2017 urodziny Jezusa Chrystusa w PSP Jankowice Wlk.

0

22 grudnia przed świętami Bożego Narodzenia był w naszej szkole dniem bardzo uroczystym. Cała społeczność naszej placówki już wcześniej jednogłośnie zdecydowała, że tym razem będzie to wspólna wigilia dla wszystkich. Jedynym miejscem, gdzie można pomieścić ponad 100 osób, była sala gimnastyczna.


Już dzień przed mającą się odbyć uroczystością rozpoczęły się przygotowania. Miało to być, „przedsięwzięcie”, jakiego jeszcze nigdy u nas nie było. Chodziło oto, aby to uczniowie samodzielnie przygotowali całą uroczystość pod czujnym okiem wszystkich pracowników szkoły. Zaczęło się od dekoracji sali, którą przygotowała klasa trzecia. Nie zabrakło także symbolicznej jemioły, która została zawieszona w centralny miejscu sali z pomocą uczniów klasy czwartej. Żywą choinkę przyniosła i ozdobiła klasa piąta. Po wniesieniu stołów przez uczniów z najstarszych klas, symboliczne sianko ułożyła na nich klasa pierwsza, a za obrusy odpowiadała klasa druga. Teraz przystąpili do pracy uczniowie klas szóstej i siódmej, którzy uczyli się sztuki nakrywania do stołu, czyli „stołowego” savoir-vivru. Efekt był naprawdę zdumiewający. Dawna aula przypominała w efekcie wytworną salę bankietową.

Następnego dnia o godzinie dziewiątej przy utworze Seweryna Krajewskiego „Jest taki dzień” weszli do sali najpierw zaproszeni goście, a za nimi wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły. Naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością: RADNA GMINY OLSZANKA PANI ELŻBIETA ZAWIŁA, SOŁTYS JANKOWIC WIELKICH PANI TERESA KOWALSKA, PREZES RSP JANKOWICE WIELKIE PAN JAN KAWECKI ORAZ PRZEWODNICZĄCA RADY RODZICÓW PZSP W JANKOWICACH WIELKICH JUSTYNA NOWAK. Wszyscy ustawili się przy stołach i rozpoczęła się uroczystość mająca upamiętnić 2017 urodziny Jezusa Chrystusa. Na początku dyrektor PZSP pan Adam Grabowski serdecznie powitał zaproszonych gości i oddał głos księdzu Czesławowi Koconiowi, który po czytaniu z Pisma Świętego i złożeniu życzeń rozpoczął ceremonię dzielenia się opłatkiem. Tym samym dał początek zbiorowemu składaniu życzeń świątecznych przy dźwiękach muzyki bożonarodzeniowej i blasku choinkowych świec. Po zajęciu przez wszystkich miejsc rozpoczął się poczęstunek wigilijny. Były dania typowo wigilijne: barszczyk, krokiety i pierogi. Nie zabrakło nawet kompotu z suszonych owoców. Następnie rozpoczęło się szkolne kolędowanie. Każda klasa była odpowiedzialna za jedną kolędę, aby pozostali mogli dołączyć. Nie zabrakło także akcentu mikołajkowego w postaci tańca naszych uczniów do piosenki Majki Jeżowskiej „ Kochany panie Mikołaju”, przygotowanego pod kierunkiem pani Grażyny Gąsior – pracownicy GOKiS w Olszance z siedzibą w Krzyżowicach. Młodzi artyści z klasy piątej uraczyli nas tradycyjnymi jasełkami ujętymi w nietypową klamrę kompozycyjną. Po występach głos zabrali goście, którzy podziękowali za zaproszenie i oczywiście obdarowali uczniów słodkościami. Uroczystość zakończył Dyrektor PZSP, życząc wszystkim Wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego dobrego z okazji zbliżającego się nowego 2018 roku.

Można sobie teraz zadać pytanie: „Czy ta wspólna wigilia szkolna była dobrym pomysłem?” Zgodnie z piramidą uczenia dziecko najwięcej zapamiętuje podczas aktywnego uczenia. Uczniowie najpierw zdobywali wiedzę w czasie lekcji, a później wykorzystywali ją w praktyce. Możemy więc bez trudu odpowiedzieć sobie na postawione pytanie