Święto Niepodległości w Skorogoszczy

0

W Skorogoszczy, tradycyjnie od kilku już lat mieszkańcy organizują Święto Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się 11 listopada 2017 r. o godz. 15.00 uroczystą  Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. Św. Jakuba Ap.w Skorogoszczy.


Mszę św. koncelebrował ks. Proboszcz Tomasz Struzik, uczestniczyły poczty sztandarowe: Straży Pożarnej i Szkoły Podstawowej ze Skorogoszczy.  Na uroczystej Mszy św.    obecni byli Kombatanci R.P.,   Przewodniczący Rady Miejskiej w Lewinie Brzeskim -Waldemar Włodek, Radny Powiatu Brzeskiego Adam Dziasek oraz Radni i Sołtysi.

Po uroczystej Mszy św. za Ojczyznę miała miejsce inscenizacja o św. Marcinie. W tym roku św. Marcin przybrał strój XVII wiecznego szlachcica polskiego, który przybył konno ze Stajni Koni Sportowych Romana Piwko ze Skorogoszczy.

Po inscenizacji i symbolicznym podzieleniu się swoim płaszczem z żebrakiem  św. Marcin zaprosił mieszkańców na tradycyjne Ognisko Patriotyzmu pod miejscową wieżę ciśnień. Mieszkańcy i goście udali się w radosny przemarsz, ze śpiewem i akordeonem oraz ze  św. Marcinem na koniu. Tutaj parafianki przygotowały i częstowały tradycyjnymi  marcinowymi słodkimi rogalikami.  W programie artystycznym wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Skorogoszczy wraz z opiekunem panią  Różą Fiałką. Program przy ognisku przeplatany był wspólnym śpiewem przy akompaniamencie akordeonu.

Radny Powiatu-Adam Dziasek przygotował na ognisku  wyśmienity gorący bigos który rozgrzewał do dalszego wspólnego śpiewu. Piekarnia Katarzyny i Grzegorza Łubowskich ze Skorogoszczy podarowała świeże pieczywo. Organizatorzy- Rada Parafialna i Towarzystwo Rozwoju Lokalnego „Zielony Most” w Skorogoszczy  podziękowali mieszkańcom i gościom za przybycie, mimo niesprzyjającej aury i zaprosili  do wspólnego świętowania w 100 rocznicy Święta Niepodległości w Skorogoszczy w przyszłym roku.

Dariusz Zięba