OSP Mąkoszyce szkoliło seniorów

0

Jak udzielać pierwszej pomocy? Jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia? Jak wezwać pomoc? To pytania na które odpowiedziano podczas dwudniowego szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzonego przez Ochotniczą Straż Pożarną w Mąkoszycach (gm. Lubsza) oraz firmę szkoleniowo-ratowniczą Wojnarowski z Różyny (gm. Lewin Brzeski) w dniach 13-14 grudnia br. w Ośrodku Szkoleniowym Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Niwkach.


Dobra współpraca Ochotniczej Straży Pożarnej w Mąkoszycach z Oddziałem Okręgowym Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Opolu i Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego doprowadziła do realizacji projektu, dzięki któremu przedstawiciele wszystkich oddziałów Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z województwa opolskiego mogli nauczyć się jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Opolska organizacja PZERiI zrzeszona w 17 oddziałach rejonowych liczy obecnie około 18 tysięcy członków, chcących aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym oraz realizujących w swej działalności statutowej zadania na rzecz niesienia pomocy ludziom niepełnosprawnym oraz seniorom, którzy znajdują się niejednokrotnie w trudnej sytuacji materialnej. Gośćmi szkolenia byli Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego, Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego oraz Barbara Kamińska, doradca marszałka województwa opolskiego.

Na potrzeby spotkania szkoleniowego OSP Mąkoszyce, firma Wojnarowski oraz Samorząd Województwa Opolskiego zrealizowały film promocyjny, w którym przedstawione zostały scenki obrazujące, jak łatwo i prosto można udzielać pierwszej pomocy. Cały materiał nagrany został w Zespole Szkół Medycznych w Brzegu. Premiera filmu odbyła się podczas szkolenia w Niwkach, a sam film został ciepło przyjęty. Ponadto opracowana została karta „ABC pierwszej pomocy”. Ulotka wielkości karty kredytowej bez problemu mieszcząca się w portfelu, zawierała najważniejsze informacje związane z udzielaniem i wzywaniem pomocy. – Wydrukowaliśmy około 20 tys. sztuk takich wspaniałych ściąg dotyczących udzielania pierwszej pomocy, jak się zachować w sytuacji zagrożenia życia. Warto wiedzieć, bo wiedza i informacja ratują nam życie – mówił Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. Karty trafiły do członków PZERiI z całego regionu. Zdanie w całości zostało sfinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego ze środków PFRON.

Szkolenie okazało się strzałem w dziesiątkę. Członkowie opolskiego PZERiI bardzo aktywnie włączyli się w dyskusję w trakcie spotkania, a w części warsztatowej pod czujnym okiem kwalifikowanych ratowników z OSP Mąkoszyce chętnie ćwiczyli na specjalnie do tego celu przygotowanych fantomach.  – Jest to niewątpliwie jedno z ciekawszych spotkań wśród naszych szkoleń, które wspólnie z firmą Wojnarowski przeprowadziliśmy, chociażby ze względu na osoby, z którymi mieliśmy przyjemność się spotkać i zapoznać – dodaje Damian Resiak, prezes OSP Mąkoszyce.

Ochotnicza Straż Pożarna z Mąkoszyc posiada sporą kadrę zawodowych ratowników medycznych i strażaków przeszkolonych w kwalifikowanej pomocy przedmedycznej. Jednostka OSP  współpracuje z firmą szkoleniowo-ratowniczą Wojnarowski, która wspiera strażaków z Mąkoszyc podczas takich przedsięwzięć dodatkowym sprzętem ratowniczo-szkoleniowym.

Tekst i zdjęcia: Łukasz Józwenko