Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – obchody w Lewinie Brzeskim

0
Reklama

1 marca 2016 roku w Lewinie Brzeskim odbyły się obchody ustanowionego w 2011 roku w Polsce Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.


 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

1 marca od 2011 roku obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jego celem jest przywracanie pamięci i oddanie hołdu tym, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni i nadal walczyli o niepodległą i demokratyczną Polskę. Data ta nie jest przypadkowa. Właśnie tego dnia, w roku 1951 w więzieniu mokotowskim w Warszawie odbyła się egzekucja siedmiu członków Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Pamięć o żołnierzach w sercach mieszkańców Lewina Brzeskiego jest żywa i wciąż pielęgnowana. W roku 2015 w Lewinie Brzeskim odsłonięta została pamiątkowa tablica, poświęcona żołnierzom i działaczom walczącym o niepodległość Polski w latach 1939-1956. Końcem roku 2015 rondo w Lewinie Brzeskim otrzymało imię Witolda Pileckiego – jednego z niezłomnych.

Dzisiaj, tj. 1 marca 2016, mimo niekorzystnej pogody, w samo południe na placu kościelnym przed kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lewinie Brzeskim zebrali się mieszkańcy Lewina, dzieci ze szkoły podstawowej oraz młodzież gimnazjalna, aby swoim uczestnictwem w modlitwie upamiętnić ten dzień i podziękować wszystkim „Wyklętym”, walczącym o niepodległą Polskę.

Burmistrz Artur Kotara oraz uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum złożyli kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą cichociemnych. Burmistrz przywitał i podziękował wszystkim zebranym, za to że chcą i pielęgnują pamięć o bohaterach narodu a także zachęcił młodych ludzi do pielęgnowania tradycji patriotycznych.

Krótką historię niezłomnych przedstawił ks. proboszcz Krzysztof Dudojć, który prowadził spotkanie modlitewne. Po spotkaniu modlitewnym Burmistrz, z-ca burmistrza oraz ks. proboszcz udali się na pobliski cmentarz parafialny, aby pomodlić się, zapalić znicz i złożyć kwiaty na grobie „Cichociemnego” – mieszkańca Lewina Brzeskiego – porucznika Kazimierza Niepli, ps. „Kawka”, zmarłego w 1968 roku.

Reklama