawiłem się tutaj przede wszystkim po to, aby wesprzeć akcję Macieja Mischoka, która ma powstrzymać dalszą degradację mauzoleum rodu Schaffgotsch. Z ich historią związany jest mit założycielski, nie tylko Kopic, ale i Śląska. Oczywiście Schaffgotschowie nie są prekursorami, ale bez ich udziału i aktywności przestrzeń, w której się poruszam wyglądałaby zupełnie inaczej. Należy się oddać im hołd, między innymi przez rekonstrukcję mauzoleum – dodaje Krystian Gałuszka, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Propagator kultury śląskiej. Autor wielu książek.

Dzięki zaangażowaniu proboszcza Jarosława Szeląga, Macieja Mischoka, Janusza Naściuka, Alicji Biesagi, Teresy Kudyby i Wandy Cebulki rozpoczęła się droga do uratowania grobowca. Obecnie w mauzoleum wymieniany jest dach, według wytycznych konserwatora zabytków. Więcej informacji, znajduje się na stronie www.mauzoleumkopice.pl i www.parafiakopice.pl. W sobotę Zebrano łącznie kwotę 7600,00 zł.