Rowerzyści w Grodkowie w wielu miejscach łamią prawo drogowe

0

Dzięki zwróceniu uwagi przez naszego Czytelnika z Grodkowa, ma poprawić się sytuacja dla miłośników rekreacyjnego poruszania się na rowerze. Sprawa dotyczy znaku B-1, który pojawia się na wielu drogach.


Dobrze znany uczestnikom ruchu drogowego znak B-1 oznacza zakaz ruchu w obu kierunkach dla pojazdów, kolumn pieszych, jeźdźców i poganiaczy. Umieszczona pod znakiem B-1 tabliczka T-22 wskazuje, że zakaz nie dotyczy rowerów jednośladowych. Brak takiej tabliczki, np. w miejscu rekreacji, jakim jest park Cegielnia w Grodkowie,  oznacza dla rowerzystów problem. Podobna sytuacja powtarza się również na wielu alejkach, gdzie nie można  poruszać się rowerem.

Należy przy tym zaznaczyć, że w większości przypadków „biała tabliczka” pod zakazem jest … jednak informuje o możliwości poruszania się tylko przez wybrane służby miejskie, a nie rowerzystów. W ten sposób rowerzyści nieświadomie mogą mylić obecną sygnalizację ze wspominaną tabliczką T-22 i łamać przepisy ruchu drogowego. Są też tacy, którzy świadomie nie przejmują się zakazem i wjeżdżają na drogę.

Niedostosowanie się do znaku B-1 dla poruszających się pojazdami silnikowymi oznacza otrzymanie 5 punktów karnych i mandatu w wysokości od 20 do 500 zł. Rowerzyści mogą otrzymać karę grzywny – informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brzegu sierż. szt. Patrycja Kaszuba.

Miejsca, po których nie mogą poruszać się rowerzyści to m.in.: ul. Szkolna, ul. Krótka, ul. Konopnickiej, Park Cegielnia, Rynek oraz ul. Warszawska w centrum miasta. Podkreślmy, że w Grodkowie istnieje tylko jedna ścieżka rowerowa przy ul. Wrocławskiej.

Po naszej interwencji w grodkowskim magistracie, władze miasta wystąpiły już z zapytaniem o cenę wymiany oznakowania B-1 wraz z tabliczką T-22 (nie dotyczy rowerów). W pierwszej kolejności zostaną zamontowane na drogach wewnętrznych (np. parki), natomiast na drogach publicznych zostaną ustawione po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji ds. Organizacji Ruchu Drogowego.

fot. facebook.pl