Dożynki w gminie Lewin Brzeski. Najpiękniejsza korona dożynkowa z Skorogoszczy

0
Tegoroczne święto plonów w gminie Lewin Brzeski odbyło się w pierwszą niedzielę września. W miejscowości Wronów rolnicy i mieszkańcy gminy podziękowali za tegoroczne żniwa. Po wymarszu korowodu dożynkowego o godzinie 13:00 została odprawiona dziękczynna msza św. na miejscowym boisku.


Po mszy wyłoniono tegorocznych zwycięzców konkursów. Oprócz rywalizacji w konkursie „Korony dożynkowe, Wieńce i Prace Plastyczne”, zorganizowane zostały jeszcze dwie konkurencje: „Najpiękniejsza Zagroda Dożynkowa 2018” oraz „Piękna Wieś Lewińska 2018”.
Cieszę się, że udało się zorganizować tegoroczne dożynki we Wronowie. W tym roku spotkaliśmy się w tej miejscowości, ponieważ w 2017 r. Wronów wygrał w konkursie „Piękna Wieś Lewińska”. Wygrana w tym konkursie daje zielone światło do organizacji kolejnej edycji u zwycięzcy tej konkurencji. Tegoroczne dożynki uważam za udane, pojawiło się wiele koron, które wymagały włożenia wiele pracy. Pragnę podziękować wszystkim, którzy włożyli tak wiele pracy w ich tworzenie Komisja konkursowa miała wielki problem w wyłonieniu zwycięzcy, najpiękniejszej korony – opowiadał o tegorocznych dożynkach Artur Kotara, burmistrz Lewina Brzeskiego. – Z drugiej jednak strony, te dożynki są niestety również smutne, ponieważ pojawiło się wiele zgłoszeń w naszej gminie w związku z suszą. Spowodowała ona ogromne straty. Nie są to zbiory, o jakich rolnicy mogliby sobie pomarzyć. Dlatego też wielkie podziękowania należą się rolnikom, którzy mimo trudu ich pracy, ponieśli tak duże straty – dodał Kotara.
W konkursie na najpiękniejszą dożynkową koronę wzięło udział 9 sołectw. Komisja konkursowa w składzie: Ewa Warchoł (dyrektor PP 1 W Lewinie Brzeskim), Dorota Mościcka (dyrektor PP 2 W Lewinie Brzeskim) oraz Antoni Rak (radny miejski w Lewinie Brzeskim) postanowiła przyznać pierwsze miejsce miejscowości Skorogosz, drugie – Sarnom Małym, a trzecie – Buszycom. Wyróżnienie otrzymała Różyna. Pozostałe miejscowości: Wronów, Strzelniki, Przecza, Golczowice oraz Borkowice dostały pamiątkowe dyplomy.
W konkursie „Piękna Wieś Lewińska 2018” komisja konkursowa w składzie: Anna Trusiewicz (dyrektor MiGBP w Lewinie Brzeskim), Anna Chyża (pracownik PSP w Lewinie Brzeskim), Aleksandra Gwalk (pracownik UM w Lewinie Brzeskim), postanowiła przyznać najwyższe miejsce na podium miejscowości Mikolin. Najwyższe miejsce na podium dla mieszkańców Mikolina oznacza organizację przyszłego święta plonów w ich małej ojczyźnie. Kolejne miejsca przypadły Przeczy i Sarnom Małym, wyróżnienie natomiast trafiło do Buszyc. Pozostałe miejscowości: Oldrzyszowice, Chruścina, Wronów, Różyna otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Komisja konkursowa postanowiła również nagrodzić osobnymi nagrodami w kategorii „Najlepszy Projekt”. Pierwsze miejsce przypadło dla Sarn Małych za projekt „Świetlica Wiejska – miejscem spotkań, zabaw i odpoczynku”, drugie miejsce dla Skorogoszczy za projekt „Plac Zabaw przy ul. Brzozowej.”
Po dożynkowych konkursach rozpoczęła się część artystyczna. Na scenie wystąpili: „Lewiniacy”, Krzysztof Gąsiorowski, Małgorzata Kulińska i Janusz Leśkiewicz, formacja MARVEL, BLUE BOX. Na zakończenie zabawę dożynkową poprowadził „Progress”