Pochowajmy godnie Schaffgotschów

1

W parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach, w niedzielę 28 maja 2017 r. odbył się pokaz filmu dokumentalnego pt. „Prawda ponad wszystko. Opowieść o ks. Dzierżonie” 


w reżyserii Teresy Kudyby. Film o największym pszczelarzu świata nieprzypadkowo został zaprezentowany w Kopicach, gdyż właśnie tutaj zostało założone przez ks. Dzierżona – „Księcia pszczół” i „Kopernika ula” pierwsze na świecie Śląskie Towarzystwo Pszczelne 11 lutego 1847 roku, które zgromadziło ponad 300 uczestników.

Prezentacja filmu była okazją do zainicjowania projektu ratowania mauzoleum rodziny von Schaffgotsch. Dzięki sprzedaży fotografii kopickiego pałacu (fot. Mariusz Przygoda), książek Ireny Twardoch, filmu, koszulki z herbem oraz dzięki wsparciu finansowemu pana Andrzeja Byjosa z Beta Security System udało się parafii zebrać kwotę kilkuset złotych na „dobry początek”.

Kolejne spotkanie z filmem odbędzie się 16 lipca w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie podczas Dni Miodu. Inicjatorzy zapraszają do poszerzenia grona osób, którym zależy na godnym pochówku sprofanowanych po wojnie zwłok Johanny Gryczik von Schomberg – Godulla oraz jej męża Ulricha von Schaffgotsch – rodu z czołówki najwybitniejszych i najbardziej zasłużonych dla gospodarki, kultury, rozwoju Śląska i Europy końca XIX wieku.
Wkrótce mauzoleum zostanie wpisane w rejestr zabytków, gdyż jako jedyny obiekt w obszarze pałacowo-parkowym Kopic nie był objęty opieką konserwatorską.

Do grona inicjatorów akcji odrestaurowania mauzoleum w Kopicach, ekshumacji i powtórnego pochówku Schaffgotschów należą: ks. proboszcz Jarosław Szeląg, grupa parafian z Kopic, prof. Irma Kozina Uniwersytet Śląski, prof. Janusz Dobesz Politechnika Wrocławska, dr Arkadiusz Kuzio – Podrucki, Irena Twardoch, Barbara Gołąb, Alicja Biesaga, Janusz Naściuk, Wanda Cebulka, Teresa Kudyba, Maciej Mischok.

Z dnia na dzień do naszego grona dołącza się coraz więcej osób, nie tylko z woj. opolskiego i śląskiego. Nie stanowimy stowarzyszenia ani fundacji, nie działamy w imieniu żadnej instytucji.

Mauzoleum w Kopicach epitafium Joanny ok 1996r autor M.Mischok