Internetowy Teatr TVP dla szkół zawitał do Szkoły Podstawowej w Olszance

0
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

                 Internetowy Teatr TVP dla szkół to nowatorska telewizyjna inicjatywa wykorzystująca nowoczesną technologię jako sposób dotarcia sztuki wysokich lotów do masowej młodej widowni głównie z małych miejscowości, które nie zawsze mają możliwość przyjazdu do teatru w dużym mieście. 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Spektakle grane są na żywo i w tym samym czasie oglądane przez kilka tysięcy uczniów w całej Polsce, oczywiście za pośrednictwem Internetu. Proponowany repertuar obejmuje nie tylko kanon lektur szkolnych, ale też adaptacje teatralne arcydzieł polskiej i światowej literatury oraz sztuki współczesne kierowane specjalnie do młodych widzów. W tym niecodziennym wydarzeniu uczestniczyli również uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Olszance. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii uczniowie obejrzeli „na żywo” spektakl pt. „Jaś i Małgosia”, przekazywany bezpośrednio z Opery i Filharmonii Podlaskiej-Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Dokładnie 12 września 2013r. o godzinie 10.00, dzieci mogły poczuć się jak w prawdziwym teatrze, który wprowadził najmłodszą widownię w żywy świat instrumentów i różnorodnych dźwięków. Było to nietypowe przedstawienie – interaktywna bajka wg tekstu J. Brzechwy w reżyserii R. Skolmowskiego o charakterze muzyczno – teatralnym. Znana dotychczas baśniowa historia rodzeństwa wprowadziła na żywo naszych uczniów, za pomocą nowoczesnych rozwiązań technologicznych, w świat instrumentów i różnorodnych dźwięków. Nowatorskim podejściem była zamiana przez reżysera tytułowych bohaterów w instrumenty muzyczne: Jasia w trąbę, Małgosię w flet. Małgorzata Szostakowska stworzyła niezwykle malarską, dopracowaną w szczegółach scenografię, dzięki której dzieci miały możliwość znalezienia się w prawdziwie bajkowym świecie. Drzewa w kształcie trąb, domek czarownicy to piernikowy kontrabas. Pod stopami Małgosi rozkwitały leśne kwiaty, po trawie przemykały małe zwierzątka: lis, sowa, królik. W łosich łopatach – za zwierzęta te przebrana zostanie orkiestra – uwiją gniazda ptaszki. Całość emanowała kolorami, ciepłem, pogodą. Uczniowie z Olszanki z prawdziwym zainteresowaniem śledzili losy dwójki dzieci. Podziwiali grę aktorów i przepiękne kostiumy. Doskonały odbiór i atmosferę na widowni zapewniła m.in. oprawa muzyczna, która w pełni pochłonęła uwagę młodych widzów, wciągając ich w fascynujący świat przygód Jasia i Małgosi. Spektakl dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń.
                 Drugie spotkanie ze sztuką w ramach projektu Internetowy teatr TVP dla szkół odbyło się również we wrześniu uczniowie SP w Olszance obejrzeli przedstawienie pt. „Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach” " z ARTENES Wrocławskiego Teatru Edukacji. Bohaterem spektaklu był ciekawy świata, zadający mnóstwo pytań i cierpliwie znoszący docinki starszych braci Janek. Dzięki pomocy czarodziejskiej Sowy ćwiczył się on w pracowitości, konsekwencji w działaniu, dociekliwości, kojarzeniu faktów, wyciąganiu wniosków – słowem: w byciu przedsiębiorczym. Gdy jego rodzina znalazła się w obliczu wielkiego nieszczęścia, tylko on jeden był w stanie powstrzymać katastrofę… Bartek i Piotrek to starsi bracia Janka. Obaj byli niefrasobliwi, nie znali wartości pieniądza, byli nastawieni konsumpcyjnie do świata i leniwi. To przez ich bezmyślność o mały włos nie przepadł rodzinny majątek.
Dzieciom przedstawienie bardzo się podobało i jak same stwierdziły wiele się nauczyły oglądając je. Oprócz pochwały przedsiębiorczości spektakl niósł za sobą inne przekazy. Jednym z nich było ostrzeżenie przed zagrożeniami utraty pieniędzy czyhającymi w codziennym życiu: nieprzeczytane umowy, kredyty zaciągnięte bez zastanowienia, podatność na manipulację i ślepa ufności w obietnice ludzi. Chociaż treści wydawać by się mogło przeznaczone były dla dorosłych, to forma i środki przekazu absolutnie pozwoliły naszym uczniom zrozumieć to co najważniejsze – tylko dzięki pracy można osiągnąć sukces i spełnić swoje marzenia. Dla uczniów przedstawienia teatralne okazało się wspaniałą mieszanką uczuć i emocji. Z jednej strony wiele zabawnych sytuacji, dużo śmiechu i radości, z drugiej jednak wiele momentów przepełnionych smutkiem, napięciem. Muzyka wspaniale oddawała klimat tej sztuki.
            Udział szkoły w projekcie jest wzbogaceniem i urozmaiceniem szkolnych zajęć, edukacji artystycznej i pobudza do nawyku korzystania z życia kulturalnego. Niedoceniona jest rola sztuki w rozwoju i funkcjonowaniu dziecka jest, należy pamiętać, iż teatr zaspokaja potrzeby psychiczne dzieci i może odegrać kluczową rolę kształtowaniu osobowości. Naszym młodym odbiorcom bardzo się podobało to przedsięwzięcie i z niecierpliwością oczekują na kolejne przedstawiania.

Tekst opracowała Joanna Sowierszenko
Foto: Joanna Sowierszenko, Dorota Woźniakowska
 

Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA