Święto Edukacji Narodowej w Olszance

0

Dzień Edukacji Narodowej jest polskim świętem państwowym, świętem oświaty i szkolnictwa wyższego. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773. Warto dodać, że Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie.


 

W czas złotej jesieni
To święto przypada,
Gdy wśród drzew podcieni
Grad kasztanów spada.

Kiedy liście wiatrem
Tańczą bosanowę,
A świt wiesza mokre
Mgły październikowe”.

To szczególne święto w naszej placówce – Publicznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Olszance obchodzone było 13 października 2017 r. Od samego rana w szkole panowała podniosła atmosfera. Uczniowie w galowych strojach przemieszczali się tłumnie po korytarzach składający życzenia swoim nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi. Ukoronowaniem święta była uroczysta akademia przygotowana w tym roku głównie przez klasę piątą i czwartą „B” przy pomocy Samorządu Uczniowskiego szkoły podstawowej i gimnazjum.

Składała się ona niejako z dwóch części: podniosłej i humorystycznej. Prowadzące akademię w tej roli Agata Kasprzycka i Joanna Wiatrowska bardzo ciepło przywitały obecnych i gorąco zaprosiły do obejrzenia części artystycznej, której głównym celem było wprowadzenie wszystkich w dobry nastrój i wywołanie uśmiechu na twarzach oglądających. Na początku w niezwykły nastrój wprowadziła wszystkich Małgosia Sytnik recytując wiersz pt. „Szkoła”, następnie uczniowie klasy piątej: Michalina Zalewska, Oliwa Lum i Kamil Zalewski przypomnieli wszystkim historię i twórców szkolnictwa w Polsce. W kolejnej części odbył się pokaz różnych „odmian” nauczycieli: Anioła, Sceptyka, Służbisty, Aktywisty, Optymisty, Luzaka. W role te wcielili się: Martyna Guglas, Tomasz Marciniak, Oliwia Pawlak, Amelia Lubieniecka i Elżbieta Śliwa.

Świetnie odegrane postaci wprawiły wszystkich w wyśmienity humor. Wkrótce przyszedł czas na występy czwartoklasistek. Młode wykonawczynie, w tej roli: Alicja Razik, Sylwia Sawicka, Nikola Nowak, Alicja Wachowska, na moment wcieliły się w niesfornych i rozbrykanych uczniów. Poprzez humorystyczne wiersze, ukazujące trudy nauczania, problemy wychowawcze, marzenia uczniów i nauczycieli, uczennice pokazały, z czym na co dzień borykają się nauczyciele. W drugiej części uroczystości – podniosłej i poważnej prym wiedli uczniowie, którzy poprzez piękne wiersze, wzruszające słowa poetów złożyli bukiet życzeń dyrekcji, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły. Główni recytatorzy to: Tomasz Marciniak, Oliwia Lum, Kamil Zalewski, Monika Banik, Joanna Bajcer. Niwę teatralną dopełniały muzyczne występy: Emilki Sewruk, Martynki Waiss i Julii Malinowskiej. Na zakończenie uroczystości Joanna Wiatrowska- uczennica III klasy gimnazjum zadeklamowała zebranym dwa przepiękne i wzruszające wiersze swojego autorstwa. Była to niezwykła recytacja. Samorząd Uczniowski przygotował również miłą niespodziankę – kwiaty dla pracowników szkoły.

Uroczystość była piękna i wzruszająca. Wszyscy występujący na scenie złożyli szczere ukłony w kierunku zgromadzonych. Gromkie brawa były wyrazem uznania i oceny programu. Do życzeń dla wszystkich pracowników szkoły dołączyła się również pani Joanna – przedstawicielka Rady Rodziców. Po akademii głos zabrała pani dyrektor Bożena Lorent, która podziękowała młodym artystom za ich wspaniały występ, a następnie wszystkim pracownikom pedagogicznym i niepedagogicznym złożyła życzenia zadowolenia z wykonywanej pracy, zdrowia oraz zwykłego ludzkiego szczęścia, podkreśliła iż pragnie, aby każdy dzień tej trudnej i odpowiedzialnej pracy stawał się źródłem osobistej satysfakcji, spełnienia zawodowego i radości, a dzieci i młodzież, by zawsze darzyła wszystkich szacunkiem i wdzięcznością. Jako, że Dzień Edukacji Narodowej to również święto uczniów, pani dyrektor życzyła uczniom zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum tego, aby na swojej drodze spotykali tylko i wyłącznie uśmiechniętych i pełnych zaangażowania nauczycieli.

Tekst i foto Joanna Sowierszenko