Uczniowie PSP w Olszance w baśniowym lesie królewny Sosenki, czyli o projekcie pn. „Internetowy Teatr TVP dla szkół”

0

  „Internetowy Teatr TVP dla szkół” to autorski projekt, który  jest realizowany przez Telewizję Polską wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Ta nowatorska inicjatywa wykorzystuje nowoczesną technologię jako sposób  dotarcia ze  sztuką wysokich lotów do  masowej młodej widowni.


Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez kilkunastotysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Również uczniowie PZSP w Olszance biorą aktywny udział w tym projekcie od kilku lat.  Częsty kontakt uczniów z  dziełem teatralnym to wyjątkowa okazja dla dzieci, aby odkryły  w sobie zainteresowania sztuką teatralną  „Internetowy Teatr TVP dla szkół” to autorski projekt, który  jest realizowany przez Telewizję Polską wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Ta nowatorska inicjatywa wykorzystuje nowoczesną technologię jako sposób  dotarcia ze  sztuką wysokich lotów do  masowej młodej widowni. Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez kilkunastotysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Również uczniowie PZSP w Olszance biorą aktywny udział w tym projekcie od kilku lat.  Częsty kontakt uczniów z  dziełem teatralnym to wyjątkowa okazja dla dzieci, aby odkryły  w sobie zainteresowania sztuką teatralną  i artystyczne pasje.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii uczniowie PSP w Olszance w styczniu obejrzeli „na żywo” spektakl pt. „Królewna z drewna”, przekazywany bezpośrednio z Teatru Lalek Arlekin w Łodzi. Przedstawienie opowiadało historię malutkiej królewny Sosenki, która dla uratowania rodziców: Jodły i Dęba i całego lasu musiała zmierzyć się z wieloma niebezpiecznymi przygodami: pożarem lasów, niszczycielską wichurą, wycinką drzew przez okrutnych drwali, złymi i żarłocznymi kornikami. Tytułowa bohaterka podjęła wyzwanie i wyruszyła w trudną podróż, aby ostatecznie dotrzeć do króla Dzięciołów, by od niego uzyskać pomoc dla swojego lasu. A zło czyha wszędzie – ze strony natury, ale i ludzi – bandy korników i bezwzględnych drwali. Dlatego Sosenka staje przed nie lada wyzwaniem, musi podejmować trudne decyzje i niezwykle szybko dorosnąć. Wszystkie dzieci z ogromnym zaciekawieniem śledziły losy m.in.: królewny Sosenki, księcia- Świerka Syberyjskiego, Królowej Jodły i króla Dęba, ciotek Wierzb i starego Modrzewia. Las i jego losy to zdecydowanie aktualny temat. Możliwość oglądania spektaklu na tablicy interaktywnej, pozwoliła dzieciom wczuć się w prawdziwie teatralną atmosferę. Poza walorami muzycznymi i plastycznymi – głównie pięknymi, animowanymi lalkami – przedstawienie teatralne było jednocześnie doskonałą propozycją edukacyjną, uczącą gatunków drzew oraz w atrakcyjnej formie zachęcającą do obcowania z przyrodą.

Po każdym przedstawieniu teatralnym dzieci bardzo chętnie omawiają spektakl, jego bohaterów, przesłanie. Również po obejrzeniu „Królewny z drewna” uczniowie wymieniali się swoimi wrażeniami, spostrzeżeniami dotyczącymi postaci baśniowego lasu, dekoracji i fabuły. A oto niektóre z wypowiedzi czwartoklasistów:

„Chciałabym zaprzyjaźnić się z Sosenką, uważam, że jest bardzo zabawna i energiczna. Na początku była również złośliwa i niegrzeczna, ale tak naprawdę to pozytywny bohater. Ona tylko żartowała i myślała, że jej żarty są śmieszne i że jest wtedy wesoło, gdy innym dokucza. Uważam, że królewna Sosenka jest bardzo ciekawą i miłą postacią, ale dopiero od tego momentu, gdy zrozumiała, że wcześniej zachowywała się niegrzecznie”.
Julia Kołodziej

