„Król”Katarzyny Ryrych w Bibliotece w Pogorzeli

0

Bibliotekę w Pogorzeli odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Olszance z p. Adrianą Gall w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Na spotkaniu uczniowie zapoznali się z twórczością pisarki dotąd im nieznanej i fragmentem z książki Król czytanej na głos- ciepłą i wzruszającą powieścią o sile przyjaźni i o tym, że nie można oceniać ludzi po pozorach. Dlaczego ta autorka i ten tytuł ? Być może wybór był przypadkowy, ale książka ta została wybrana z kanonu książek w rankingu najbardziej poczytnych książek dla dzieci i młodzieży.


Jest to historia ośmioletniego chłopca imieniem Patryk, którego rodzina z dnia na dzień zmienia swój status społeczny i z luksusowego strzeżonego osiedla trafia do podmiejskiej dzielnicy slamsów- tzw. Brooklinu. Patryk pozostawiony sam sobie, w końcu poznaje Celestyna-bezdomnego, który staje się jego mentorem . Celestyn pomaga mu odnaleźć się w nowej rzeczywistości .To dzięki niemu, Patryk uczy się akceptować siebie, ale także rozumieć i szanować ludzi, którym się w życiu nie powiodło. Celestyn wyróżniał się spośród innych tym ,że nosił charakterystyczną papierową czapkę , której zapewne zawdzięczał swój przydomek. Próbowaliśmy zrobić takie nakrycie na głowę. Czy nam się udało? Patrząc na roześmiane twarze muszę przyznać, że zabawa się udała.

Książki Katarzyny Ryrych zdobyły wiele nagród i wyróżnień, np. powieść O Stephenie Hawkingu, Czarnej Dziurze i Myszach Podpodłogowych otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego i wpisana została na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej
i Międzynarodową Listę IBBY .Powieść Jasne dni, ciemne dni została wyróżniona w konkursie Książka Roku 2017 a Króla wyróżniono w Konkursie na Książkę Roku 2015. Pisarka jest również dwukrotną laureatką Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren.