Zrób przegląd przewodu kominowego i bezpiecznie przetrwaj zimę!

0

W związku z trwającym sezonem grzewczym Wójt Gminy Lubsza zwrócił się z apelem do mieszkańców Gminy Lubsza o dokonywanie regularnego czyszczenia przewodów kominowych. Nieczyszczone przewody bardzo często są przyczyną powstawania pożarów w budynkach.


Zaniedbane kominy mogą doprowadzić do tragedii. Każdego roku w okresie grzewczym dochodzi do wielu pożarów, podtruć, nie brakuje także przypadków śmiertelnych. Właściciele domów jednorodzinnych powinni zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny i dokonywać regularnych przeglądów i czyszczenia kominów.

Statystyki mówią jasno. W 2014 roku w Polsce doszło do 244 podtruć tlenkiem węgla, które bezpośrednio związane są z zaniedbaniem przewodów kominowych. Jak informują specjaliści, w domach opalanych węglem i drewnem, przeglądu kominów powinniśmy dokonywać nawet 4 razy w roku. Dwa przeglądy w roku wystarczą w gospodarstwach ogrzewanych gazem.

Brak wykonania przeglądu i niewyczyszczone kominy mogą być również przyczyną niewypłacenia odszkodowania po pożarze. Częstym zapisem w polisach ubezpieczeniowych jest – zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa – konieczność utrzymania kominów we właściwym stanie technicznym (czystość i szczelność).

Przykładowe firmy świadczące usługi kominiarskie: „Pawliszyn” S.C. Zakład Kominiarski Genowefa Pawliszyn Kazimierz Pawliszyn, tel. 696 838 932 lub 513 954 118, Zakład Usług Kominiarskich Ireneusz Kędra, tel. 605 413 567.

My również przyłączamy się do apelu Wójta Gminy Lubsza i apelujemy o niebagatelizowanie tematu.