Świątecznie i serdecznie. Spotkanie wigilijne w Gierszowicach

0

Mieszkańcy Gierszowic w gminie Olszanka spotkali wczoraj (17.12.) na uroczystej Wigilii. Od godziny 15:00 można było wsłuchać się w melodię kolęd, spróbować specjałów lokalnych gospodyń, ale przede wszystkim – miło spędzić czas.


O atmosferę i organizację uroczystości zadbał sołtys Gierszowic Zbigniew Adasik przy wsparciu mieszkanek Gierszowic, Rady Sołeckiej oraz stowarzyszeniu „Teraz Gierszowice”. Po zaproszeniu gości do wspólnej wieczerzy i wysłuchaniu kolęd, nadszedł moment refleksji. Licznie zgromadzona lokalna społeczność dzieliła się tradycyjnym opłatkiem i w uprzejmych gestach przekazywała sobie najlepsze życzenia.

– Jest to już nasza trzecia z rzędu Wigilia. Mamy tutaj tradycyjne polskie potrawy, mieszkańców przyszło sporo, ponadto jest bardzo serdecznie. Chciałbym szczególnie podziękować paniom, które przygotowały dla nas przysmaki, Radzie Sołeckiej, a także stowarzyszeniu „Teraz Gierszowice” – mówił sołtys Gierszowic Zbigniew Adasik.

Dzień wcześniej (16.12) w pocie czoła przygotowywano pyszności, które znalazły się na wigilijnym stole.

– Wszystko przyszykowane jest na świeżo, tak, aby smakowało. Są uszka, jest barszcz, także kutia. Mamy nadzieję, że będzie wszystkim smakowało. Najważniejsze, że dużo ludzi się zaangażowało w pracę i jesteśmy zadowoleni – opowiadała pani Ewa Nowak, jedna z gospodyń przygotowujących potrawy.

– Organizacja tego typu wydarzeń opłatkowych, przedświątecznych jest bardzo ważna ze względu na to, że lokalna społeczność się integruje. Niejednokrotnie znajdują się tutaj osoby starsze, samotne. Dlatego warto, aby ludzie jak najczęściej mieli ze sobą kontakt. W związku z tym mieszkańcy czują ze sobą więź – podsumowała wydarzenie Aneta Rabczewska, wójt Olszanki.

Jak się okazało, dla lokalnej społeczności istotną rolę pełni kresowy rodowód potraw. Chętnie wspominają o aktywności pana Eugeniusza Szewczuka, który kultywuje pamięć o Kresach Wschodnich i ich wpływie na obecny kształt polskiej kultury.