„Najbardziej ze wszystkich bohaterów to spodobał mi się Dąb, był on królem drzew, potężny i wielki. I to właśnie z nim mógłbym się zaprzyjaźnić. Scenografia spektaklu także mi się podobała, naprawdę pomysłowo zrobiona”.
„Myślę, że przedstawienie uczy nas, aby nie śmiać się z głupich żartów i nie powinno się w ogóle robić dowcipów innym.”
Marcel Kłos

„Chciałabym się zaprzyjaźnić z Sosenką, według mnie jest bardzo pozytywną postacią, z którą warto się zaprzyjaźnić. Wiele w życiu przeżyła i zmądrzała. Lubiła kiedyś żartować, bawić się, ale niestety nie szanowała innych. I to jest złe. Jednak się zmieniła. Teraz jest pomocna, odpowiedzialna za swój los i los swojego lasu i innych drzew, dlatego bardzo chciałabym się z nią zaprzyjaźnić i bliżej ją poznać.
Wiktoria Rosińska

„Tak, gdybym mógł to chyba chciałbym poznać królową . Podobało mi się to, jak pokonała razem ze Świerkiem olbrzymiego potwora. Spodobało mi się również wykonanie kostiumów głównych bohaterów. Wszystko było ładne i dopracowane”
Piotr Gazda

„Chciałabym się zaprzyjaźnić z Sosenką, ponieważ jest odważna i w sumie miła. Nie bała się sama iść do króla Dzięcioła i prosić o pomoc.”
„Ta opowieść tłumaczy różne rzeczy, na przykład skąd biedronki mają kropeczki na swoich skrzydełkach.”
Hania Kociołek

„A ja chciałbym się zaprzyjaźnić z królem Dębem, bo jest wysoki i bardzo potężny, jest największym drzewem ze wszystkich.”
„To dobrze, że królewna Sosenka zmądrzała i przestała robić innym dowcipy i żarty. Stała się milsza, jak już dorosła i została duża Sosną.”
Marcel Kociołek

„Uważam, że Sosenka pomimo tego, co zrobiła w młodości, jest dobrą osobą, ponieważ nie zostawiła swojego lasu w potrzebie, tylko sama jedna udała się po pomoc. Podczas tej wędrówki nauczyła się wielu rzeczy, także tego, że trzeba szanować innych i być miłym i uprzejmym. Zrozumiała, że więcej zdziała prosząc, niż rozkazując.”
„Scenografia bardzo mi się podobała, kostiumy aktorów były świetne.”
Natalia Urbańska

„Przedstawienie teatralne było bardzo pouczające. Sosenka pokazała nam, że należy szanować innych i nie wolno im dokuczać ani zwierzętom małym ani bezbronnym.”
„W spektaklu były różne śmieszne postacie, zwłaszcza królik”
Ula Miga

„Chciałabym się zaprzyjaźnić z królewna Sosenką, ponieważ mimo iż jest młodym drzewkiem, to tak łatwo się nie poddaje. Na początku rzeczywiście była niemiła, ale potem się zmieniła. Nauczyła się nie być taka irytująca i dokuczliwa, lecz pokazała, że można być miłym i przyjacielskim.”
„Dekoracja i kostiumy były bardzo pomysłowe, piękne i niepowtarzalne.”

Wiktoria Pasternak

„Nie polubiłem Sosenki, bo dokuczała swoim rodzicom – drzewom i innym zwierzętom z lasu. Na szczęście zrozumiała, że życie to nie tylko zabawa i robienie kawałów, że trzeba tez być odpowiedzialny i dorosłym.”
Antoni Malinowski

Wartość otaczającej nas natury, piękno obcowania z przyrodą i szerzenie świadomości ekologicznej to zagadnienia, które poruszał spektakl z Teatru Lalek „Arlekin” z Łodzi. Z możliwości obejrzenia sztuki na żywo uczniowie PZSP w Olszance skorzystają jeszcze niejeden raz. Zachęcamy do tego również innych, gdyż jest to niesamowita przygoda i naprawdę warto.

Tekst i zdjęcia Joanna Sowierszenko